Pšenica 2021-2022

@smilad Duplo brze ide ka gore vlaga nego na dole,naravno to zavisi od zemljista,negde je to pola pola,npr peskovita zemlja ,ali uglavnom ako su trake na 50cm ,da bi vlaga dospela do povrsine maksimalno ce otici u dubinu jos 30-ak cm.
 
Bikacan ovo je bilo 2017-18. Ne znam gde si ti gledao ali msl da je tesko u ovakvim danasnjim ludilom sa cenama da je sada jeftinije.
A sto se tice toga gde voda ide i ja sam mislio kao i vi da ona ide na dole. Medjutim nije tako. Pod zemljom ide uvek na gore. Sig ste nekada prumetili da kad pukne vodovodna cev na povrsini se pokaze mokro.
A sad ovo oko zacepljenja. Prvo morate imati jedan rezervoar u koji se dovodi voda iz bunara. Tu se ona stabilizuje i na osnovu same analize iste dodaju se razne stvari da bi voda bila kvalitetna i za zemlju i za biljku i za djubriva. Sve vec ima i ispitano ko zna koliko puta.
A sto se tice oplodnje kukuruza. I ja sam bio skeptik da ce to da pomogne na onim ludackim temp. Ali je stvar sledeca. Biljka ako ima dovoljno vlage u zemlji i usvaja je onda ona preko svojih spora je i ispusta i pravi vazduh oko sebe dovoljno vlaznim da se polen i svila ne osuse. I eto uspeh oko toga.
 
Zastita klasa, viriato rwa

https://postimg.cc/8JgHRJh7]

20220521-191207.jpg
[/URL][/url]
 
Niko to više ne izvadi kako treba. Moje mišljenje. Posle15g odoše GPS koordinate u zaborav i ako ih je bilo.
Uz to, koliko sam imao prilike da čujem, nije se to baš pokazalo kako se hvali.
Voda i vlaga uvek će pre na dole nego na gore.
Za veće useve sa dubljim korenovim sistem je u redu, ali za male, kakvi su recimo u ovom periodu, nema tu koristi. A kiše i vlage im treba baš sada..
Гадно грешиш да нема користи и те како има. Пријатељ је урадио тај систем пре пар година на неких 20ха, дубина кап по кап је 50цм и кад крене наводњавати треба два дана да вода избије на површину. Велика предност је што после избијања воде сваки два дана упали систем и остави 2 сата да ради то је довољно да влагу подигне опет до површине. Једина мана по мени је што ровчица зна да прегризе траку. И ту трактор потоне као од шале баш сам му пре неки дан прскао сунцокрет и на пар места сам потонуо. Једана њива му се напаја струјом из оближње куће, а друга има панелне плоче и то јако лепо шљака има филтере на систему. Бунарска је вода у питању има чак једну њиву тифоном где залива и ту је проблем хладна вода па шокира биљку ако почне наливање пре поноћи.
 
Гадно грешиш да нема користи и те како има. Пријатељ је урадио тај систем пре пар година на неких 20ха, дубина кап по кап је 50цм и кад крене наводњавати треба два дана да вода избије на површину. Велика предност је што после избијања воде сваки два дана упали систем и остави 2 сата да ради то је довољно да влагу подигне опет до површине. Једина мана по мени је што ровчица зна да прегризе траку. И ту трактор потоне као од шале баш сам му пре неки дан прскао сунцокрет и на пар места сам потонуо. Једана њива му се напаја струјом из оближње куће, а друга има панелне плоче и то јако лепо шљака има филтере на систему. Бунарска је вода у питању има чак једну њиву тифоном где залива и ту је проблем хладна вода па шокира биљку ако почне наливање пре поноћи.
Ne mogu da kazem da imam licna iskustva.
Medjutim, skoro svakodnevno prolazim pored njive vece povrsine gde je uradjen takav sistem, inace ozbiljan, krupan proizvodjac, i ja tu nisam primetio neki efekat. Inace ponekad seje i semenske useve.
Gledao sam kada su postavljali, ima tome vec sigurno 7-8 godina.
Da li to kod njega nije uradjeno kako treba, ne znam. Da ga ne koristi opet je malo verovatno posto mu je pored gazdinstvo i struja.
Prosle godine je imao soju sejanu zitnom, i meni je to delovalo ispod proseka.
Inace je jak proizvodjac.
Ja tu jednostavno za sve sve godine nisam primetio bitne razlike u odnosu na ne zalivano.
 
Smilad mora da ovakvim sistemom ima koristi. Samo je bitna jedna stvar. Mora se imati uredjaj koji meri vlagu u zemljisti i onda je samo odrzavati, ne dozvoliti da ona padne ispod nekog nivoa, a onda treba sistem dugo da radi. Nesto slicno kao kad neko ima onaj hidropak u kuci. E sad ja ne znam da li bi smelo da se pusta kroz sistem neki insekticid ili sta vec koji bi neutralisao sve te sitne bube u zemlji koje kazes da prave probleme da ne bi ostetile sam sistem. Jer pitanje je i kako bi to sredstvo uticalo i na same pizitivne bakterije u zemljistu koji su bitan faktor za opstajanje kvalitetnog zemljista.
 
То су редовне кап по кап али ја када би радио ишао би оним појачаним што вране не могу да прокљуцају.
 
Vrana ne može da dodje do te cevi koja je na 50cm u zemlji ali zato hrčak može da napravi cirkus.
 
Ivane, jel ta prskalica ne može još malo da se podigne gore, čini mi se da ne sastavlja lepeza sasvim?
 
Moze jos malo,tu je nagnuta na tu stranu, a u jednoj ruci mobitel u drugoj volan,pa nisam mogao korigirati......nisam bas neki snimatelj,hehe
Prskalica je rau, mogu se grane jos podici i na nosacu,sad su u nekom srednjem polozaju,pa odgovara za sve.....
 
Ovog proleća 2-3 puta već odvrtao šarafe na AGM 440 i menjao visinu. Sinovima već dosadilo da drže grane dok ja šarafam. Čekam samo kad će prestati da pomažu. Samo kad me jednom iznenade i kažu da su mi uplatili novu prskalicu sa hidro liftom i kopir granama. ;)
 
Za to šarafanje od kada imam baterijski odvijač nema više lupanja rukom o prskalicu i grane, dok odvijam i zavijam šrafove. I dalje su grane teske kao tuč kada ih treba nacentrirati na druge rupe.
 
Prodaću ti ja moju AGM 660 sa 12MRX granama jednoga dana kada za to dođe vreme.Grane se dižu čekrkom do 2,5 m visine, ne može više.
 
Nazad
Vrh