Pšenica 2014-2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Druškan sve je stvar izbora.Duett Ultra mi se bolje pokazao u odnosu na neke druge fungicide konkurentskih proizvođača koji su opet bili skuplji od njega.Ove godine sam ga uzeo za nešto malo preko 5.000 rsd po litru.
 
Koja je najbolja procedura za zaoravanje psenice,prskanje totalom(koja doza) pa zaoravanje ili direktno zaoravanje psenice,tacnije korova u psenici.Posto mi je Sekator upropastio veci deo psenice,korov je nenormalno napredovao kao da sam ga poprskao prihranom primoran sam da orem posejane povrsine pod ovom kulturom i da sejem nesto drugo.
 
Ako ju kvalitetno zaoreš, sa dobrim plugom , a prije toga izmalčiraš-usitniš, onda se ne sekiraj za dalje. Šta je bilo sa Skatorom i žitom? Jel imaš posljedica i na žitu, jesi pregledao klas? Jesi čitao upute od Sekatora i kakvo je vrijeme bilo prije i poslije tretmana? Kakvih korova sve imaš, u kojoj su fazi bili kad si radio tretman sa Sekatorom i koji te sad muče tj. koji su "prošli"?

Jučer odrađen drugi tretman protiv bolesti pšenice. Jedan dio Amistar Xtra, a drugi dio Artea plus. Za sada ni B od bolesti.
 
Precizno,sekatorom sve prskano 11.aprila,imam uskolisne trave ali to i nisam ocekivao da resi ali ima dosta i sirokolisne,jednostavno nije ni pocelo da zuti korov,on je sve veci i veci i pojeo je psenicu skroz iako je ona zdrava.Temperatura od prskanja do danas nije spadala ispod 10 stepeni to je bilo jednu noc,ostale dane i noci preko 15 stepeni pa do danasnjih 30.Jednostavno nisam jedini koji se zali na sekator,danas sam bio s burazerom kod titela,poludeo covek,sve poprskao a trava raste,sva sreca nema mnogo korovi.
E sad ima i drugi deo price,kupim u bosni Hussar za uskolisne i sirokolisne,kaze da odradi samo tako ljulj i vlasnjacu koje imam na jednoj njivi od pola hektara,ja poprskam istog dana pola hektara a burazer isto 40 ari posto smo kupili pola-pola za probu.Na tim njivama je sada uskolisna trava Ljulj i Vlasulja pa skoro metar visine a psenica je negde u travi,kad smo prskali korov je bila mala i momenat za prskanje je bio idealan,nisam lud i neradim ovo od juce.
Sledi plug i ode mast u propast.
 
U kojoj fazi tj. koliki korovi (a i žito) su bili kad si ih prskao? Kolko vode si trošio i koju dozu Sekatora si radio? Okvašivač?
 
Sekator 0,15 po hektaru uz 300 litara vode kao i prosle godine,korovi su bili visine kao i zito do 15cm,samo da znas da su kod nas sad psenice oko 20-25cm visine.Posle prskanja drugi dan je pala sitna veoma kratkotrajna kisa,jako sitna fina i bilo je toplo.

- - - - - - - - - -

Okvasivac za sekator netreba,on je OD,iz Bayerna su mi tako rekli
 
Svasta cu da cujem,uvek ima spreman odgovor i opravdanje,ovde kod mene svi(100%) prskaju hektar sa 400 litara vode i sekator je do sad radio posao samo tako.Za mene su oni iz bajera zavrsili i ima da ih pljujem gde god stignem.
Prosle godine porskam sekatorom pred one kise i poplave,10 dana lije kisao opsti haos,temperatura 5-10 stepeni non-stop,kad se kisa zaustavila korov sav izgoreo.Za 25-30 dana cista njiva.

- - - - - - - - - -

Sad to vise i nije bitno,pitanje je bilo sta je najbolje za zaoravanje ili prskanje totalom pre oranja.Pukao sam lepu kolicinu novca pa kad ide krava nek ide i tele.
 
Stani bre Mirko, nemoguće da se stvar ne može spasiti. O kojoj površini se radi? Nemoj odmah plug i kraj. Znaš i sam koliko ljudi ne prska uopšte pšenice kod nas.
I ja sam prskao Sekatorom pre deset dana ali nisam obilazio da vidim učinak.
 
3,7 hektara ili 6,5 jutara.

Korov raste nenormalnom brzinom,ovo nije normalno.Svo posejano seme je selektovano.
 
A sta da radim za uskolisno koje je pocelo da se siri kao bolest.Tu je i problem visina psenice koja je kod svih zakovala na 25-30cm,kod burazera Simonida na 30cm pocela da izvlaci klas.Da psenica ide gore korov bi ostao dole i teze bi napredovao,ovako je obrnuto.

- - - - - - - - - -

Mirko uzmi metmark i cepaj to jos jednom sa 200-220litara vode po hektaru nece joj nista skoditi .
Ili da kupim Nikosav ili Talisman i da cepam uz pomoc onog odozgo sto me nevidi.
 
Prosaro ili duet,pitanje je sad??Pšenica je zdrava,nema znakova bolesti izgleda da je Acanto odradio kako treba.Ako radite sa Duetom da li čekate klas kao sa Prosarom ili ciljate zastavičar?
 
Kad gledam na slikama, ne izgleda nista posebno...
Apach i Nikol (cini mi se).
IMG_20150507_144052.jpg

IMG_20150507_151716.jpg

Sad ne znam koliko se vidi, desno je radjeno sa regulatorm rasta Cycocel 2l/ha.
IMG_20150507_143333.jpg


Ali na drugoj njivi, nema razlike jer smo verovatno zakasnili, mada zita su bila opet podjednaka, mozda ima i do sorte...
 
mirko 015, gde ste kupili taj Sekator? Mozda je problem u preparatu ( original ili neki dobavljac na crno?) Imam ortaka koji je istu njivu oprskao , doduse kukuruz u pitanju, pola njive uspelo prskanje, pola kao da nije ni prosao prskalicom, a isti preparat, isti korovi, samo druga flasa hemije...
 
Proverite vi samo odakle je taj sekator. Ja do sad nisam imao losih iskustva sa njim, naprotiv bez greske svaki put.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh