Pšenica 2021-2022

Većinom uradim selektiranje i farbanje krajem avgusta.Kad dođje sezona,da ne moram i to da radim.Iz mešalice odmah u džak,pakovanja po 30 kg.
Predprošle godine sam sejao,ako se dobro sećam oko 10.Oktobra.Kad je žito niklo,bilo je cikada,ali nisam prskao zbog hladnog vremena.Posumnjao sam da će na proleće biti problema,ali sve je bilo ok.
 
Strašno šta je viroze kod nas. Kod mene je haos napravilo na suncokretištu a na paljenom kukuruzištu kao u najboljoj godini 🤬. 100 puta ću ponoviti da dogod se palilo ovog zla nije bilo!
Uloženo maksimalno čak je i kupovno seme Solehio bilo, zaprašeno, dato mu sve maksimalno i džabe. Samo je nestalo 60% žita u poslednjih mesec dana bez mogućnosti popravke i reagovanja. Danas skinuo jednu manju njivu i tuga teška. Uz sav ulog i muku i na ove cene nafte, hemije i veštaka oko 2.6t/ha.
 
Iz mog iskustva, virus se prenosi iskljucivo mehanickim ubodom zarazenih cikada virusom. Ako ima cikada neznaci i da ce biti zarazena psenica, al to nemozemo znati do aprila nazalost, pa treba preventivno prskati u jesen ili seme zastititi gaucom.
 
Iz mog iskustva, virus se prenosi iskljucivo mehanickim ubodom zarazenih cikada virusom. Ako ima cikada neznaci i da ce biti zarazena psenica, al to nemozemo znati do aprila nazalost, pa treba preventivno prskati u jesen ili seme zastititi gaucom.

Jbg kod nas ovoga nije bilo do ove godine u ovom obimu. Prošle godine je počelo vrlo stidljivo da se javlja u vrlo malom obimu na pojedinim parcelama ali ne značajno. Ali ove godine masakr u ataru celom
 
Kojeg datuma je sijano i jel orano ili reducirana obrada bila?
Sejano je polovinom oktobra, u 2 puta tanjirano kukuruzovište.
Ovde je baš, baš zahvatilo pšenicu šteta nekoh 70-80%.
Primetio sam na nekim njivama gde je predusev bio kukuruz viroza se poznaje u trakama gde su padali žetveni ostaci iz kombajna.
Na jednoj parceli bio pola sofru koji je imao virozu a druga polovina basmati gde apsolutno nije bilo viroze, a isti tretman semena.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Sejano je polovinom oktobra, u 2 puta tanjirano kukuruzovište.
Ovde je baš, baš zahvatilo pšenicu šteta nekoh 70-80%.
Primetio sam na nekim njivama gde je predusev bio kukuruz viroza se poznaje u trakama gde su padali žetveni ostaci iz kombajna.
Na jednoj parceli bio pola sofru koji je imao virozu a druga polovina basmati gde apsolutno nije bilo viroze, a isti tretman semena.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
ajde da si pomognemo međusobnim savjetima, dakle gdje je više biljne mase tu je i veća zaraza. npr da je zaorano pretpostavljam da bi barem koliko toliko manje bilo problema jesam li u pravu? jel tretirano gauchom ili čime to sjeme gdje je također viroza zahvatila?
 
Jbg kod nas ovoga nije bilo do ove godine u ovom obimu. Prošle godine je počelo vrlo stidljivo da se javlja u vrlo malom obimu na pojedinim parcelama ali ne značajno. Ali ove godine masakr u ataru celom
ljudi koji su sami sjeme tretitali gauchom ili necim na bazi iste aktivne materije da li i oni imaju problema? ukoliko je netko prskao lisne uši ujesen da li i on ima problema?
 
Mislim da ipak zaraza dolazi u proleće, mada stručnjaci tvrde drugačije.Ja ovako, ako sam sejao sredinom novembra, nikla je tek pred kraj godine, tada verovatno insekata nije bilo više.Reč je o Basmatiju i to tretiran sa Yuntom.
 
Većinom uradim selektiranje i farbanje krajem avgusta.Kad dođje sezona,da ne moram i to da radim.Iz mešalice odmah u džak,pakovanja po 30 kg.
Predprošle godine sam sejao,ako se dobro sećam oko 10.Oktobra.Kad je žito niklo,bilo je cikada,ali nisam prskao zbog hladnog vremena.Posumnjao sam da će na proleće biti problema,ali sve je bilo ok.
nama je ovo prva godina sa ovim problemom, kažem do sada nije drastično u kasnoj sjetvi ali očito ćemo imati više problema ubuduće sa ovim. da li tretman gauchom jamči približno 100% zaštitu ili je to daleko manja zaštita.... još 1 pitanje ako ostanu žetveni ostaci na površini da li je tada rasprostranjenost virusa veća ili to nema razlike naspram zaoravanja?
 
Mislim da ipak zaraza dolazi u proleće, mada stručnjaci tvrde drugačije.Ja ovako, ako sam sejao sredinom novembra, nikla je tek pred kraj godine, tada verovatno insekata nije bilo više.Reč je o Basmatiju i to tretiran sa Yuntom.
uff pa šta onda raditi? i meni ise čini da je u proljeće bila zaraženost s obzirom da je 2. mjesec bio topal, a u 11. je bilo toliko hladno i kišovito da smo čekiali ko ozebo sunce da možemo završiti uslužnu sjetvu kod ljudi sredinom 11. mjeseca i takvo žito je niklo tamo sredinom 12. mjeseca.... jel yunta slabiji od gaucha ili je to 1-1 tretman?
 
Nije gaučom, to ćemo na jesen da probamo.
Sve je semensko žito, ništa moja dorada.
I da gde je bilo više mase tu se vidi jača zaraza.
Dok na predusevu suncokret isto samo tanjirano skoro da i nema viroze.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Nije gaučom, to ćemo na jesen da probamo.
Sve je semensko žito, ništa moja dorada.
I da gde je bilo više mase tu se vidi jača zaraza.
Dok na predusevu suncokret isto samo tanjirano skoro da i nema viroze.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
što se tiče suncokreta ovaj čovjek gdje je najjači napad on je tanjurao suncokret i najgori napad ima na njemu, doduše sijao je 6.10. tako da valja i to imati na umu.... ma prskali smo mi lisne uši prije 2 3 godine misleći da možda prenose virus i to je bila navala ajme majko po 10 komada na 1 biljici ali tada nisu prenosili virus... ove godine nismo ih ni uočili a evo belaja.
 
Ili jos bolje pitanje sta raditi kad se zalihe neonikotinida izližu. Nije ni kasnija setva resenje kad su tople jeseni, opet najebandus. Od opita u svetu sto je radjeno na zastiti psenice od bydv nisu uspeli bolji rezultat postići od 30% smanjivanja zaraze.

Poslato sa ANA-NX9 pomoću Tapatoka
 
Ove godine zasejao oko 25.10. sostin na 3 parcele udaljene preko 150m jedna od druge, predusevi psenica, soja i detelina, komsijske parcele uz te moje, zasejan montekristo, neki Lg i tritikal. Seme kupovno, zastita sa yuntom. Virus samo na mojim parcelama! Setva komsijskih parcela od 15-25oktobra, njihova psenica pre iznikla i nema viroze, na mojim parcelama strašno. Gde je predusev detelina i soja nije bila psenica niti jecam odavno.

Poslato sa ANA-NX9 pomoću Tapatoka
 
Nazad
Vrh