Pšenica 2021-2022

Juce i danas oprskao psenice. Situacija je sarena. Ima delova parcela gde su ovakve kao na slikama sto je Arkadije postavio. Uglavnom su to parcele gde ima slatine i jako lagane zemlje i tu je poceo i zastavicar da se susi. U normalnim zemljama i u delovima gde je bilo vise kise jos uvek izgledaju ekstra dobro ali ako ne pokisnu uskoro prepolovice se prinos. A od tih losih se ne moze ocekivati nista posebno i ako pokisnu. One lose nisam imao volje da slikam a dobre izgledaju ovako:

vUDX7x6.jpg
 
Upravu si za dobar deo ovoga što si napisao.
Međutim za navodnjavanje jako grešiš .
Kad se kaže navodnjavanje odma ljudi pomisle na besomučno zalivanje 365 dana.
Ja dosta navodnjavanjam ali posle te parcele idu u period mirovanja.
Sto se tice navodnjavanje mislim da je spas u navodnjavanju gde se polažu kapljici duboko takozvano drip irrigation.
To je racionalno zalivanje ,nema gubitaka,malo vode malo energije itd.
Mislite o tome.
Sta znaci ovo da posle te parcele idu u period mirovanja
 
@Arkadije
@MIRBAN

Ma kakvi fifoni i kap po kap.
Sa kap po kap, samo problemi miševi i vrane. A tifon ko tifon šta da se kaže.....

Sve se zaliva sa BK Linijama. (pokretna linija na točkovima)
 
Poslednja izmena:
Fendt515c laterali ili creva su na 50cm dubine.
SaleCar u ovakvim ukopanim sistemima nema tih problema sa misevima, a pogotovu ne sa vranama.
Opet kazem da su ovaj sistem izmislili Izraelci pre 70 god i stalno su ga poboljsavali. I naravno sada su dosli do takvih stvari da je ovo najbolji sistem za zalivanje. I opet napominjem da se sa njim samo odrzava vodni rezim u zemljistu. Malo treba vode i mala energija. Neko je ovde napisao da je skupo zalivanje na naftu. I jeste sa ovom cenom. Ali ovde postoji i mogucnost instaliranja solarnih panela, ne mnogo, da bi se sistem snabdeo neophodnom strujom. Dakle mala potrosnja. Dakle malo energije uvek po malo bode a ogromni prinosi. Svako moze da pogleda snimke iz celog sveta kako ovakvi sistemi funkcionisu. Sve ce vam biti onda jasno.
 
Ima u Bečeju jedan takav "podzemni" kap po kap sistem i tu ima jedan drugi problem.
Dugovečnost i efikasnost.
Problem sa kap po kap je loš kvalitet vode kojom se zaliva, velika količina suve materije "kamenca" koji zapušava otvore na cevima.
A one položene pod zemlju.
Jednom gurneš tu ogromnu količinu plastike u parcelu koja ima svoj period eksplotacije, i kad on prodje sve to ostaje u zemlji zanavek!
Po meni je to nedopustivo i ekološki vrlo nepovoljno.
 
Druze zar ti stvarno mislis da ne postoje masine za sve i svasta danas ?,2022 ....ja evo na brzinu sam nasao ovo,ali nije to ta dubina,do oko 35-40 cm,mada moze i dublje,ali pre par godina sam bas video slicnu masinu,samo jedno telo (nije ni ova na drugom snimku),moze da vadi sa preko pola metra dubine trake laganezi.Bitno je navigacijom postaviti trake,i istom ih vadis ,nakon nebitno jel 5-10-100 godina ....oh naravno ostane tu malo u zemlji,pukne traka,ovo ono,ali se izvadi 90% sigurno.Sve se moze danas,samo money treba.
A sem toga,na 15 pa i 20 godina,postaviti ponovo nove trake izmedju starih ,za mene nista posebno,ne ako ti svaka godina idealna na tim parcelama,sa maks prinosima,pa i 2 kulture sejes,bole te uvo za kakvu ekologiju,a to je po meni manje stetno na prinose nego hemija koju koristimo ,mislim na ostatke kpk traka pod zemlju.
Sto se tice u Beceju tog sistema,nzm kad je postavljen,ali sad tehnologija stalno napreduje,iz godine u godinu,sigurno danasnje trake koje su namenjene za postavljenje ispod zemlje na dug period imaju naprednije kapljace,tj otpornije na zapusavanje i sta vec ,a tu su uvek postojece hemije,koje licno bih izbegavao,koje se puste kroz trake da pomognu ocistiti kapljace.I za kpk naravno,pogotovo pod zemljom kad se stave trake ,moras imati izuzetan filtracioni sistem,tu ne smes stedeti ,sto opet zavisi od kvaliteta vode bunara.

 
Poslednja izmena:
Niko to više ne izvadi kako treba. Moje mišljenje. Posle15g odoše GPS koordinate u zaborav i ako ih je bilo.
Uz to, koliko sam imao prilike da čujem, nije se to baš pokazalo kako se hvali.
Voda i vlaga uvek će pre na dole nego na gore.
Za veće useve sa dubljim korenovim sistem je u redu, ali za male, kakvi su recimo u ovom periodu, nema tu koristi. A kiše i vlage im treba baš sada..
 
Slažem se. Ako si žedan nije dovoljno samo noge staviti u lavor sa vodom.
Prošle god znam neke sto su stavili kap po kap u kukuruz šećerac, pa zbog vrućine isto bili klipovi do pola oplođeni kao i kod onog bez navodnjavanja.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Mirban, kad si ti pitao za cenu ovog navodnjavanja? Ja sam prošle godine našao za skoro duplo manju cifru...

Послато са SM-A217F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh