Pšenica 2021-2022

@Ni ko la seckalica i bez prohoda tanjirace sejao sam i direktno samo na prednju hidrauliku kembridz valjak. Obrada je nebitna bitna je samo sejalica da zrno stavi na zadatu dubinu oko 4cm

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
 
Ja oranje idem za psenicu posle kukuruza, jer gledam te zetvene ostatke zaorati, jer ne palim a i bez oranja mi je problem malo zbog sejalice jer su kod mene lule i gusi kod previse ostataka.
A i obicno kod mene uvek odskoci bolji prinos na oranom nego tanjiranje, jedino sto je veca potrosnja.
Jer idem oranje, roto drljaca i setva. Ostalo gde mogu tanjirati tanjiram 2-3 prohoda
 
Juce skljocnuh jednu u prolazu. Odlicno se drzi za sada.
5c995c6300c8193e52a6603b895dcaa2.jpg


Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Nisam jedini ja imao te prinose ok jesam tipa 10.7 tona, ali 3 kolega koji ozbiljno zemlju rade su se vrtili oko 10.3 10.4 u prosjeku isto nanozbiljnoj kolicini zemlje. Jednostavno jenprinos sofrua pokidao ove godine kod nas. Naravno tip top su njive odradjene ali je i vrijeme skoro tip top bilo osim onog toplinskog vala u nalivanju zrna. Nemam potrebe lagati, tko ne vejruje ne mora, sta onda reci za englesku gdje se ladno ostvari 12.5 tona uz pravu agrotehniku ili novi zeland di zito curi 13 14 tona?

Šta ti ovde napriča nama, kad da od nas ovde, niko nikad nije sejao psenicu?!
Mislim da ti je @paorpaor najbolje odgovorio za psenicu, kišan maj i jun, tj. kise i zahladenje u nalivanju su najbitnije za prinos pšenice, sve ostalo su nijanse, i mogu da pricaju svi sta hoće, nisu u pravu...
Dal si sejao sa Olt gamom ili Horšom,dal si prskao sa Amazone prakalicom ili Adromehanikom, sve to dođe na isto....
I dalje me nemožes ubediti u takav prinos, pogotovo ako realno nisi izmerio površinu zemljišta...
Imao je i kod nas jedan 60 m/kj, a kad smo mu izmerili njivu/e 44m/kj...
 
Fend prica o povecanju prinosa par procenata zbog tih svemirskih masina a ne o tonama. Mnogi su ovde pisali kako plugovi obrtaci povecavaju prinos, kao i dupli tockovi u predsetvenoj pripremi. Toga se ne secate.
 
Fend prica o povecanju prinosa par procenata zbog tih svemirskih masina a ne o tonama. Mnogi su ovde pisali kako plugovi obrtaci povecavaju prinos, kao i dupli tockovi u predsetvenoj pripremi. Toga se ne secate.
pa realno obrtaci povecavaju jer nemas razora na njivama gde ti umanjuju prinos 40%...dupli tockovi olaksavaju potrosnju,i smanjuju mogucnost tragova
 
Šta ti ovde napriča nama, kad da od nas ovde, niko nikad nije sejao psenicu?!
Mislim da ti je @paorpaor najbolje odgovorio za psenicu, kišan maj i jun, tj. kise i zahladenje u nalivanju su najbitnije za prinos pšenice, sve ostalo su nijanse, i mogu da pricaju svi sta hoće, nisu u pravu...
Dal si sejao sa Olt gamom ili Horšom,dal si prskao sa Amazone prakalicom ili Adromehanikom, sve to dođe na isto....
I dalje me nemožes ubediti u takav prinos, pogotovo ako realno nisi izmerio površinu zemljišta...
Imao je i kod nas jedan 60 m/kj, a kad smo mu izmerili njivu/e 44m/kj...
Nemoras vjerovati kao sto sam rekao, ja sam imao, prosjek prinosa 62 metra u standardu a 7 ha su dala 67 po jutru. I naravno nisam jedini koji je preko 10 tona imao ove godine na nadem podrucju. Na 6 njiva velikih je mjernik bio, ali necu se vise govorit o toj temi ja sam nekad sijao u losu pripremu sa losom sijacicom i znam sta je napast, u lijepoj pripremi to jos nekako i bude sa losom sijacicom ali nikad kao za rotodrljacom. Klima je naravno broj 1 a onda stroj jos malo podigne. A da je sve isto onda bi svi mi bile budale i olacali 30 000 eura za kombunaciju sijacice kad ona od 500 do 1000 eura polovna posije isto.
 
O povećanju prinosa za par procenata koji zavisi od svake mašine, davno je pisao clan mindjusar, i potpuno se slažem sa tim. Nisu to neka astronomska povećanja, ali na većim površinama, dolazi do izražaja. Ali opet, i ta ulaganja u mašine treba gledati naspram obradive površine, tako da svako zna svoje. Na kraju, najbitnija je zarada.
U prinose što kolega ostvaruje, mogu i da poverujem, jer ova godina u periodu nalivanja je bila sa malo padavina, i periodima sa visokim temp. kad su trebale biti umerene, a da je bilo normalnih padavina i temp, prinosi bi bili lako ostvarivi sa preko 6t/kj, govorim za moj kraj.
 
Fend prica o povecanju prinosa par procenata zbog tih svemirskih masina a ne o tonama. Mnogi su ovde pisali kako plugovi obrtaci povecavaju prinos, kao i dupli tockovi u predsetvenoj pripremi. Toga se ne secate.
E tako je ja pricam o povecanju od nekoliko posto pod uvjetom da se sve stigne a kad se ne stigne onda tu bude razlika i 20 posto.... Primjer kolega se razbolio ove godine na nekoliko dana i nije na vrijeme poorao i pripremio ja mu nisam stigao prije 15.11. Sijati a prije toga je stalno kisa bila. Da je on osobno imao tu kombinaciju mogao je drito u oranje sijati i posijati 25. 10. E sad da mi netko kaze da sjetva 15.11. U ovakvoj godini moze parirati prinosu psenici posijanoj krajem 10. Mjeseca to nema sanse. , samo je pitanje koliko tko obradjuje pa dal mu ima smisla izamortizirati takav stroj i da bude u nekakvoj zaradi na kraju. Kolegama sijem usluzno kad stignem, psenicu i jecam a oni parkiraju svoje sijacice a ove godine ce 2 kuliti isto kombinaciju. Imas i solidnih polvonih kombinacija za 15tak 000 eura. Ja ovdje pricam i o postizanju posla. Evo svi koji su priredili oranje i pripremu pred kisu a tko nema kombinaciju rotodrljace oni su morali, 2 puta pripremati nanovo i koji je to gubitak, vremena plus neki su isto zbog toga morali zbog kisa ove godine sijati sredinom 11. Mjeseca.
Ja samo hocu reci da odredjeni strojevi podizu prinos pa makar nekoliko posto ali odredjeni. Plug prevrtac ce podici prinos naspram ravnjaka jer nema gubitka goriva i vremena na praznoj voznji i najvaznije nema razora ili nabacenog u njivi i sad na 50 njiva koliki je to gubitak prinosa..... Ali imati plug od 20 000 eura i onaj od 7 8000 tu nece mizda razlika u prinosu bit 0.1posto ako i toliko
Sijacica ce defintivno podici koji postotak naspram neke stare orskalica vec manje ali olaksa covjeku prskanje, manje se trujes ako ima hidraulicne grane itd.
Ljudi klima je naravno ta koja sve odradjuje, susjedno selo koje je dobilo kisu kukuriz curio 60 metara a sijano oltovom starom sijacicom gdje jr falilo 15 posto biljaka a kod nas sijano kakvom god sijacicom zelis vederstadtom kuhnovom itd pa bilo jedva 40 meteri
 
