Pšenica 2017/2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ovisi na koji prinos pucas, ako se zadovoljavas sa 7-8 tona(a zemlja ti ima potencijala) 1 zastitu raditi onda ok. E aad ako zelis ici preko 9 ili cak 10 tona bez 3 zastite to neces postici. Ne mora cak ni bii bolesti ali fungicid ti pomaze da lakse biljka stresove podnosi. I ja sam prije 4-5 godina mislio 2 zastite.... sta ce nam 2 zastite i tada je prvi puta jedan iz sela poceo 3 zastite uvoditi, svi su govorili da je lud ukljucujujci i mene (ajd nisam rekao da je lud, ali sam rekao ako psenicu moram 3 puta prskati odustat cu od kukture). E onda kad smo prvu probu radili pa kad je sofru tada prvi puta dao 55 meteri a iskreno naoko nije nikako izgledao spram druih sorti, odlucili smo 3 zastite je mus ubuduce.

- - - - - - - - - -



Znam o cemu pricas, ali ovako mene 2 zastite (spram onoga ko radi 1 zastitu) kosta 4,5 meteri zita. I ajd nek baci. Vjestaka 30 kila vise nego onaj sto baci osnovnog gnojiva malo. To je jos metar zita. Nek je 5,5 meteri. Ako ce me susa opaliti ja tu nista ne mogu i realno susa valjda nece biti cesce od 1 u 5 godina na psenici i uljanoj kao sto je kod vas bila. Mislim da se isplati. E sad yarino gnojivo folijarac itd to necu raditi. Stvar je u tome, sto je nama poticaj po jutru ugrubo 150 eura, a da mi cisti poticaj ostane meni je dovoljno da mi urodi s ovim ulozima 42 metra i meni ostaje poticaj. Da mi urodi 32 metra za dzabe sam radio, al nisam ostao duzan znaci. Vidim da ste imali te prinose na nekim njivama cak u najvecoj susi. E sad kad vi nemate te poticaje onda te i razumijem zasto je veliki reskir full ulog ici
To pricas na sopstvenim njivama? Tj da li racunas cenu kostanja proizvodnje 42m po kj. Na parceli bez racunatog zakupa?

Nada poslednja umire.
 
znači sve računam zakup 200 eura, nepunih 50 eura je gorivo i amortizacija, znači sve sve sve osim mog vlastitog rada (satnice). ovo ja kupujem sve za keš i naravno bez pdva jer mi je isto platio državi ili trgovcu pdv. dakle 42 metra ako je 3. klasa žita bez pdva (kod nas je 25%) - poljoprivrednik koji nije u pdvu možeš misliti koliko bi taj sa ovim ulozima morao biti sigurno 44-45 meteri minimalno. sjeme je moje ali sam ga isto računao u tome, te osiguranje usjeva, trovanje miševa itd e sad ako padne cijena žita, naravno onda mora više meteri roditi... uglavnom netko npr tko nije u pdvu kod nas, i tko sve na ugovor kupuje, ovaj moj ulog njemu mora uroditi 51 metar odokativno žita 3. klase da bi mu ostao poticaj kao zarada. jer znam da je prosaro keš i ugovor lane bio 15 eura po jutru razlika, a di još gnojivo, ostale zaštite herbicid itd itd itd

mogu ti napisati točno koliko šta košta ali ne znam koilki je tečaj dinara sada prema kuni pa da tu ne kalkuliram u dinarima napamet.
 
Da li ste probali da radite sa nekim jeftinijim fungicidima? Mnogo ljudi kod nas prska sa fungicidima koji koštaju od 8 do 10 evra po kj.
 
znači sve računam zakup 200 eura, nepunih 50 eura je gorivo i amortizacija, znači sve sve sve osim mog vlastitog rada (satnice). ovo ja kupujem sve za keš i naravno bez pdva jer mi je isto platio državi ili trgovcu pdv. dakle 42 metra ako je 3. klasa žita bez pdva (kod nas je 25%) - poljoprivrednik koji nije u pdvu možeš misliti koliko bi taj sa ovim ulozima morao biti sigurno 44-45 meteri minimalno. sjeme je moje ali sam ga isto računao u tome, te osiguranje usjeva, trovanje miševa itd e sad ako padne cijena žita, naravno onda mora više meteri roditi... uglavnom netko npr tko nije u pdvu kod nas, i tko sve na ugovor kupuje, ovaj moj ulog njemu mora uroditi 51 metar odokativno žita 3. klase da bi mu ostao poticaj kao zarada. jer znam da je prosaro keš i ugovor lane bio 15 eura po jutru razlika, a di još gnojivo, ostale zaštite herbicid itd itd itd

mogu ti napisati točno koliko šta košta ali ne znam koilki je tečaj dinara sada prema kuni pa da tu ne kalkuliram u dinarima napamet.
Nemoras pisati u dinarima, sve je to ok razumemo se. Uglavnom u poslednjih par godina kod nas od kada su stigle te zapadne sorte prinos se podigao sa 30 na 40m po kj cak i vise. Naravno govorim za normalne godine sto se tice padavina. Dosta koristim zamene ,generike,za fungicidne tretmane i sopstveno seme, pa je tu neka usteda ali velike zarade na psenici svakako nema, narocito kada je zakup 250e po kj. Od drzave 35e po ha dobijemo tako da to nije nikakav novac. Psenica se seje vise iz plodoreda nego li zbog zarade.

Nada poslednja umire.
 
Danas stigla analiza za neke parcele, što se tiče rokova prihrane iz službe kažu prva prihrana u drugoj polovini februara ako je pšenica u dobroj kondiciji tj. jače razvijena,a ako je slabije razvijena može i u prvoj polovini februara.
Druga prihrana za mesec dana od prve.Tako ćemo i odraditi.



24fe9lf.jpg
 
Hoce li neko koristiti Biatlon 4D, ili ga je vec koristio prosle godine.
Ja sam koristio prošle godine,di beste,al je i cena malo fafrena

- - - - - - - - - -

Šta vam vredi što je u sloju 60-90cm azota npr 50kg/ha???
Ako ne bude padavina da to spusti još pola metra-van domašaja za usvajanje-onda smo ebali ježa,a ako bude redovno padavina,na taj azot nemojte računati :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Marko onu drugu bi godilo da si već prihranio po količini i rasporedu azota po profilu, to je moje mišljenje a nemora da sam u pravu.
 
Ove godine izgleda svi savetuju po nekoj komandi. Sve strucne sluzbe i zastitari kazu prva prihrana od 15. februara jer se ocekuje da ce biti hladno u februaru. Meni samo nije jasno gde gledaju oni prognozu, na meteoforumu?
Koliko ja vidim ove moje prognoze bice bas suprotno jer nas posle ovih par dana ocekuje ponovo otopljenje.
 
Poslednja izmena:
Marko onu drugu bi godilo da si već prihranio po količini i rasporedu azota po profilu, to je moje mišljenje a nemora da sam u pravu.

Izvadio sam par primeraka pšenice sa njive i odneo im u službu,i po njima nema potrebe raditi pre 15 februara.A i nije to tako daleko za nedelju dana,Kažem za kasnije rokove setve su rekli da može komotno sad da se prihranjuje,verovatno zato što su ove pšenice ranije posejane da kažem "prerasle" jedan stručnjak na TV čak kaže da ima pšenica koje su u uzrastu kao u aprilu mesecu.
Po meni su to ipak stručniji ljudi od nas imaju svoje oglede koje prate detaljno,i posvećeni su svom poslu.Pa ću njih poslušati.

- - - - - - - - - -

A koliko je pametno da se radi samo jedna prihrana ureom? Mi imamo tritikal na jednoj parceli od oko 1ha, dobro je nadjubrena i stajnjakom i jesenje djubrenje je bilo 3x15.

Po nekom pravilu sve preko 60 kg azota po ha se deli na dve ture.Ima tačno raspored kada pšenica u kojoj fazi uzima određenu količinu azota,pa je zato verovatno preporučljivo iz dva puta.
 
Ja sam koristio prošle godine,di beste,al je i cena malo fafrena

- - - - - - - - - -

Šta vam vredi što je u sloju 60-90cm azota npr 50kg/ha???
Ako ne bude padavina da to spusti još pola metra-van domašaja za usvajanje-onda smo ebali ježa,a ako bude redovno padavina,na taj azot nemojte računati :ppozdrav:

Ja bih koristio po prvi puta (ove godine sam isao zemljisnim, je da je skuplji ali zakorovite njive su ciste kao suza sada), isao sam sa sekatorom ali on je na mojim njivama samo zaustavio misjakinju i divlju ljubicicu. Goran puhar iz basfa se hvali da biatlon najbolje djeluje na misjakinju. Spali li on nju da ona krene odumirati ili ju samo zaustavi kao i sekator? Samo iz razloga misjakinje jedan dio idem sa biatlonom da vidim jel zaista takav. Doza bi bila full ako mora.

- - - - - - - - - -

Jasno mi, nemamo iste uvjete radi poticaja, ajd kod vas je nesto malo jeftinije al to je sve slabo kad se sve stavi pod crtu. Koristim i ja svoje sjeme, doduse ove godine sam morao pola njihovog sijati. Nase sorte su 1:2 a strane 1:2,5 u odnosu na cijenu moje i njihovo zito. Cak i mi sa prinosom od 9 tona nije nadnaravna zarada. Dobra je kad vidim cemu ovo danas sve vodi, ali nadnaravna zarada za moj pojam mora biti tipa 57 meteri ili vise od toga.

- - - - - - - - - -

Nekako mi je to malo N gnojiva sto su kolei preporucili. Bas cu ja smanjii na 80 kila uree i 100 kana po jutru di znam da je jaka zemlja ali ispod toga ne bi isao. Mislim ako ides na manji prinos onda ok. S tim da ja obavezno idem regulator rasta. Ajd 75 uree po jutu mogu razumijeti ali koliko oni kana u 2. Turi preporucuju? 60 kila? Po jutu.... to mi je malo
 
Ja bih koristio po prvi puta (ove godine sam isao zemljisnim, je da je skuplji ali zakorovite njive su ciste kao suza sada), isao sam sa sekatorom ali on je na mojim njivama samo zaustavio misjakinju i divlju ljubicicu. Goran puhar iz basfa se hvali da biatlon najbolje djeluje na misjakinju. Spali li on nju da ona krene odumirati ili ju samo zaustavi kao i sekator? Samo iz razloga misjakinje jedan dio idem sa biatlonom da vidim jel zaista takav. Doza bi bila full ako mora.

- - - - - - - - - -

Jasno mi, nemamo iste uvjete radi poticaja, ajd kod vas je nesto malo jeftinije al to je sve slabo kad se sve stavi pod crtu. Koristim i ja svoje sjeme, doduse ove godine sam morao pola njihovog sijati. Nase sorte su 1:2 a strane 1:2,5 u odnosu na cijenu moje i njihovo zito. Cak i mi sa prinosom od 9 tona nije nadnaravna zarada. Dobra je kad vidim cemu ovo danas sve vodi, ali nadnaravna zarada za moj pojam mora biti tipa 57 meteri ili vise od toga.

- - - - - - - - - -

Nekako mi je to malo N gnojiva sto su kolei preporucili. Bas cu ja smanjii na 80 kila uree i 100 kana po jutru di znam da je jaka zemlja ali ispod toga ne bi isao. Mislim ako ides na manji prinos onda ok. S tim da ja obavezno idem regulator rasta. Ajd 75 uree po jutu mogu razumijeti ali koliko oni kana u 2. Turi preporucuju? 60 kila? Po jutu.... to mi je malo

Zaustavi odmah sve širokolisne korove,osuši za 20ak dana,u žetvi ih nema,nestali
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh