Pšenica 2016-2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Tako je.Koliko vidim iz priloga na TV-u PSS kažu da je gotovo sa setvom pšenice jer su optimalni rokovi prošli.Prošle godine sejalo se do kraja Decembra a i pšenice posejane u Novembru jako kasno su nikle.Sreća što je zima bila blaga pa su izgurale inače da ih je uhvatila golomrazica bilo bi pušione samo takve.
 
Ma nek svako radi kako moze i hoce.Meni je samo glupo da nekog savetujem u pogresnom smeru i na njegovu stetu.Ja znam kako sam ja prosao sa setvom polovinim novembra.Cele godine sam gledao kako sam propao_Od tog mislim da nema gore.

Ja sam zadnje 2 godine sijao polovinom novembra i imao ove godine prinos 4,8t/kj i protein ok a i prosle je bilo ok. Poran kukuruz , nisam sijao u blato , pripremio dobro , dobra sorta i dobro kisovito prolece i sve ok.

U blato ne vrijedi sijati nema nista.

Kod golomraice moze biti pusiona i sa onom u roku, tu ima vise uticaja ono sto mindjusar prica da mora postojati dubina sjetve.,
 
Imam loša iskustva sa golomrazicom i lošom setvom.Rešio sam taj problem kupovinom sejalice koja je sposobna da useje na dubinu od 4-5 cm u dobro i loše pripremljeno zemljište.
 
Ja sam poceo 5.10 i te psenice jako lepo izgledaju,a imam 17 jutara koje sam posejao 25.10. I jos nije nikla,lepo spremljeno i kise u izobilju,ali dzaba kad su noci blizk nule.

- - - - - - - - - -

I meni su ove godine veci prinosi bili na kasnijim setvama. Od 05.10do 10.10. Nisam presao 4000 kj,a ono sto sam sejao od 20.10 do 27.10 nigde nije bilo ispod 4t,a islo je i do 5t. Ali to je bila prosla godina,pitanje kakva ce ova biti.

- - - - - - - - - -

Ja sam poceo 5.10 i te psenicu jako lepo izgledaju,a imam 17 jutara koje sam posejao 25.10. I jos nije nikla,lepo spremljeno i kise u izobilju,ali dzaba kad su noci blizk nule.
 
Nije kasno za setvu psenice ,jos ove nedelje,ko moze neka je seje,moze da se poseje ovih dana jos uvek,al joj je ''zadnji voz''..
 
Tako je.Koliko vidim iz priloga na TV-u PSS kažu da je gotovo sa setvom pšenice jer su optimalni rokovi prošli.Prošle godine sejalo se do kraja Decembra a i pšenice posejane u Novembru jako kasno su nikle.Sreća što je zima bila blaga pa su izgurale inače da ih je uhvatila golomrazica bilo bi pušione samo takve.
I ja cele godine pomijem tu blagu zimu koju smo imali i koja je pomogla dobrom rodu,inace posejao sam bio oko 1. 10 i posdto nije bilo kise celog novembra psenica je nikla kako treba tek krajem decembra,nesto sam hteo i da razorem,ali je ipak ostala,ta parcela je dala oko 8t ha,...ove godine setva krajem oktobra,juce obilazio i pocela da nice...
 
Imam 2 njive sa posejanom psenicom pod vodom, poplave su kod mene, e sad jedna njiva nije nikla psenica sejana je 5.novembra, a druga njiva je vec lepo nikla sejana je sredinom oktombra. Koja ce imati vecu stetu?
 
Nema pravila,ali moje skromno iskustvo govori da setva u novembru nije dobra.Nekad ubode ali vecinom omasi.Imao sam priliku da posejem 15.novembra bila lepa jesen i nikla oko 5 decembra,lepota i dobar mraz sve spalio.Nije se ukorenila kako treba,bila slaba i kraj.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh