Pšenica 2021-2022

O povećanju prinosa za par procenata koji zavisi od svake mašine, davno je pisao clan mindjusar, i potpuno se slažem sa tim. Nisu to neka astronomska povećanja, ali na većim površinama, dolazi do izražaja. Ali opet, i ta ulaganja u mašine treba gledati naspram obradive površine, tako da svako zna svoje. Na kraju, najbitnija je zarada.
U prinose što kolega ostvaruje, mogu i da poverujem, jer ova godina u periodu nalivanja je bila sa malo padavina, i periodima sa visokim temp. kad su trebale biti umerene, a da je bilo normalnih padavina i temp, prinosi bi bili lako ostvarivi sa preko 6t/kj, govorim za moj kraj.
Di je taj covjek od njega se moglo dosta korisnog saznati, jel nije vise na forumu?
 
Naravno, ali na broj ha 2 posto cini plus rekao sam 2 posto je minimum minimuma, bude tu i 10 15 posto kad godina nije pogodna za lijepu pripremu.
Koliko treba povrsine da se obradjuje tacnije psenice pricamo o njoj koliko treba hektara psenice da se ima ako je povecanje prinosa da uzmemo prosek nekih 7% da se ozbiljna i prava masina isplati? Naravno uz masinu mora ici i pravi traktor.
 
Da li bi do mirovine mogao raditi sa zmajem 142? Mozda da ali kakvo bi ti zdravlje bilo, kicma itd i na plus 38 stupnjeva vrsiti bez klime. Ne radi se iskljucivo samo o novcu nego da covjeku bude lakse. Vidio si i svoj kverneland koji kosta koliko 3 puta vise nego onaj plug sto je bio na orobi akpil ili kako se zvao, ali si vidio koliko je kverneland bolji a realno oba ce poorati solidno.
Nisam jos napomenuo tko ima i tko nema stalne tragove na sijacici koje je olaksanje kad dodjetr prskati ili bacati gnojivo a naravno tu je i usteda naspram one njive gdje ih nema.
Nisam Zmaja uopste vozio, bilo mi je 5 puta opustenije, nisam brinuo ako ga radnik negde udari, slupa se ili slicno...Ovaj me je unistio, 2 dalekovoda, pozar, udarac u nevidljivu sumu velicine 1 ha itd...Neuporedivo, samo bez kurcenja sam bio...
 
Nisam Zmaja uopste vozio, bilo mi je 5 puta opustenije, nisam brinuo ako ga radnik negde udari, slupa se ili slicno...Ovaj me je unistio, 2 dalekovoda, pozar, udarac u nevidljivu sumu velicine 1 ha itd...Neuporedivo, samo bez kurcenja sam bio...
To nek majstora Mire-ta brine a danas sutra i direktora ti se opusti :) salim se malo ima i toga ali pricam generelno koliko ke covjeku lakse i udobnije. Naravno sve to kosta
 
Koliko treba povrsine da se obradjuje tacnije psenice pricamo o njoj koliko treba hektara psenice da se ima ako je povecanje prinosa da uzmemo prosek nekih 7% da se ozbiljna i prava masina isplati? Naravno uz masinu mora ici i pravi traktor.
Masina je isplativa svakako jer u kratkom roku uradis zamisljeno i na vreme one se vise prave zbog ucinka a ne nekog prevelikog povecanja prinosa ...
 
@Ni ko la seckalica i bez prohoda tanjirace sejao sam i direktno samo na prednju hidrauliku kembridz valjak. Obrada je nebitna bitna je samo sejalica da zrno stavi na zadatu dubinu oko 4cm

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
Moze sa no tilerkom slazem se da ne mora ali covek ima standardnu sejalicu zato mora bar malo cacka tanjiracom ...
 
koaj masina je isplativa ako navodis razlog da uradis posao brze tj kako navodis zamisljeno?
 
ok znaci platis 10hilj e masinu primer odradis tvoje za tri dana,usluzno jos 4dana i ona je isplativa
 
Masina je isplativa svakako jer u kratkom roku uradis zamisljeno i na vreme one se vise prave zbog ucinka a ne nekog prevelikog povecanja prinosa ...
Slazem se, ali masina mora biti cenovno prihavtljiva svojim potrebama. Ja konkretno imam Lidu sejalicu, sejem 40 jutara na dan ali to je pravi dan od ujutru do mraka 12 sati, sejem godisnje preko 200kj sto usluga sto moje, prinosi su kod svakog vlasnika drugaciji kao i do njive. To sve posejem za nedelju dana i kraj perem masinu i u supu do sledece godine... za te trenutne potrebe ne vidim razlog za vecom, a da kupim pravu masinu koja je bar 7-8 puta skuplja od Lide i da sejem za 2000 dinara jutro tu se nema srece sem pokrljane kicme i masina. 4,5 dana 100 kj? Koliko vama traje radni dan u sezoni? 3000 setva? Blago vama...
 
svaka vam cast ako imate usluge po 3hilj jutro,dosta su vam dobri domacini :haha: a posejati 100jutara u selu ili okolnim selima nije sala i za to skidam kapu

ps ovo cisto da mi ostane 3000 po jutru svka cast na digitronu
 
Setva je 2.000 rsd/k.j.Sejem dvojici uslužno i to je to, nemam volju, želju niti potrebu za time.Naravno ima i onih koji seju po duplo nižoj ceni...
 
Slazem se, ali masina mora biti cenovno prihavtljiva svojim potrebama. Ja konkretno imam Lidu sejalicu, sejem 40 jutara na dan ali to je pravi dan od ujutru do mraka 12 sati, sejem godisnje preko 200kj sto usluga sto moje, prinosi su kod svakog vlasnika drugaciji kao i do njive. To sve posejem za nedelju dana i kraj perem masinu i u supu do sledece godine... za te trenutne potrebe ne vidim razlog za vecom, a da kupim pravu masinu koja je bar 7-8 puta skuplja od Lide i da sejem za 2000 dinara jutro tu se nema srece sem pokrljane kicme i masina. 4,5 dana 100 kj? Koliko vama traje radni dan u sezoni? 3000 setva? Blago vama...
Za mene je prihatljiva i cena sejalice no till od 40k uz povrat od 50%, stim da je usluga sa takvom sejalicom 5000din na 1kj jer baca i vestak,dao sam primer 4,5 dana jer kod nas njive nisu bas kompleksirane a i ima malih pauza nismo na robiji , dnevno sejemo od 25, 30 kj...
 
Nazad
Vrh