Pšenica 2021-2022

Ајде бре ја имам комшију који док прска носи маску и кад заврши паркира трактор на крај њиве скине маску запали цигар и шета по тек опрсканој њиви.
 
Nemojmo sad preterivati, razumem kolegu Fendta da misli da se sa vrhunskom mehanizacijom i obradom postižu veći prinosi i mogu da se delimično složim oko toga. Poljoprivreda je kao poker, svaka logika je ispravna dok ne propadneš. Naravno da se stalnim tragovima ne dobija na prinosu ali ne treba da se sprdamo što je on tako rekao tj mi tako razumeli. Stalnim tragovima se smanjuju troškovi, ako se računaju prskalice od 7 do 24 metra da uzmemo prosek 15 metara ušteda semena je nekih 10 e/ha plus ušteda vremena zbog lakšeg rada pri prskanju i đubrenju , nešto uštede zbog toga što skoro nema preklapanja možemo reći da je nekih 15 e/ha smanjenje troška.
Dok nisam radio komplet usluge ljudima mislio sam da se vrhunskim ulogom dobija vrhunska zarada ali sam bio u potpunoj zabludi. Svojim očima vidim da čovek kojem radim usluge i koji ništa ne ulaže, još mene plati i sa prinosom od 9 t/ha kukuruza zaradi više od mene sa 12 t/ha...I tako godinama...
Tebi je mozda po mom misljenju kombajn jedino ptoblem u smislu sto se sporo otplaciva jer ne radi dovoljan broj hektara u godini dana, ali ima i ona druga logika ako ga miskis imati 20 godina jos neces morati kupovati drugi ili u ovoga puno ulagati. Sve ovisi kako tko gleda. Netko je kupio sebi stroj da si olaksa posao iako zna da ce ekonomski hledano biti u losijoj situaciji nego netko tko je kupio jeftiniji stroj ali koji ima odredjene nedostatke koje ti nekad znaju popit krv. Evo uzet cu za primjer vogelnoot terramat rotodrljacu koja je kostala kad sam ja kupovao neto 7600 eura a amazonina jaca izvedba je bila 13 400 eura. Znaci ovr godine kad je ovako mokro bilo desavalo se da nakon svakih posijanih 2 hektra zaglavi paker valjak iako si cistaci bili priljubljeni pa cisti paker valjak 40 min..... Dok kod amazone sij u blato pa se nece to desit. A cijena sjetve je ista 33 eura s tom kombinaciijom samo sto onaj tko ima amazonu manje zaradi u konacnici ali sebi olaksa posao u odredjenim uvjetima. Kao i landsberg niski plug dok smo imali, skidaj i crtalo i pretpluznjake na kraju i tocak da bi kukuruzovinu poorali iza loseg kombajna i iako je tanjurano bilo. Samo taj, plug je kostao 2500 eura ali smo stalno isli van i odglavljivali a sad lrmken kad je koji kosta 17 000 mozda sad i vise nemoras uopce iza gledati a kamoli izlaziti i i cistiti. Samo sto je naravno, daleko manja zarada s takvim plugom orati jer je amortizacija skuplja. Evo kao ixtls na traktoru koji kosta 3000 eura, on nece nista doprinjeti vecem prinosu ali ce vozacu biti dosta udobnije s njim nego bez njega. Nekad se stroj uopce ne kupuje radi veceg prinosa vec da tebi bude ugodnije i lagodnije raditi.
 
A ima jos 1 stvar i ne mislim tu na pdv vec na porez na dobit, zasto vracati drzavi 20 ili 30 posto na cjelokupan iznos zarade ako se kupovinom mehanizacije koja ti treba, moze vratiti npr 15 000 eura umjesto 18 000 ili 20 000 eura drzavi
 
Avenue 20.10. Setva...
3b8fe14c31a31d7fa8b96208dd9a0879.jpg


Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Ovaj deo do traktora je malo niži i ima malko slatine ali ništa strašno. Onaj dalji deo je višlji i malko peskovitiji...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
IMT, na zalost ne mozemo se nadati nekim dobrim prinosom jer nije neka fensi sejalica… Inace setvena norma 140kg/kj.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh