Pšenica 2016-2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Danas zavrsili zetvu za ovu godinu,prinosi uglavnom dobri,ali i vreme nas je posluzilo,mislim na period od setve do skidinja,pomenuo sam vec da je psenica bar kod mene izgledala bolje nego prosle godine,prosek je pokvarila jedna parcela od 80ari gde je iliko bacio 3700kg,(4600kg/ha),ali da pomenem da je to prva godina u zakupu i da je parcela izuzetno prljava i da je podvodljiva....Sto se prinosa tice necu iznosoti cifre ali reci cu sledece....I moram da demantujem samog sebe jer sam bio neke lose cinjenice izneo o sorti Sofru,na kraju je ispalo da je ona oprala sve konkurente...

Po prinuso najbolja je bila Sofru,hl 81,vlaga 11,5 ,predusev kukuruz,koje kilo je nadmasila Avenue i hibrid HiFi,ali je imala i 200kg sana manje po ha. Dobila je 200kg mapa,200kg uree ,prva zastita sekator+falkon+fastak,druga zastita eskorta plus + fastak

Na drugom mestu Avenue ,hl 78,vlaga 8,5 sejana na luceristu uz 150kg map,150kg 6/12/24 ,300kg uree i 200kg sana ,prva zastita sekator+falkon+fastak,druga zastita eskorta plus + fastak

Na trecem mestu je hibrid HiFi,hl 80,vlaga 10,5 predusev psenica,dobila je 200kg map,200kg uree i 200kg sana,zastita identicna kao kore navedena..Moje zapazanje je da hibrid treba sejati ranije od 25.9 pa do 10.10 iz razloga boljeg bokorenja i mislim da setvena norma treba ici do 1,2kg do 1,3kg za vrhunske rezultate,ali s obzirom na cenu semena kod mene se do daljnjeg nece sejati,bar dok seme ne bude povoljnije,a najava je da ce seme jos poskupeti naredne godine

Na cetvrtom mestu Iliko ako izuzmemo ovu losu parcelu opet je najlosije bacila,dobila sve isto kao i hibrid ali za oko 2t manje dala nego ostale....

Do godine idu Sofru ,Avenue i Ubacicemo Modern za probu
 
Kod mene je psenica trenutno rasporedena na tri mjesta...pola se susi u garazi,cetvrtina je u bunkeru pokvarenog kombaja a cetvrtina jos na njivi i sve to sa 0,4 ha...imal to igdje
 
Juce moj Brat pokosio psenicu sorta Farineli, prinos fantastican nisam mogao da verujem na ovu godinu. na 2,7h 19t hektolitar 82.
Meni upropasti voda psenicu ali sta cu, sudbina. :osmeh:
 
Poslednja izmena:
Taj Farineli se i kod nas pokazao odlicno ko god ga je posejao kazu kao u najboljim godinama rodio.Drug radi u zadruzi i kaze kosili Farineli na duz od 400m na krug Class Leksion neki najveci prosle godine stigao sa sajma pocne da pisti 70% pun bunker,a odma pored Simonida 2 kruga okrene dok ne pocne da pisti.
 
Ja sam pogresno zapiso ali hteo sam ds probam tu sortu pa sam resiio Nikol i zajebao se.nikad vise.Ovaj Farineli je izgledao retko i nisko ali curi nedaj boze ali to me nece naterati da posejem.Dok sam imao Pobedu i Balaton bilo je preko6t prosek kad sam presao na Ingenio srozao sam ispod 5 i sjebao par drugara jos se i obrukao sa onim ruznim krupnim sturim zrnima.sto se mene tice vise to necu sejati jer moje njive nisu za to.
 
Eno predsednik se na TV hvali citiram... psenice ce verovatno biti na nivou prosle godine, a ako padne kisa u cetvrtak mnogo ce pomoci da kukuruz nalije zrno. A mi se nadamo da proglase vanredno stanje zbog suse? Cela nacija je cula da je sve u naj bojjem redu i sta sad hocete. Sta reci, a ostati pristojan?
 
To sto na tarabi pise da su prinosi 5-6t/kj ne znaci da ima zita u silosima.

Zita ima, brasna ce biti, hleb nece poskupeti - hvala Srbijo. Covek samo radi svoj posao... (pravi posao).
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh