Pšenica 2016-2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
lane sijana sofru 28.10. prinos 9 tona po ha, da je sijana ranije ne znam bi li dala više (nisam probao), ali evo i tako kasna sjetva koliki prinos da. prednost 1 zaštita prskanja manja, radili smo 2 zaštite. što se tiče bacanja gnojiva, lane je bačeno i pripremačem pređeno, ove godine je pola zaorano pa ćemo vidjeti ima li razlike u prinosu. ako je zemlja u kondiciji onda mislim da nema veze jel se baca od gore ili zaore, e sad ako nije onda mislim da je malkoc možda i problem.
 
Pogresno bi bilo da si razbacao map pa da si uzorao, psenica nebi to mogla da iskoristi...A sigurno si pogresio sto si umesto tanjirace koristio plug.

haha kakve su ovo gluposti :D po preporuci agroglobe i lg.... savet za visoku rodnost psenice je bacanje vestaka odnos 2:1:0.7 i obrada zemljista ORANJE ne plice od 20cm.

seme dolazi na dubinu od 5-6cm. i poenta je da spusti korenove zilice sto dublje u potrazi za fosforom koji je zaoran na nekih 20-25-30cm. i u slucaju suse zona korenovih dlacica je uvek u ``vlaznom`` i biljka ima vece sanse za veci prinos.

ne kazem da je tanjiraca losa, ali probaj svake godine narednih 5 godina da radis tanjiracom pa ces videti kakva ce biti zemlja :D.

profesor sa fakulteta je radio doktorat i ceo zivot posvetio oranju da bi se na kraju ispostavilo da to nije bas tako. Po meni neko shvatanje koje moze da pije vodu u ovako teskim uslovima poljoprivrede je to, da se kukuruzovina obavezno ore, soje balira za centralno grejanje i u tom slucaju kad je odnesena sa njive moze da prodje opcija sa tanjiracom ili direktna setva. isti slucaj i sa psenicom. ali isto tako mora se djubriti daleko vise kad se jednom ore ili koristiti kompleksna djubriva. druga stvar svu hemiju sve djubre KUPOVATI ZA gotovinu po sto povoljnijim uslovima, ili na odlozeno placanje ako se cene skuplje 3-5%, ali kupovati na paritet i placanje posle zetve sa odnosom cene +15% do +30% je cist gubitak. od toga nema nista.

tu ima jako puno stavki ali zaista je daleko teze organizovati proizvodnju danas nego pre 20 godina. kad se setim moj tata okruni kotobanju kukuruza, srbijanci dodju na kucnu adresu ili bosanci. odvezu I PARA koliko hoces :D

a sada okrunis kotobanju kukuruza i platis mesecne racune i djubrivo i to je to :D bar kod mene :D

e sad lako je ako imas 100+ha zemlje pa te briga na tu povrsinu uvek ces imati neki dohodak, ali isto treba da imas u vidu, da sada dobijem 100ha zemlje a nemam mehanizaciju, pola bih dao u arendu pola radio. i uvek ona polovina ti je siguran prihod bude li susa led ili ko zna sta jos ili ne bude. od suvog ratarenja sve je manje para. opet kazem za nas smrtnike :D

i da, zlatno pravilo kad se skidaju usevi, 1/3 se prodaje odmah u zetvi, 1/3 ostavlja na lager, 1/3 prodaje na zeleno, tako su bar savremeni poljoprivrednici u svetu smislili pravilo za optimalno prosecnu cenu njihovog roda.

ode u off topic :D
 
Cekaj sad, ja te pitam da li sam nacinio gesku sto sam razbacao Map na povrsini a te me pitas zasto sam orao, pa orao sam zato sto nisam hteo samo tanjirati!:osmeh:

Najbolje se ukoreni u setvi bez obrade (a i bude najjači korenov sistem,samim tim je visoka mogućnost usvajanja vode i hranivih materija),potom na plitkoj redukovanoj obradi,pa najslabije ukorenjivanje na oranju :ppozdrav:
 
Moje misljenje i iskustvo govori upravo kao sto je rekao Mindjusar.Stim da sam ove godine sejao na 5-6cm jer sam primetio da u dubljim setvama cvor bokorenja bude dublji,a samim tim bude produktivnije bokorenje.
 
Najbolje se ukoreni u setvi bez obrade (a i bude najjači korenov sistem,samim tim je visoka mogućnost usvajanja vode i hranivih materija),potom na plitkoj redukovanoj obradi,pa najslabije ukorenjivanje na oranju :ppozdrav:

Mislim da je to bilo 2012,suva jesen
u mom selu svi su tanjirali, od malih nošenih do vučenih tanjirača
a samo dva čoveka su orala i njihova pšenica te jeseni i zime najlošije je izgledala
proleće, mart mesec je bio isto suv ali je njihova pšenica prestigla sve ove tanjirane i daleko lepše izgledala od svih
 
Bila je dobra jer je seme otišlo u dubinu.Nije bitna priprema,bitna je setva na 4-5 cm dubine jer uglavnom seme ostane od gore.
 
Posto vecina clanova ima lose masine kao sto je i sama moja Gama,tu je najbolji lek terati sto sporije.
Sam SaleRatar mi je na to ukazao kad sam kupio moju i nisam mu verovao dok se nisam popeo na masinu i gledao u radu kako seje i koliko idu diskovi duboko u zavisnosti od brizne setve od prilike od 6km/h i pri 10km/h ima velike razlike u radu diskova i dubini na kojoj rade. Ne znaci ni da ce pri brzini od 1km/h sejati 10cm duboko.
 
Na oranom je koren najplići i najnerazvijeniji :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

BITNO je da je seme na 3-5cm dubine i BITNO je da je ispod semena tvrdo a da je seme pokriveno-zatrpano :ppozdrav:
Kod oranja je to neizvodljivo,a kod setve u pripremljeno je teško izvodljivo,pa još ako se Bog traži dole,bude :sjasi:
 
Sto ljudi sto cudi! Vidim da retko ko primenjuje istu varijantu pripreme, djubrenja, kg/kj semena i setve! Zadnje 2 god. sam uzorao za psenicu, ova je 3 za redom, izorao sam jer posejem po par kj psenice pa mi ne pada tesko. Psenica uvek ide nakon skidanja suncokreta. Vise mi se svidja oranje jer zatrpam sve stapove, nakon Septembarskog finog oranja od maksimalnih 20 cm kad predjem setvospremacem ne moze sitnija zemlja biti. Do sad uvek sam prvo bacao djubrivo i posle orao jedino ove god. kao sto dam napisao nisam ga tada imao i bacen je par dana pre setve i setvospremacem prosao jos dva put.
Prosle god. prosecan prinos je bio od 4700 kg/kj a ove od 4560 kg/kj Siguran sam da su Majske i Junske kise doprinele takvom prinosu. Nadam se da ce i sledeci Maj i Jun biti tako kisovit pa cu onda sigurno znati da li sam nacinio gresku u bacanju djubriva na povrsini i nisam ga uzorao!
Ukoliko necemo imati tih kisa u to vreme tesko da je merodavno uporediti taj prinos od tada sa buducim prinosom iz 2017!
@mindjusar
Jasno je to da prilikom setve je idealno da seme na odredjenoj dubini bude zasejano na tvrdo! Imaj u vidu da posle tog oranja bilo je ne znam ni ja koliko kisa i zemlja se mnogo sabila. Setvoremacem pre setve uradjeno je samo povrsinski, nismo trazili naftu:osmeh:
 
Ako mene pitaš,za osnovnu obradu gruber ima nekoliko pluseva za moj pojam u odnosu na obrtač,a o ravnjaku da i ne divanimo! A za pripremu za pšenicu ne,ni plug ni gruber,nemožeš držati stabilnu dubinu od 5cm! Tanjirača na 3-4cm i kvalitetna sejalica koja će u to posejati na 5-6cm :ppozdrav:
 
Voleo bih da cujem i misljenje clana Dragan18.....vreme setve, dubina,cvor bokorenja.......nema ga nesto u poslednje vreme izgleda da drzi kniigu u rukama...... :ppozdrav:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh