Pšenica 2017/2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
I kod mene je psenica kao na slikama koje je postavio @kiraj. Danas sam gledao detaljno, korijen je jos uvjek zdrav dok se listovi suse i imaju ljubicastu boju.
Po mojoj procijeni je uzrok ove pojave je los kvalitet zemljista.
Zanimljiva stvar, na istoj parceli je posejan tritikal na kojem nema nikakvih tragova susenja listova i jecam koji je imao pojavu susenja listova pocetkom decembra, sad vec mnogo bolje izgleda
 
Završena prihrana danas. 100 kg uree po jutru. Ne pamtim da smo pšenicu prihranjivali dva puta. Uglavnom to bude jednom. Istina idemo ureu i map pre setve.
1fNa9OV.jpg

4v6Ajar.jpg

dXAkYcB.jpg
 
Kod svih problema sa usjevima treba gledati raspored nepravilnosti pa probati zaključiti nešto . Dal je po dužini , npr širinie prskalice , dali su fleke , kakve , -- šta je tu dručije . Gdje je normalno , .. zašto ?
 
Meni je malo sumnjivo da baš tako i u toj meri pokaže nedostatak P,vidi se na slici da ima jedan krug zeleniji.Kako je do međe sa komšijama ?
Ako je međa lepo razgraničena onda sumnjam da je u pitanju seme ili možda neka sortna odlika kao pionir kukuruzi neki kad polilave.

- - - - - - - - - -

Željko moraš pitat Mirka015 za savet on je stručnjak za setvu ciklonom.
 
Meni je malo sumnjivo da baš tako i u toj meri pokaže nedostatak P,vidi se na slici da ima jedan krug zeleniji.Kako je do međe sa komšijama ?
Ako je međa lepo razgraničena onda sumnjam da je u pitanju seme ili možda neka sortna odlika kao pionir kukuruzi neki kad polilave.
Međa do komšije nije baš pravolinijski ocrtana ,ta oaza deluje kao da je na tom delu nekada bila neka baštica.
Nisam hteo juče da slikam parcelu koja je 90% ista kao ova sa slike .Znam da gazda nije koristio veštačko đubrivo ,mnogo godina unazad .Ne znam šta drugo može biti osim da je gladno.
 
Poslednja izmena:
Antocian boja je prisutna i kod nas u ataru. Ima je na gotovo svakoj psenici, nekoj manje nekoj vise u zavisnosti od sorte.
 
Kanda nece niko da ti se zamera, po mom misljenju lose je posejana,i plitko.Inace deluje zdrava.Kada se bude moglo,prihrana i obavezno valjanje:ppozdrav:


Nije ciklonom sejano vec sejalicom. Ni meni se ne svidja kako je niklo... Dal ce valjanje napraviti stetu? koje djubrivo i koliko da bacim. ovde je povrsina 8650 kvadrata.
 
Usled suše (koja i dalje traje) je blokirano dosta mikromakro elemenata a samim tim je i dosta hraniva nedostupno biljkama pošto su u nepristupačnom obliku a rad mikroorganizama se polako vraća te otuda nije ni čudo što se pojavljuju ovakve pojave na pšenici.
 
Da je suvo jeste ali oranični sloj ima solidnu vlagu.Danas smo obišli Moison.
Vizuelno, ova parcela pod pšenicom od većine viđenih, najlošije izgleda.















Pošto dobar deo puta idemo pešaka (oko 3 km u jednom pravcu),zavirili smo u dva bunara.




 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh