Pšenica 2021-2022

Prosle godine je*eni solehio jedva 3t po jutru nacureo 🤬
 
Danas sam u prolazu gledao psenice okolo.....za ove koje znam,da se radi kvalitetno,opet ima svega, nije ljudski faktor, nego mislim da je najvise do sorte.....npr imam sofru i viriato.....nakraju taj viriato prvi put sijem,i ko da je nesto duzi klas od sofru.....otvaram klas i kod jedne i druge, na svakoj ima punih zrna a ima i onih gdje se nade sitno zrno, pri vrhu klasa......sad me zanima,hoce li biti bolji od sofru......
 
Kod mene je Apilco jos u mleku. Kako ni sam ne znam obzirom da nema kise vec dugo. Ako bi je danas bilo bio bi to pun pogodak. Inace ima jako dobar klas koji je ispunjen i lepa i krupna zrna. Ako bude pala kisa i ako ne bude nekih visokih temp posle toga da je na brzinu zavrsi moze se ocekivati i da bude pristojnog prinosa. Ali sve ce znati na kraju. Kao i uvek.
 
Razlika u psenici, prve tri slike 11.6 ove godine, drue tri 11.6.2021. godine, ista njiva, isto seme, ista agro tehnika, sve osim padavina, i jos jedno zapazanje isto je pala kisa i prosle godine 11.6 i juce 10.6 https://ibb.co/L0VJdPC
 
Danas sam u prolazu gledao psenice okolo.....za ove koje znam,da se radi kvalitetno,opet ima svega, nije ljudski faktor, nego mislim da je najvise do sorte.....npr imam sofru i viriato.....nakraju taj viriato prvi put sijem,i ko da je nesto duzi klas od sofru.....otvaram klas i kod jedne i druge, na svakoj ima punih zrna a ima i onih gdje se nade sitno zrno, pri vrhu klasa......sad me zanima,hoce li biti bolji od sofru......
Sofru izgleda ne trpi susu. Pretpostavljam plici korijen od nekih drugih psenica.
 
Za sada nije lose,kad kombajn uđe,onda cemo sve znati.....jecam je bolji,da sam ga barem vise stavio.....
 
Avenue pocela polako da menja boju.Ona kisa od pre 10-ak dana joj je dosla ko budali samar. Nadam se dobrom rodu.
285824951_754412992356364_2674031004688935894_n.jpg
 
Vatra i samo vatra. Dokazano je da je vatra higijenicar polja. Na kraju ce i "zelena" EU morati da je vrati kao osnovno sredstvo. Nisam za paljenje svake godine, al kad bi se na nivou drzave uveli ciklusi i kad bi pracenje situacije bilo dodeljeno strucnjacima poput ove gospodje, verovatno nam insekticidi ne bi ni trebali.
Pre 20 godina lemu skidali kanapom, kakvo prskanje. Sad treba prskati psenicu kao jabuku.
 
Od insekata leme bilo najmanje, od usi puni klasovi i po prvi puta pojavile se neke gusjenice,nisam ih vidio na psenici, nego po traktoru nakon prskanja......
 
Lepo zena kaze Banat suvo podrucje,prvi krenemo sa setvom psenice i najvise kod nas ima te viroze.Paljenje nzm koliko bi pomoglo,moralo bi biti na svakih nekoliko parcela,a kako bi to izgledalo nzm.
 
Gledao sam neki poljoprivredni rijaliti na Diskaveriju čija se radnja održava u Engleskoj.U tom kraju države žitarice su glavni usev.Kažu imaju velikih problema sa mišjim repkom, ne postoji aktivna materija koja ga uništava!Dok nije bilo zabranjeno rešavali su ga u 90% slučajeva paljenjem a sada samo mogu da se slikaju.
 
Nazad
Vrh