Pšenica 2021-2022

Zvuči neverovatno, ali kod nas pšenice bez prihrane azotom daju bolji rod, ili više nacuri što bi neki rekli.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Tvoje komsije uvelicavaju prinos ,dzabe vise djubriva bez vode ....mislim nema logike,ti ako si navodnjavao mora da je bila susa,nzm kako oni da izvuku veci prinos....
Kombajner kojem verujem, uvek je bio realan, imao je ukupno bacnje djubriva od 600kg, sto mesavine predsetveno sto prihrane, rekao mi je prosek sa 5ha oko 7.2t. Sad, ovi od 8t to mi je sumnjivo al ne smem reci komsijama sta mislim :D

Zvuči neverovatno, ali kod nas pšenice bez prihrane azotom daju bolji rod, ili više nacuri što bi neki rekli.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Prijatelju, ja sam imao preduseve soju uglavnom i dva hektara suncokreta. Tamo gde je soja bila, i pre prihrane se videlo da je bolje zito. Suncokret gde je bio je bila najredja i najmanjeg klasa. Posto mi rasipac ne razbacuje ravnomerno, tj neka tri-cetiri metra od 10m izbacuje vise vestaka, e tu je psenica bila dosta bolja i duze je ostala zelena u zastavicaru i stabljici, cak i na suncokretu. Mislim da za psenicu posle ove godine definitivno mogu reci da je kljucno da se baci minimum 250-300kg kana. Ali, cene jake a ja stipsa i eto.
 
Poslednja izmena:
Kod mene je bio solidan prinos, za ovu godinu, ali i ulaganje...kupvno seme 210kg/ha, velika tanjirača, 250 kg/ha 8:24:16 ,zaštita od korova i bube, dva fungicidna tetmana, 400 kg/ha AN (2X200), predusev soja. Nema laži, nema prevare.
 
Kod mene je bio solidan prinos, za ovu godinu, ali i ulaganje...kupvno seme 210kg/ha, velika tanjirača, 250 kg/ha 8:24:16 ,zaštita od korova i bube, dva fungicidna tetmana, 400 kg/ha AN (2X200), predusev soja. Nema laži, nema prevare.
Lep prinos na ovu godinu nema šta,no pitanje je retabilnosti proizvodnje uz tolika ulaganja nenormalno skupog djubriva.Ne znam kad ste nabavili djubrivo ali ako računamo toliko djubrivo po recimo 90 din to je cca 1500 kg pšenice.O novim cenama djubriva za narednu sezonu da ne govorimo........ Iskreno i lično sebi postavljam pitanje da li uopšte na ovakve cene djubriva uopšte ići na agrotehniku "u fullu"
 
Vaš bas. Ovde se kuka na vremenske prilike ("neprilike") kad eto ti naprasno: "ne znam odakle se izvuče taj rod".
Šio mu ga Djuro.
 
20.06 ovrsena psenica, prosek sa 5.5ha je 6.5 tona. Semenska avenue, setva 15 oktobra, od ulaganja osnovno nista, 180kg KAN-a u prihrani prskanje od trave i od nekih vasi kasnije, mada sam mogao verovatno i bez toga kako je suditi po komsijskim njivama. Evo malo i lepih snimaka sa dogadjaja kada vec prinos nije odusevio:

Najbitnine na snimku se vidi na kraju, kad se sve sabere i oduzme prinos nije toliko bitan.. ;)
 
Гледао моју пре пар дана, сазрела стабљика али зрно још увек меко. Нико још не врше, чак ни ови са ранијом сетвом. И јечмови још стоје. Имали смо потопе од кише, вероватно зато све мало касни.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Rabadžija, jesenja ulaganja su išla po tadašnjim cenama, a prolećna po novim cenama.
I ja se pitam već par godina gde je tu prag rentabilnosti. Da li ulagati u fulu i imati malo veće prinose, da li oni mogu pokriti te povećane troškove i šta ostane posle, kad se podvuče crta. Imam par primera u komšiluku gde je čovek imao 3,5-4 t/ha a nije uložio ni pola od moga uloga.
Interesantno će biti, a to ću uraditi i ovde postaviti, koliko će od ovih para dobijenih od prodaje pšenice trebati da ponovo zasnujem 2 ha nove pšenice u oktobru, jer će sve ići po novim cenama i da li će nešto ostati od te gomile para. E to je pravi pokazatelj profitabilnosti sadašnje proizvodnje pšenice.
 
Matiću, ne živim od poljoprivrede ali volim da sve bude po PS i da njive liče na nešto (5,2 ha). Soju sam do sada 2 puta okopao i platio jedno špartanje i od nedelje idem opet da malo "prošetam" po njivi. Pred žetvu soje kad vidim sa puta da na sredini njive ima neka izrasla trava, ovako visok, krenem da je preskačem i dođem do travke i iščupam, da ne ruži njivu, a uz put pogazio nekoliko velikih stabljika soje ali tako volem...
 
Sumnjam Bole, to njih ne vuče, samo kad moraju i kad ih "jako" pozovem. Nisu nikad živeli na selu i nemaju tu kopču, mada ni ja nisam živeo ali sam svake godine provodio četiri meseca sa babom i dedom i zato sam sve ovo navikao i vezan.
Ali je žalosno što ni seoska omladina, sem retkih, to ne oseća i beži od njive kao od đavola. Da ne otvaramo dalje ovu priču ipak je ovde tema pšenica 2021-2022.
 
Nazad
Vrh