Pšenica 2021-2022

Moguće je da smo mi utripovali da je padala kiša, ipak je kiseonik drugačiji kada se pređe granica.
 
Neka moja zapažanja u ovoj godini kod mene na terenu.

Na ovoj parceli posejan je Apilco, predusev je kukuruz. Tanjirano 2 puta u jesen, pokušao da zapalim šašnicu, medjutim bilo povlažno i nije moglo da gori. Pre tog kukuruza bila je pšenica 2020., posejana na suncokretište, koja je od starta bila odlična i celo proleće dok nije počela da nestaje polako. Njiva je tačno hektar površine, prinos je bio oko 2.5 tone. Viroza je zahvatila gornje 2/3 njive dok u donjoj trećini pšenica je bila odlična.

Posle dve godine situacija ista. Viroza opet uhvatila gornje dve trećine, ali ne u takvoj meri kao pre dve godine. Donji deo parcele opet bez viroze.

Slike iz gornjeg dela:
TZ9pW1X.jpg

pJdafl7.jpg


Slika iz donjeg dela:
qhI4VIr.jpg




Parcela koja nije radjena 20 i kusur godina. U tom delu imam nekoliko njiva koje radim, pa sam ovu dobio od vlasnika da je dve godine radim bez nadoknade dok se malo ne učisti. Pošto je to sve bilo jesenas u setvi, nisam je orao. Istarupirana je, istanjirana 4 puta vučnom tanjiračom i posejana. Sorta Alcantara.

Ovako je to izgledalo jesenas:
RO6prAr.jpg

Z0tzICG.jpg

lg2tWuL.jpg


Sada:
7jbz2Wm.jpg

a5mUlAf.jpg

w4ouD5z.jpg



Ovde je pšenica i dalje zelena. U ovom delu imam 7.5 hektara Alcantare, sve posejano u isti dan, samo se ova zeleni.
Evo kakve su u njivama pored:

Fv4u93B.jpg

uDhamck.jpg
 
Dare nema pravila očigledno. Nego me nešto zanima. Vidim da u ovoj zelenoj Alcantari ima mnogo neke trave. Jer to nije mogla hemija da uništi?.
 
Tu na livadi je bilo zaliha hrane i vise vode nego na obicnim njivama. To grmlje je drzalo hladovinu i vlagu, to je dalo vise sansi za dobru psenicu....
 
Da li vam vatrogasci pregledaju kombajne i pp aparate? Traktor i kombajn 1700 dinara troskovi pregleda i dve nalepnice.
 
Код нас
Da li vam vatrogasci pregledaju kombajne i pp aparate? Traktor i kombajn 1700 dinara troskovi pregleda i dve nalepnice.
Код нас су то радили до претпрошле године, али ПП апарате смо морали приватно да носимо на баждарње јер ватрогасно то не ради више чак и њима приватна фирма баждари опрему. Њихов преглед нисмо ништа плаћали ако је комбајн ОК добијеш налепницу и то је то.
 
Na drugom kraju njive je malo jači tako da će i tu biti još koji dan čekanja, ali da, taj će biti prvi za skidanje...
 
Nazad
Vrh