Pšenica 2016-2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pre neki dan gledam katalog jedne strane semenske kuće iz 2009. godine. Kao vrhunski prinos prikazana cifra od 8 tona po hektaru. Sad za to isto seme donja granica vrhunskog prinosa prešla 10 tona... i sve ispod se smatra za "malo"...
 
Da nisu ti stariji isuvise stari pa vise ne pamte dobro?!
U ono vreme sa tim nasim sortama prinosi su bili vrh kad su dostizali do 5 t po ha! Skoro da nije bilo ni izuzetka sa prinosima od 7 t/ha.

Neznam da li si cuo za zlatnu dolinu(ako me sjecanje imena dobro sluzi , mislim da se tako zvala) , steta sto su plakete pobacane , kraj 60-tih i pocetak 70-tih je rodila vise od tvojih 7t/ha :haha:, jeste sto se kvalitet bila smece.
 
Nisam se setio ranije da ostavim seme za 10ha. I probam krajem novembra. I to rasipacem. Nema potrebe za sejalicom...:osmeh:
I ako je uspe posejem u prolece kukuruz sa sve zelenim djubrivom.:ppozdrav:

Svake godine deo povrsine posejem u novembru prosle godine sam jednu parcelu posejao 5 decembra ali prosla godina je prica za sebe, kod tebe je losija zemlja mozda zato ne uspeva novembarska setva:osmeh:
 
a39fc4e12696e7d8b4d1ef31cf1ae831.jpg

Ingenio domace radinosti.Setva 6.10. Norma setve 160kg po kj.

Nada poslednja umire.
 
Ima ona pesma -omaklomise- verovatno je to u pitanju. Obavezna primena regulatora rasta barem jedan tretman uz manju primenu azotnog đubriva inače će biti veselo u vršidbi.
 
Prolazio sam juce kroz nekoliko sela, vrlo slabo se vidi psenica posejana, a tek polovina mozda nikla. Bas je dosta manje posejano u odnosu na proslu godinu u ovo vreme.
Nadam se danas ako prosusi malo da obidjem moju da vidim kakvo je stanje
 
Ima ona pesma -omaklomise- verovatno je to u pitanju. Obavezna primena regulatora rasta barem jedan tretman uz manju primenu azotnog đubriva inače će biti veselo u vršidbi.
Netrebaju regulatori rasta. Dokaz za to je prosla godina. Psenica je malo polegala kada sam u prvoj prihrani dao od 70do 80kg po kj uree i 100 kg Ana po kj u drugoj prihrani. Poleganje je bilo izrazeno kada sam djubrio sa 100kg uree i prvoj prihrani i istom kolicinom Sana ,Ana u drugoj. Prva prihranu gledam da obavim u prvoj dekadi feb a drugu kraj marta pocetak aprila uvek. Izuzetak su samo neke parcele zbog tipa zemljista, tj uvek hvatamo neki mraz pa.makar to bioi kraj januara da uradimo prvu prihranu.

Nada poslednja umire.
 
Sve zavisi od pripreme, ovde se vidi da je jako losa priprema bila! Nije sve jedno posejati u ovakvoj pripremi i u odlicnoj gde nema grudvi uopste. Meni je nikla, cak i odlicno izgleda ono sto je posejano od 20 do 25 Oktobra!
 
I sta kazete?
Sejete psenicu dalje ili ostavljate za prolece kulture?
Mene sve nesto kopka da posejem koj ha za probu.
 
Sej slobodno,pa nam javi utiske! Ja bi na tvom mestu uradio ogled sa rokovima setve,15.11. ,30.11. ,15.12. ,31.12. .... i da nas izveštavaš na mesečnom nivou :ppozdrav:
 
Ja znam da pšenica posejana 30.10. još nije iznikla. A stari kazu kako se u kombinatu sejalo za Božić, po snegu i bio je dobar prinos (pre bih rekao dobra godina). Ovo što smo sejali tako kasno je zbog toga što nije bilo planirano, do sad je uvek sve bilo posejano do polovine oktobra. Sad ovako kasno i nikad više. A vi kako hoćete ili morate.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh