Pšenica 2021-2022

Paljevinu ne praktikujem već duži niz godina.Sve se zaore ili zatanjira, dobro mi se pokazalo baš u pšenici pa sada ne znam šta da kažem na ove vaše izjave.Svačije iskustvo je drugačije.
Evo jedno moje zapažanje baš ove godine. Jesenas ostavim sojinu slamu bratu da balira. I na uvratinama mu ostalo par gomilica nije uvatio sa presom. E sad baš oko tih gomilica mi je požutela pšenica i ima viroze. Zaključak mi je da je u tim ostacima bilo insekata odakle je i krenula viroza. Znači što bolje sakrijete žetvene ostatke (u kojima se legu insekti) to je manja šansa za virozu...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
I sva ta direktna setva sto je radjena da padne u vodu za 30tak minuta ...
Direktna nema veze sa bolestima od slame i zetvenih ostataka.
Kod mene se svi usevi bolje drze nego na oranom.
Popalim slamu posejem pokrovni usev i setva. Probacu ove godine.
A oranje to nece biti opcija, samo min till.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Apilko,na losijoj zemlji.
https://postimg.cc/bZkbHZKM]
image0-63.jpg
[/URL][/url]
 
Sibica je najbolji insekticid,ali je jeftina,i nema podrsku industrije pesticida,izgovor da se zemljiste mikrobioloski unistava,nije osnovana ,jer nije moguce da se zagreje u nekom dubokom sloju prelaskom vatre tokom paljenja zetvenih ostataka,imao sa prw nekoliko godina slucaj,jecam koji je "nestao" na obodu parcele,i to tacno u tom delu gde vatra nije spalila zetvene ostatke,na ostatku parcele je bio zdrav skroz,nije u redu paliti ostatke pored samog autoputa i slicno,sve ostalo je pozeljno,svake druge,ako ne svake godine,ali ce to u narednim godinama biti strogo sankcionisano,jer je velik profit od prodaje pesticida.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Direktna nema veze sa bolestima od slame i zetvenih ostataka.
Kod mene se svi usevi bolje drze nego na oranom.
Popalim slamu posejem pokrovni usev i setva. Probacu ove godine.
A oranje to nece biti opcija, samo min till.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Naravno ne treba oranje dobro je sto sejete direktno nego kazem da je dobro sto se talozila masa i pravio humus i steta upaliti gornji sloj taj ...
 
@kiraj
Losija je zato sto tu nece zito,sitna rana,detelina...moze u ovakvim godinama,tu ide samo soja i kuruzi.
@Matic
Da,greota da ne pokisne,bas se oprasio dobro ima svuda zrna,sad samo da ga "napujda"
 
Kod mene Apilco je jos u mleku. Ako izdrzi jos sutra da bude ovakav pa da od srede doceka ove najavljene kise moze i da bude od njega nesto . Ima dobar klas i nemam pojma kako ga je napunio i vidi se da moze jos. Malko menja boju ali se drzi. Nadam se da ce biti te kise jer je prava steta da ovakva psenica ne rodi dobro. Za sada ovakvu nisam imao i nisam nikad ovako dobro je uradio. Kako kazu lopta je okrugla pa neka okrene i kod mene pa da iz ovog susnog okrene u kisni period.
 
Anapurna sejana 30.10 direktno na kukuruziste. Ima po neki Apilko zaostao u sejalici i naravno divlji ovas neizostavan.

Zadnja slika komsija na oranom ali ne znam ni sortu ni kada je sejao.
ffaeddbadbee2b881b06b7772cc4984a.jpg
ea591f1e0e0a1d37a8c844a4aa112e18.jpg
374b6304b846acb6700fb03589b31a86.jpg
085851ec1a0731bdedae0cbb7a36909d.jpg


Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Generalno gledano izgleda bice lepih prinosa psenice po Vojvodini i Srbiji generalno, kod mene licno ima i lepih i manje lepih, tj na oko za sad tako izgledaju
 
Nazad
Vrh