Šta ti ovde napriča nama, kad da od nas ovde, niko nikad nije sejao psenicu?!
Mislim da ti je @paorpaor najbolje odgovorio za psenicu, kišan maj i jun, tj. kise i zahladenje u nalivanju su najbitnije za prinos pšenice, sve ostalo su nijanse, i mogu da pricaju svi sta hoće, nisu u pravu...
Dal si sejao sa Olt gamom ili Horšom,dal si prskao sa Amazone prakalicom ili Adromehanikom, sve to dođe na isto....
I dalje me nemožes ubediti u takav prinos, pogotovo ako realno nisi izmerio površinu zemljišta...
Imao je i kod nas jedan 60 m/kj, a kad smo mu izmerili njivu/e 44m/kj...
Sta onda da je ne vjerujem ni seljacima iz Golubinaca koji takodjer nisu dobili kisu kao ni mi prije 3 godine a njima soja curila 20 21 metar a nama jedva 12po jutru? Drukcija zemlja koja podnosi klimatske sokove drukcije reagira ili da ne vjerujem da na novom zelandu ljudi ostvaruju 13 14 tona psenice u nekakvoj ekonomski rentabilnoj obradi (ne pricam sad o ovima koji love svjetski rekord vagon po jutru jer imaju gro ulaganja)
 
I to njiva pored njive na vise mesta posto je on seoski tajfun radi puno zemlje pa se cesto granicimo .
Onda nesto ne stima kod njega, sta to je drugo pitanje. Ouno vas prica o horschu, radi li se o nosenoj ili vucenoj i radi li se o kombinaciji rotodrljace ili tanjurace ispred sijacice? Evo 3 sela dalje je covjek kupio lemkenovu 6metarsku vucenu kombinaciju tanjurace i sijacice. Osobno meni se ne svidja pretezak je to stroj ubije zemlju i evo uvratine maltene da nisu ni izasle zato litam koja je kombinacija horscha
 
Meni je samo zaparalo to što je oranje, pa drljanje, pa tanjiranje jednim ili dva puta i onda sejalica sa rotodrljacom. Prinos 10 tona pšenice po hektaru to i opravdava, ali ima li potrebe za svim tim.
U mom ritu posle oranja kukuruzišta bilo bi veselo ući sa drljačom i posle tanjiračom. U ataru je još jesenas i bilo lepo oranje.
Ovisi od godine i od zemlje ove godine je bilo njiva di sam 1 orao i 1 kratkom tanjuracom isao i sij u to, nekgdje sam drito u oranje sijao jer je rasipala zemlja a negdje je islo oranje drljanje i 1 tanjuranje i sijanje pa je bilo losije naoko nego tamo di je drito u oranje sijano. Kukuruz u pravilu najlosije ispadne kao priprema pretkulture.
 
Nisam jos napisao da je ovom prinosu kumovalo to sto je na 30 posto povrsina uljana repica bila pretkultura. Gdje god je ona bila 5 posto je prinos isao gore naspram drugih pretkultura. Tko sije psenicu iza kvalitetne uljane repice taj zna o cemu pricam.
 
Naravno, ali na broj ha 2 posto cini plus rekao sam 2 posto je minimum minimuma, bude tu i 10 15 posto kad godina nije pogodna za lijepu pripremu.
Dok sam radio sa Zmaj 142 usluge na nekih 300 kj godisnje sam imao oko 4 puta vecu zaradu nego sa NH cx5090 na 900 kj. Jedino nisam mogao da se pravim vazan kao sad...
 
Dok sam radio sa Zmaj 142 usluge na nekih 300 kj godisnje sam imao oko 4 puta vecu zaradu nego sa NH cx5090 na 900 kj. Jedino nisam mogao da se pravim vazan kao sad...
Da li bi do mirovine mogao raditi sa zmajem 142? Mozda da ali kakvo bi ti zdravlje bilo, kicma itd i na plus 38 stupnjeva vrsiti bez klime. Ne radi se iskljucivo samo o novcu nego da covjeku bude lakse. Vidio si i svoj kverneland koji kosta koliko 3 puta vise nego onaj plug sto je bio na orobi akpil ili kako se zvao, ali si vidio koliko je kverneland bolji a realno oba ce poorati solidno.
Nisam jos napomenuo tko ima i tko nema stalne tragove na sijacici koje je olaksanje kad dodjetr prskati ili bacati gnojivo a naravno tu je i usteda naspram one njive gdje ih nema.
 
Nazad
Vrh