Pšenica 2013/2014

Ciro koliko ti brzo ides i sa kojim pritiskom ako uspes kroz dizne 02 da izbacis 400l/ha?Ja bi se otelio da moram ici tako sporo sa prskalicom :haha:

Pa izgleda da idem bas sporo... I daleko od tih 10km/h.... :sta::sta: Ne izbaci 400l vode na 1h.. Tacnije sa 350l vode mogu da ispraskam plafon (kukuruz kad idem po redovima) oko 1.2h...
A ovako kad prskam Psenicu malo i preklopim pa se to smanji na 1.1h sa tih 350l vode... ::sramota::
Mada zamnom ko da pala kisa... :haha:
 
Možda bi pitanje bilo bolje formulisano : Ciro koliko ti sporo ides i sa kojim pritiskom ako uspes kroz dizne 02 da izbacis 400l/ha?Ja bi se otelio da moram ici tako sporo sa prskalicom :haha:
 
Tacno tako @mindjusar!
@ciro iza tebe ne da je padala kisa vec je bila provala oblaka... Dizne idk-175l/ha.Brzina,zavisi koliko mi se zuri :osmeh:
 
Tacno tako @mindjusar!
@ciro iza tebe ne da je padala kisa vec je bila provala oblaka... Dizne idk-175l/ha.Brzina,zavisi koliko mi se zuri :osmeh:

Pazi ja sam relativno malad (idelje ucim od vas) u ovom poslu i mogu da vam kazem da ja kako radim mnogi me osudjuju!!!!!! (kao mnogo ja prskam sa 350l vode :sta:)
Recimo prosle godine sam bio da pomognem prijatelju da prska Psenicu a posle trebao on meni da pomogne.. Ja sam mu pomagao jedano popodne i kad sam video kako onr adi reko sam da netreba da mi pomaze i da cu sve sam da stignem... :haha:

On ima prskalicu 450l (ili 440l znam da je Morava ko moja samo dal je 440 ili 450 neznam tacno) i on sa njom nemoze da isprska vise od 0.7h!!!!!!! I na tu povrsinu stavi jedan Sekator!!!!
Reko sam mu da mu se to ne isplati ali me covek neslusa.. A mogu vamreci da vecina tako rade,delom zbog dotrajalih dizni a delom zbog voznje....
 
Koji bar , koliko bara treba da bude da bi to bilo ok? ja takodje trosim skoro 400 l na h, bar od 3-5 bara, a brzina pa na obrtomeru oko 1100obrtaja 2 brza imt539
 
Zanimljiva tema. Imamo @mindjusarevog komsiju/prijatelja koji prska sa 60-70l/ha a sa druge strane imamo @cira92 koji radi prskalicom zalivanje useve kad vec prska:ideja:
 
Zanimljiva tema. Imamo @mindjusarevog komsiju/prijatelja koji prska sa 60-70l/ha a sa druge strane imamo @cira92 koji radi prskalicom zalivanje useve kad vec prska:ideja:

Svaka cast svima ali koja je to prskalica (ko zna koliko kvalitetna i dobra) kad sa tako malo vode moze da isprska tu povrsinu... Ja mislim da je ovo neka sredina kako ja radim sa ovih 350l isprskam 1.2h i zadovoljan sam rezultatima...
Mozda kad kupim bolju prskalicu primenim i ja te metode... :osmeh:
 
Poslednja izmena:
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
Jučerašmja rabota...
 
Ako malo bolje pročitate literaturu videćete da se pšenica u porastu prska sa 350l/ha iz razloga što su u toj fazi korovi niži od pšenice pa prskanjem sa menjopm količinom ne pomaže u njihovom suzbijanju jer do njih ne dolazi sredstvo. Sa malim goličinama vode prskaju se usevi koji se seju u mešurednom razmaku od 50 i 70 cm gde su korovi tvoreniji i sredstvo dolazi direktno do njih. Važna je i brzina prskanja koja bi trebalo da bude 1,5 do 3 km na sat.
 
sa pritiskom od 3-5 bar kupate sve zivo smanjite pritisak pa ce te dobiti manju kolicinu izbacene vode i bolji efekat
 
Danas je Galenikin stručnjak obilazio parcele velikog poljoprivrednog gazdinstva i ustanovio žutilo u pšenici. Pšenica je doživela šok jer se rano radio tretman fungicidima i herbicidima, a temperature su pale ispod 5 stepeni.
 
Ja prskam Rakovicom drugom brzom na nekih 3-4bara i ide mi 200-220 l h. kupio sam male dizne neznam tacno koji broj kada sam kupio bure dosle su mi velike pa sam ih zamenio odmah.450l 2h bez problema bitno je da se pravilno rasporedi i da dizne bacaju dobro.
 
Samo vi vozite drugom brzinom, kad traktor naiđe na grudvu prskalica posloči i preskoši celu svoju širinu. Verovatno ste to imali da vidite u kukuruzu, ali kada čovek hoće da opravda svoje postupke onda potroši svu energiju u to. Ko želi da brše prska onda treba da naprai rezervoar od 1000 litara sa ispusnim ventilom od 2 cola. Najviše vremena se izgubi u točenju vode, a najmanje u prskanju. Setva je najpreciznija radnja i ako se poseje loše nema popravke, ali je prskanje najskuplja jer ako loše oprskate moračete ponovo da gazite i da trošite sredstvo, a i da kontaminirate useve ....
 
Zato sluzi germinator, drljaca, setvospremac, teska drljaca da se napravi da njiva bude ravna. Posle toga moze se ici 10-12km/h bez bojazni da ce poskociti i preskociti.
 
Prskale se danas pšenice
Picture095-1.jpg


Na slici Komarom,koji je na svim parcelama manje-više zahvaćen lisnom rđom,felne mi žute na traktoru

Picture097-1.jpg


takođe Komarom

Picture098.jpg


ogledno polje Syngentinih pšenica,levo CCB Ingeni,sredina Illico,desno Moisoon

Picture101-1.jpg


KWS Basmati

Picture099-1.jpg


a ovo je ona spaljena,došla sebi da čovek neveruje

Još druga prihrana nije bačena,a kad će nezna se
 
Poslednja izmena:
Danas je Galenikin stručnjak obilazio parcele velikog poljoprivrednog gazdinstva i ustanovio žutilo u pšenici. Pšenica je doživela šok jer se rano radio tretman fungicidima i herbicidima, a temperature su pale ispod 5 stepeni.
Juče sam malo obilazio kada sam išao prskati repicu i uveče kažem šogoru kako je pšenica na oko lošija nego pre druge prihrane i tretmana herbicidom i fungicidom.
 
Nazad
Vrh