Pšenica 2016-2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sigurno je i više uloženo tamo gde je tolki prinos,a znam mnoge koje su uložili puno a dobili malo pšenice na kraju,tako da dođe od prilike na isto +- :ppozdrav:
 
Ja znam,da imam takav monstrum od kombajna,kosio bi do zemlje,ovo sto je koseno sa nh je po meni jako jako lose.
 
Sve u svemu ovde samo jedan do dva coveka diktiraju cene u drzavi...Nama sto radimo je ostalo samo da kalkulisemo koja li ce cena biti:ppozdrav:
 
Neverujem jel će neki više pući na soji,kukuruzu,repi nego na pšenici,samo još ta utakmica nije gotova tek je počelo drugo poluvreme i mnogi se nadaju da će dati gol u 90-oj minuti.(čitaj dobiti kišu)...:ppozdrav: A kiša vodi 5:1 protiv nas...
O tome smo bas danas pricali,kaze jedan od kolega da on ima najvecu zaradu na psenici,mi ga gledamo ,a znamo da je na nuli, kaze zato sto, na ostalim kulturama bice na vecem gubitku:sta: Ovo sto je kolega Kris napisao je asolutno tacno.
 
Sva ova prica ovde se svodi na onu poznatu "ako nema 3:1 ne treba raditi" to se ne isplati. A sto neko rece svi se zale ali zato stalno nove masine u dvoristu. A pucaju na svim kulturama. Ja radim 5 ha koje mi je ostalo od dede i oca i radim sa najprostijom mehanizacijom. I na kraju kad sve uzmem u obzir sta sam ulozio i sta na kraju dobio kad prodam uvek mi ostane 1:2 ili ako ulozim npr 50 hilj ja prodam robu za 100hilj i ja zadovoljan. Ne mogu se zaraditi milioni na zelji kao na trange frange poslovima. Toga sam svestan i ne tezim ka tim milionima. A ostali kako hoce.
 
Danas pokosio 1.3h Nikol prinos 5,1t hektolitar 70, ocajno zrno,krupno i ruzno toliko ruzno da me je sramota na kraju prodato na 18dinara,danas je skocila cena za 1dinar.Sto se mene tice Nikol i Ingenio zvanicno zavrsavaju karijeru kod mene.Od 300hektara koliko se obradjuje ovde jednostavno Domimiraju domace sorte i prinosom i izgledom.Moj kolega posjao pobedu, bacio 200kg ureju i imao bolji prinos od mene a hektolitar 81 na ovu ocajnu godinu.Nije ovo prvi put da se desava ali sam sam kriv. Ovo zemljiste nikako neodgovara pojedinim sortama.
 
Opet krece prica o racunici i prosto ne mogu da se ne ukljucim. Zapazio sam samo jednu stvar jesenas od pocetka setve niko u tanjiranju,sejanju i slicno nije trosio vise od 5l po k.j neki su se cak vracali sa vise goriva u rezervoaru nego kada su krenuli...sada se kalkulisu neke strasne litraze. Drugo odjednom se u racunici pojavljuju neka maksimalna ulaganja, bahata kolicina djubreta,hemija koja se kupila legalno,a ne na crnim trzistima, i to ne neka fals nego samo orginal baj moj. :osmeh:
 
Ne mislim da će će biti sledeće godine deficit,neka kažu proizvođači koji su imali 9-10t/ha kolika im je zarada na pšenici.

Da se uključi i čika Aca u ovu diskusiju,a ona je sledeća:

Imao njivu pod pšenicom 2,2 ha.sam radio prskanje,rasipanje đubriva sa ferdžom,i vuču do silosa,ostalo sve platio.Veliku tanjiraču,sejanje,seme tri puta dubrenje,silna hemija i to prva liga,kombajniranje.Sve me izašlo 1.800 €.Prinos bio 91metar ili ti 203 metra ukupno.Računato po ceni od 18 dinara izađe 365.000 dinara ili 3.000 €.Ostaje 1.200 € podeljeno sa 2,2 ha je 540 €.Ako uključim i arendu od 200 € u Mačvi,ostaje oko 300 € po hektaru. Jel sad sve jasno?

Ono što je moje pitanje - da li bi bilo više ili manje da sam skromno uložio i koliko bi mi ostalona kraju?Šta bi se desilo da svi uložimo skromno,ostvarimo manji prinos ali onda cena bude bolja i mi možda prođemo na kraju bolje? E za to treba sloga i dogovor,a toga nema i zato nam tako sve ide.
 
Da se uključi i čika Aca u ovu diskusiju,a ona je sledeća:

Imao njivu pod pšenicom 2,2 ha.sam radio prskanje,rasipanje đubriva sa ferdžom,i vuču do silosa,ostalo sve platio.Veliku tanjiraču,sejanje,seme tri puta dubrenje,silna hemija i to prva liga,kombajniranje.Sve me izašlo 1.800 €.Prinos bio 91metar ili ti 203 metra ukupno.Računato po ceni od 18 dinara izađe 365.000 dinara ili 3.000 €.Ostaje 1.200 € podeljeno sa 2,2 ha je 540 €.Ako uključim i arendu od 200 € u Mačvi,ostaje oko 300 € po hektaru. Jel sad sve jasno?

Ono što je moje pitanje - da li bi bilo više ili manje da sam skromno uložio i koliko bi mi ostalona kraju?Šta bi se desilo da svi uložimo skromno,ostvarimo manji prinos ali onda cena bude bolja i mi možda prođemo na kraju bolje? E za to treba sloga i dogovor,a toga nema i zato nam tako sve ide.
Lep prinos. Da je manji, a bilo je kod nas da su uzorni paori imali ihahaj manje zbog "gubljenja" pšenice koja je posejana u optimalnom roku, ne bi se ovako šiljila olovka. Svaka čast na prinosu imenjače.
 
Juce oko 5 sati poceli vrst psenicu kod mene i na pola njive kombaj uhvati polog i pokvari se....nastavak sutra....ako se kombaj popravi...

I prosle godine se isti kombaj pokvario na ovoj njivi...otiso neki lezaj
 
Da se uključi i čika Aca u ovu diskusiju,a ona je sledeća:

Imao njivu pod pšenicom 2,2 ha.sam radio prskanje,rasipanje đubriva sa ferdžom,i vuču do silosa,ostalo sve platio.Veliku tanjiraču,sejanje,seme tri puta dubrenje,silna hemija i to prva liga,kombajniranje.Sve me izašlo 1.800 €.Prinos bio 91metar ili ti 203 metra ukupno.Računato po ceni od 18 dinara izađe 365.000 dinara ili 3.000 €.Ostaje 1.200 € podeljeno sa 2,2 ha je 540 €.Ako uključim i arendu od 200 € u Mačvi,ostaje oko 300 € po hektaru. Jel sad sve jasno?

Ono što je moje pitanje - da li bi bilo više ili manje da sam skromno uložio i koliko bi mi ostalona kraju?Šta bi se desilo da svi uložimo skromno,ostvarimo manji prinos ali onda cena bude bolja i mi možda prođemo na kraju bolje? E za to treba sloga i dogovor,a toga nema i zato nam tako sve ide.

Prvo,Aco čestitam na prinosu zato što znam kako treba da se radi zemlja u Mačvi da bi imali takav prinos.Drugo,mislite li da bi trebalo da platite sve usluge i da Vam ostane 500 evra po hektaru(nije li malo nerealno).Treće,na svakom od nas je odluka koliko misli da treba da uloži i spram toga da računa na neku dobit.Ja sam uložio koliko sam mislio da treba,zbog kasne setve,ne žalim se na prinos zato što sam ove godine imao samo 1,6ha pšenice i u startu sam rekao kakva god da bude u krajnjem slučaju poješće je svinje.Mislim da prinos dosta zavisi od zemljišta,a takođe i od sorte žita.Ovde kod mene vidim da je dobro rodio Nogal i čak neke domaće sorte.Ove jeseni sejem više žita ali sada će ići po sojištima pa ćemo onda videti.Da još nešto,skinuo sam i 70ari Sofru-a i sigurno ga neći sejati a posejan je bio semenski s ciljem da se ostavi za setvu ove jeseni.U svakom slučaju ja sam zadovoljan,moja zemlja,moja mehanizacija znači moja i zarada:osmeh:.pa kolika god da je.U svakom slučaju uvek može bolje.
 
Juce zavrsena zetva psenice. Prosek mi je 5230 :osmeh: kg po hektaru. Sorta je Graindor. Bio bi prinos bolji da je bilo boljih uslova za nicanje. Ali, s obzirom na to, zadovoljan sam. :ppozdrav:
 
Skinute one psenice sa slika od pre: ingenio oko 6t/ha, a sobred blizu 8t/ha. A na oko ingenio izgledao mnogo bolje... E sad dilema, da li ostaviti sobred ili uzeti neke novije njihovr sorte, Sothys/Solveig? Je l imate neka iskustva sa njima. Neka rec i o hibridu, sejan je hify i dao je malo preko 6t/ha, dok susedna njiva oko 4t/ha ns40. Razlog je obilne padavine i voda koja je lezala ranije, pa delovi njive nisu ni imali psenicu, tako da ako racunam te 2t vise, taman za skuplje seme i necu vise sejati dok ne bude neka prihvatljivija cena semena.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh