Pšenica 2017/2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
ako imaš dobru pšenicu idi zantarom u zastavici kad zastavica bude više od pola vani (naravno ako ti se vrijeme potrefi). mi smo dobili nove sdhi fungicide (nisam čuo da su registrirano još kod vas). pa zato zantarom.

- - - - - - - - - -

zašto bi bilo gotovo? javljaju hladno vrijeme, pšenica neće još sa vegetacijom krenuti.

- - - - - - - - - -

ajd jedno pitanje, šta je bolje po vama falcon ili opus team? falcon 0,6-0,7 opus team 1,2 doza
Sdhi fungicide druge generacije? Vec ste radili sa njima ili tek od ove godine ih imate?

Nada poslednja umire.
 
Treba čuti šta kaže kolega Minđušar,mislim da je on radio prošle godine tri zaštite i da je koristio Zantaru!
 
Prosle godine sam koristio zantaru u psenici i jecmu u drugom tretmanu mogu reci da sam zadovoljan i ove ce godine ici ali u trecem tretmanu:ppozdrav:
 
Jel prskate tim preparatima prevencije radi ili tako mora?

Nikad nismo ni sacim spricali osim vestak sto smo bacali...
 
Ja radim sve tretmane preventivno,necekam da dodje do oboljenja. Nekada su prinosi bili 3t kj,a danas du dosta veci... Nekad bilo sad se pripoveda.
 
Sdhi fungicide druge generacije? Vec ste radili sa njima ili tek od ove godine ih imate?

Nada poslednja umire.

Prvi puta cemo sada raditi.
Basf ima priaxor
Syngenta elatus era
Bayer ascra (2 aktivne tvari iz skupine sdhi).
90% ascre cu ici i 10% priaxora. Priaxor je zbilja povoljan, jeftiniji nego amistar extra i sphera sto su bili (e sad zo je litrena doza, medjutim je li litra dovoljna neznam. Ja cu ici1,2 litre)
Ascra litrena je sasvim dovoljna za nase uslove. Prednost je sto sdhi dobro na septoriu djeluju, ascra ima jako dugacko kurativno djelovanje, cijena je mozda skuplja za 20% nego sto je amistar/sphera bili a dobija se jako puno. Padne kisa nakon sat vremena i blizu 100% je ungicid usvojen, a kod starih fungicida si minimalno 6 sati morao cekati da upije 70-80% manja kolicina vode u prskanju moze ici, bolji korjenov sustav. U odsustvu bolesti daje veci lrinos. Jednom rjecju za 20% vecu cijemu puno toga se dobija. A priaxor je jeftiniji za 20% od amistra i sphere ali kazem on se bazira na strobilurinima zajedno sa sdhi 2. Generacije a ascra na najboljem triazolu zajedno sa 2 sdhi.
Dakle informacije sa neta i od bayer strcnjaka, osobno me u sofruu za septoriu zanima. Lane sphera i amistar i nisu nesta napravili.

- - - - - - - - - -

Prevencija ti ide i na najskupljim preparatima, pogotovo ako septorie imas. Biljka oboli, a ti simptome tek vidis za 3-4 tjedna a onda si dobrano zakasnio. Ako imas dobar sklop i prinose blizu 6 tona, idi 2 zastite i vidi jel ti se ekonomski isplati.
 
Prvi puta cemo sada raditi.
Basf ima priaxor
Syngenta elatus era
Bayer ascra (2 aktivne tvari iz skupine sdhi).
90% ascre cu ici i 10% priaxora. Priaxor je zbilja povoljan, jeftiniji nego amistar extra i sphera sto su bili (e sad zo je litrena doza, medjutim je li litra dovoljna neznam. Ja cu ici1,2 litre)
Ascra litrena je sasvim dovoljna za nase uslove. Prednost je sto sdhi dobro na septoriu djeluju, ascra ima jako dugacko kurativno djelovanje, cijena je mozda skuplja za 20% nego sto je amistar/sphera bili a dobija se jako puno. Padne kisa nakon sat vremena i blizu 100% je ungicid usvojen, a kod starih fungicida si minimalno 6 sati morao cekati da upije 70-80% manja kolicina vode u prskanju moze ici, bolji korjenov sustav. U odsustvu bolesti daje veci lrinos. Jednom rjecju za 20% vecu cijemu puno toga se dobija. A priaxor je jeftiniji za 20% od amistra i sphere ali kazem on se bazira na strobilurinima zajedno sa sdhi 2. Generacije a ascra na najboljem triazolu zajedno sa 2 sdhi.
Dakle informacije sa neta i od bayer strcnjaka, osobno me u sofruu za septoriu zanima. Lane sphera i amistar i nisu nesta napravili.

- - - - - - - - - -

Prevencija ti ide i na najskupljim preparatima, pogotovo ako septorie imas. Biljka oboli, a ti simptome tek vidis za 3-4 tjedna a onda si dobrano zakasnio. Ako imas dobar sklop i prinose blizu 6 tona, idi 2 zastite i vidi jel ti se ekonomski isplati.
Svakako radimo 2 zastite fungicidima i jos jednu herbicidima. Videcemo kada ce ti preparati stici kod nas, ako ne preko kod vas u kupovinu pa da probamo.

Nada poslednja umire.
 
Svakako radimo 2 zastite fungicidima i jos jednu herbicidima. Videcemo kada ce ti preparati stici kod nas, ako ne preko kod vas u kupovinu pa da probamo.

Nada poslednja umire.

A ascra je bas za zapadno trziste radjeno (i ovi novi sdhi 2.0 fungicidi) jer kad pogledam britaniju i njemacku sa septoriom to je uzas. Mi smo poceli sofru dosta sijati koja oboljeva od septorie (cak lane kad nije bilo nekih bolesti njoj je zastavica obolila gdje smo radi kasne sjetve preskocili zasritu u fazi zastavice). Tamo gdje je spherom i amistrom extra radjena zastita u fazi zastavice, izgledalo je bolje ali niie to bilo to. E sad u godinama kad bolesti divljaju nijenni cudo da ne mozemo imati blizu 11 tona psenice na udarnim njivama jer nemamo kvalitetnu zastitu. Tako da ici cu s njom. Sto se htdje tice i ovi stari odrade solidno, ali npr zantara je dosta solidan preparat. Doduse za par eura vise dobijes ovaj vrhunski preparat, najvise mi se svidja vezano za ispiranje. Lane nisu kisu najavljivali pa je samo nas dio atara zahvatio pljusak nakon 4-5 sati sto znaci da je fungicid mozda polovicno bio usvojio.
Cijena za kes kod najpovoljnijih trgovaca je ova: za jutro ascre (svuda ce ici litrena kombinacija) placas oko 28 eura plus pdv, za jutro elatus ere (vrhunski preprarat al ne bi 3 fungicida isao u stilu da si cjepam table gubim vrijeme itd) 30 plus pdv, te priaxor (adexar je basfov broj 1 preparat jer ima epoxiconazol u sebi a ovaj ima pyroclostrubin a strobilurini su slabiji od epoxiconazola koji ima adexar, a da ne pricamo od protiokonazola sto ima ascra) al je zato cijena zbilja jeftina, 18 eura plus pdv za jutro ako ides litru, povecaj 20% i opet je povoljniji od ascre itd. E sad koliko je losiji to ne znam, kad nema testiva, a on je radjen za nase trziste gdje nema toliko bolesti, a i basf vamo nema prezentacija. Probaj sa Goranom Puharom stupiti u kontakt on bi sigurno vise znao. Uglavnom ja vamo vidim ako kisa posluzi na malo losijim njivama ljudi na sofruu dobiju po 9 tona ali 3 zastite moraju ici. Mi smo na dobrim tlima imali 10,7 tona, bilo bi to i vise da je bilo ascre, a nekad prije 10 godina kad smo samo 1 zastitu radili i imali stare sijacice, normalan prinos je bio 5,5 tona, 6 tona je bio zbilja dobar a 7 nedosanjani san koji su svga par pojedinaca na par njiva imali. Danas ispod 9 tona u nasim uvjetima i nije neka zarada jer je ulog zbilja velik
 
Ja sam imao 9,1 t sofru ali sa tri zaštite na srednjem kvalitetu zemlje,a mislim da je možda mogla i četvrta.Sofru je nežan i osetljiv,kao moja komšinica.
 
Sa kojim djubrenjem postižete te prinose?

kao prvo to je jedna jedina njiva bila koja je dala blizu 11 tona (dakle ne pokusi tipa ajmo skinuti uvratine, ajmo skinuti krajnice i svesti vlagu na maksimum al da ne ode na sušenje), kolega je imao 11,1 tonu, obje sorte su bile sofru. ostale njive pod sofruom su dale od 9,2-10,3 tona po ha (prosjek sveukupan oko 9,7 tona sofrua).
e sad naše zemlje su zbilja dobre tipa imamo 30 pa naviše mg fosfora i oko mg 25-30 kalija na 100 grama zemlje. pretkultura obavezno ako možemo bude uljana repica, jer ona strašno diže prinos kao pretkultura i diže protein.
gnojenje: ove godine elixir zorka 0-20-30 oko 110 - 120 kg po jutru, lane je bio 80 kg mapa (10-40) po jutru i 55 kila kclc (60% kalij). e sad je li ovo malo dušika značilo ujesen za razgradnju biljnjih ostataka to ne znam.
proljeće: 15.2. nastoji ureu bacati, ovisno o vremenu itd ali nikad prije 15.2. radi hladnoće.... 100 kila po jutru uree, ali gdje je jaka zemlja ove godine će ići 80 kila po jutru. nekih 17-18 dana nakon uree ide kan ako javlja kišu, ako ne javlja onda ili poslje ili prije toga perioda isto 100 kila po jutru. e sad, lane gdje smo imali 10.7 tona i 10,2 tone po ha tu je se taj kan otopio, a ostatak njiva nije dobilo 35 dana kiše kako bi se kan otopio tako da je pravo čudo što je tu prosjek bio iznad 9 tona.
fungicid falcon (ove godine će biti opus team) čini mi se oko 25.3. da sam čak počeo
2. tretman u zastavici (fulao sam iz neznanja), išao sam u zaštitu kad je 70-80 % biljaka imalo zastavicu (što je u biti u redu), ali greška je bila ta što sam išao tek kad je počela izlaziti zastavica, pravi trenutak je kad 2/3 zastavice izađe van onda će onda skoro u potpunosti biti zaštićena a neće proći previše vremena od njenog izlaska kako bi pokupila bolest (kod sofrua je velik problem kod septorie... općenito kod zapadnih sorti). e sad između 1. i 2. zaštite je sljedeći problem u fazi kada sam ja išao 1. zaštitu nisam mogao više čekati jer se počela bolest pojavljivati, a tada nije bio izašao predzadnji list koji čini 22-25% prinosa biljke tako da je zapravo taj list bio nezaštićen dobra 2 tjedna do pojave zastavice.... ove godine planiram na nekim njivama samo probati hoće li mi se ekonomski isplatiti ići tada u 2. zaštitu a zastavica će biti 3. zaštita i onda 4. zaštita klas.... samo neke njive čisto da vidim jel ekonomski opravdano tipa kad platim sredstvo gorivo amortizaciju da mi mimo toga ostane bar 20 eura po jutru da znam isplati li mi se zafrkavati s tim.
3. tretman je lane bio sa prosarom kada je klas bio u fazi cvatnje.

prvi puta otkako radimo pšenicu smo sve prešli zbog leme koja se počela pojavljivati.
eto malo duži post ali sam uspio napisati kako mi radimo ako nam vrijeme dozvoli. ulozi su nam po jutru oko 40-42 metra pšenice ako je ona 3. klasa što je kod sofrua inače pravilo, nekad bude 2. klasa pa onda ulog bude 38 meteri ako budu cijene kao lane. tako da nam ostane poticaj i nekih 150 eura po jutru mora uroditi 51-52 metra po jutru 3. klase, ispod toga nema napretka u vidu da se svake godine kupi 2-3 jutra zemlje štedi za mehanizaciju i da se poplaćaju režije u kućanstvu i ostavi nešto na štednji.
eto...

e da herbicid zemljišni ili sekator, ove godine nešto probno biatlon, i obavezno regulator rasta, lane je bio ccc ali radi rane sjetve mi je pšenica pobjegla pa će vjerojatno biti modus ubuduće
 
Prosle godine na 200kg map-a i 200kg uree ,prva zastita falkon,drug eskorta plus,sofru prebacila 9t,malo losija bila od hibrida koji je dobio plus 200,kg san....razlog zasto sofru nije dobila tih dodatnih 200 kg djubriva je taj sto je prilikom druge prihrane ta psenica kao i iliko koja je bila u tom delu izgledla malo losije pa nisam hteo da ulazem vise.... medjutim vrsa me je iznenadila bas pozitivno,inace iliko u tom delu je dala 6t
 
Ja za sad ostajem na 2 fungicidna tretmana,naravno ako se nesto ne promeni. Prinosi su odlicni i vise imam racuna za 2 kvalitetna tretmana,nego 3 jeftina.
 
Nisi jedini:haha:
Prošle godine bili kod mene u poseti zaštitari sa instituta Tamiš malo da pogledaju teren .Prošlo nekoliko prskalica , pitaju me šta ovi ljudi rade kada nema bolesti i da je nepotrebno štititi jel nema ni uslove za razvoj bolesti. Uglavnom većina slušaju lokalne trgovce .
 
Kod nas na terenu prinosi su se prosle godine kretali od 1500 do 3400kg/kj na prvoj klasi. Pricam o selu, ali i kod mene licno prva klasa od 2800 do 3400kg/kj. Pa sad kad ti susa i na ozimom usevu skine 40-50% prinosa (zamisli sta je bilo na jarim), onda ti ulazi u 3 prehrane i 4 prskanja...
I ja sam imao oglede, svoje sopstvene oglede. Sto se tice prehrane, Yare, Timac, AS, urea.... 2-3 prehrane. Vagano posebno, i sve minusi do minusa, pricam o prosloj, susnoj godini.
Isto sam i za prskanja pokusavao... 2-3...
Zasto sam to radio, pa zato sto smo isto postizali visoke prinose po 9-10t/ha... i hteli smo jos bolje, jos veci ulog jos bolje prinose da ostvarimo i dobili susu pa ostali sa prinosima manjim od 50%, ali i sa ulaganjima vecim 30%.

Zato mislim da je zlatna sredina, zlatna vredna! Umereno u svemu...
Niko mene nije mogao da ubedi, da ne ulozimo toliko, ocekivajuci bolji prinos i vecu zaradu... Osim boga!

Mi od kada se bavimo poljoprivredom, a ja sam evo sedma generacija u mojoj porodici, nismo imali veca ulaganja po kj od prosle godine, po svim kulturama, a o prinosima ne vredi ni da pisem, u globalu sve kulture, nikad manje... kada saberemo prinose suncokreta i kukuruza zajedno, nismo mogli da dostignemo prinos psenice.
 
Poslednja izmena:
Nisi jedini:haha:
Prošle godine bili kod mene u poseti zaštitari sa instituta Tamiš malo da pogledaju teren .Prošlo nekoliko prskalica , pitaju me šta ovi ljudi rade kada nema bolesti i da je nepotrebno štititi jel nema ni uslove za razvoj bolesti. Uglavnom većina slušaju lokalne trgovce .

Ovisi na koji prinos pucas, ako se zadovoljavas sa 7-8 tona(a zemlja ti ima potencijala) 1 zastitu raditi onda ok. E aad ako zelis ici preko 9 ili cak 10 tona bez 3 zastite to neces postici. Ne mora cak ni bii bolesti ali fungicid ti pomaze da lakse biljka stresove podnosi. I ja sam prije 4-5 godina mislio 2 zastite.... sta ce nam 2 zastite i tada je prvi puta jedan iz sela poceo 3 zastite uvoditi, svi su govorili da je lud ukljucujujci i mene (ajd nisam rekao da je lud, ali sam rekao ako psenicu moram 3 puta prskati odustat cu od kukture). E onda kad smo prvu probu radili pa kad je sofru tada prvi puta dao 55 meteri a iskreno naoko nije nikako izgledao spram druih sorti, odlucili smo 3 zastite je mus ubuduce.

- - - - - - - - - -

Kod nas na terenu prinosi su se prosle godine kretali od 1500 do 3400kg/kj na prvoj klasi. Pricam o selu, ali i kod mene licno prva klasa od 2800 do 3400kg/kj. Pa sad kad ti susa i na ozimom usevu skine 40-50% prinosa (zamisli sta je bilo na jarim), onda ti ulazi u 3 prehrane i 4 prskanja...
I ja sam imao oglede, svoje sopstvene oglede. Sto se tice prehrane, Yare, Timac, AS, urea.... 2-3 prehrane. Vagano posebno, i sve minusi do minusa, pricam o prosloj, susnoj godini.
Isto sam i za prskanja pokusavao... 2-3...
Zasto sam to radio, pa zato sto smo isto postizali visoke prinose po 9-10t/ha... i hteli smo jos bolje, jos veci ulog jos bolje prinose da ostvarimo i dobili susu pa ostali sa prinosima manjim od 50%, ali i sa ulaganjima vecim 30%.

Zato mislim da je zlatna sredina, zlatna vredna! Umereno u svemu...
Niko mene nije mogao da ubedi, da ne ulozimo toliko, ocekivajuci bolji prinos i vecu zaradu... Osim boga!

Mi od kada se bavimo poljoprivredom, a ja sam evo sedma generacija u mojoj porodici, nismo imali veca ulaganja po kj od prosle godine, po svim kulturama, a o prinosima ne vredi ni da pisem, u globalu sve kulture, nikad manje... kada saberemo prinose suncokreta i kukuruza zajedno, nismo mogli da dostignemo prinos psenice.

Znam o cemu pricas, ali ovako mene 2 zastite (spram onoga ko radi 1 zastitu) kosta 4,5 meteri zita. I ajd nek baci. Vjestaka 30 kila vise nego onaj sto baci osnovnog gnojiva malo. To je jos metar zita. Nek je 5,5 meteri. Ako ce me susa opaliti ja tu nista ne mogu i realno susa valjda nece biti cesce od 1 u 5 godina na psenici i uljanoj kao sto je kod vas bila. Mislim da se isplati. E sad yarino gnojivo folijarac itd to necu raditi. Stvar je u tome, sto je nama poticaj po jutru ugrubo 150 eura, a da mi cisti poticaj ostane meni je dovoljno da mi urodi s ovim ulozima 42 metra i meni ostaje poticaj. Da mi urodi 32 metra za dzabe sam radio, al nisam ostao duzan znaci. Vidim da ste imali te prinose na nekim njivama cak u najvecoj susi. E sad kad vi nemate te poticaje onda te i razumijem zasto je veliki reskir full ulog ici
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh