Pšenica 2021-2022

Onda nesto ne stima kod njega, sta to je drugo pitanje. Ouno vas prica o horschu, radi li se o nosenoj ili vucenoj i radi li se o kombinaciji rotodrljace ili tanjurace ispred sijacice? Evo 3 sela dalje je covjek kupio lemkenovu 6metarsku vucenu kombinaciju tanjurace i sijacice. Osobno meni se ne svidja pretezak je to stroj ubije zemlju i evo uvratine maltene da nisu ni izasle zato litam koja je kombinacija horscha
Ima nosenu 3 ili 4 metra zahvat novu uzeo seje fantazija i priprema sa hors noseni podrivac gruber onaj sa krilcima ,kod nas se dosta lako pripremi za setvu pogotovo ako imas malo pa mozes da se vozas ko ja ,ali dugo godina ili nikad bez stajnjaka ,dosta manje baca vestaka sto razumem velika pivrsina ,kasni sa pripremom i setvom ,ali to dosta dobro kompezuje hors jer bi se imt i majevica raspale ,jebiga ja malo zemlje radim nabacam stajnjaka i vestaka pa volim da ga podjebavam dzaba maksikorn sejalica bolji kukuruzi sto je moj beker sejao .Sve na vreme kad se odradi i dobro nahrani i najvaznije ubode godina prebaci se i 10 tona i sa rasipacem da sejes.
 
evo sad tj letos drugar kupio od jednog tajfuna isto drugara imt sa diskovima za 800evra,ovaj uzeo amazone imt mu bila visak...ova ima da poseje haos za tih 800evra....taj sto je kupio imao lulasku i posto je u poslednje vreme samo tanjiro shvatio da ne valja i placao amzonku 20kj svake jeseni,250e je placao bzv kako on kaze
 
Ау написа се овде свашта, и свако јену праву што се тиче своје логике...

Ускоро ће нова година, па сви лепо да пожелимо Деда Мразу да нам да што боље услове у проузводњи пшенице.

А не да чита о пар процената повећању проноса, са улагањем у механизацију која кошта 300 и 500 посто више од неке тренутне или постојеће...

Ал некаже џабе она изрека, 100 људи, 100 ћуди, 100 жена 200 ....
 
Vidi za mene svako ko ima tj radi 70+jutara je tajfun...gresim sigurno ali to je moje misljenje....obz je to svota kesa u srbiji
 
ma obicnu prikolicu majevicu 40t uzimaju sa konkursom a kamoli traktor cak i prosek 820 obican




greska 4 t da slucajno neko nerazume pogresno
 
Ne bih rekao da svako može da je priušti što se tiče neto cene bez konkursa i sigurnog prolaza!
Slazem se da je neto cena velika ima firme koje i cekaju kada se dobije povrat da im se uplati,bio sam konkurisao za masine neke i ostvario sam povrat, upravo cekam i ovaj konkurs da konkurisem, sa ovim su jos oduvratili ljude jer pricaju za konkurs od septembra pa evo nadamo se za neki dan da ce biti ...
 
što se cijene usluga tiče kod nas su otišle oko 10 do 20 posto gore kako za koju operaciju, tako smo se dogovorili nekima je skupo pa eno siju sad bez stalnih tragova i imaju generelno lošiju pripremu ali dobro šta sad to što je poskupila sjetva i priprema nek sad gledaju u manji prinos. pogledajte gume koliko su otišle samo.... 40 posto cijena otišla gore za traktorske gume naspram 2019.
 
Nemojmo sad preterivati, razumem kolegu Fendta da misli da se sa vrhunskom mehanizacijom i obradom postižu veći prinosi i mogu da se delimično složim oko toga. Poljoprivreda je kao poker, svaka logika je ispravna dok ne propadneš. Naravno da se stalnim tragovima ne dobija na prinosu ali ne treba da se sprdamo što je on tako rekao tj mi tako razumeli. Stalnim tragovima se smanjuju troškovi, ako se računaju prskalice od 7 do 24 metra da uzmemo prosek 15 metara ušteda semena je nekih 10 e/ha plus ušteda vremena zbog lakšeg rada pri prskanju i đubrenju , nešto uštede zbog toga što skoro nema preklapanja možemo reći da je nekih 15 e/ha smanjenje troška.
Dok nisam radio komplet usluge ljudima mislio sam da se vrhunskim ulogom dobija vrhunska zarada ali sam bio u potpunoj zabludi. Svojim očima vidim da čovek kojem radim usluge i koji ništa ne ulaže, još mene plati i sa prinosom od 9 t/ha kukuruza zaradi više od mene sa 12 t/ha...I tako godinama...
 
4% vise potencijalnog prinosa prskalica 8 metra krila i 15 zbog gazenja to postujem. Ostalo skupe masine oranje podrivanje svasta nesto ne pije vodu. Bitna je dobit a ne bruto prihod.

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
 
Vremenski uslovi uticu na 50% prinosa. Od setve do zetve. Ja volim da uradi sve sto je do mene nasta mogu da uticem a ostalo kako bude bice.

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
 
4% vise potencijalnog prinosa prskalica 8 metra krila i 15 zbog gazenja to postujem. Ostalo skupe masine oranje podrivanje svasta nesto ne pije vodu. Bitna je dobit a ne bruto prihod.

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
Vise preklapanje nego gazenje. Nek je to samo 5 eura po jutru, a to sto stara imtova sije bez stalnih tragova usluzno po 15 eura a a ova sto ima stalne tragove po 20 eura jutro e to je sad problem kod nekih i odustaju jer tih 5 eura je problem a to sto nema stalne tragove nema veze..... Zato sam napomenuo usluznu sjetvu sa stalnim tragovima. Pricao mi je majstor gdje je radio generalnu na traktoru i ukupna vrijednost je bila nekih 8000 eura tada. Covjek kojem je uradio generelnu digo mu frku i rekao je da mu nikad vise u avliju ne dolazi ne radi cijene generalne motora vec radi toga sto se kupilo originalno ulje motora kojem litra kosta bubnit cu 3 eura a bilo no name ulja za 2 eura litra.... Svakakvih cjepidlaka ima.... o izlazenju iz traktora po oprskanom radi svoga zdravlja da ne pricamo koliko to steti, odnosno hocu reci da se sto vise minimizira doticaj sa pesticidima koliko je to moguce.
 
Nazad
Vrh