Pšenica 2013/2014

azc9dt.jpg
t7hp8x.jpg
Rapsodija.

- - - - - - - - - -

Simonida ista parcela.
73fdc3.jpg
nf4n6p.jpg
 
Drugar, pogledaj sliku moje pšenice, nekoliko postova ranije. Prešao sam dva puta teškom tanjiračom i sejao bez pripreme. Tu je prilikom setve bilo bukvalno gađanje sa sejalicom da ne ostane neposejanih traka. Bilo je više od 50% pokrivenosti sa žetvenim ostacima kukuruza, pa ipak to nimalo ne smeta pšenici. Najviše joj smeta nedostatak padavina, te kao posledica toga zadržavanje ostataka herbicida od prošle godine u površinskim slojevima zemlje.
Drugo je to to je ravnomerno poredjano po povrsini a ovde se sigerno radilo tanjiracom ili cak oranje,neka napise kolega koja vrsta obrade je bila,tako da je tu najveci problem probijanja korenovog sistema kroz grupisane zetvene ostatke.Tacno da su psenice zedne ali ovde se vide trake zute psenice kao da samo tu nije bilo vlage.Naravno da ce posle kise i kako vreme odmice da se to prevazidje i koren ode u dublje slojeve.Nema ovde prepucavanja svi smo mi prijatelji i samo iznosimo svoja misljenja i stavove.
Kod mene je puno zetvenih ostataka jer ja radim redukovanu obradu podrivanje i setvu slikacu ovih dana da vidite.
 
Mladi kolega! ti ces u ovom slucaju najpre biti u pravu, i ja sam mnogo razmisljao u medjuvremenu i dosao na isti zakljucak.Osim dve parcele sve su sejane na tanjirani suncokret,i tamo je takva kakva je.Jos sam se setio, da posle Gardoprim+gold nije bolesna psenica.Znaci nedostatak kise i trojna kombinacija herbicida Acetogal +terbis+Girosalin je krivac, posto kao i sto sam pisao zastitio sam sa Cebit 300ec
evo jos slika

2eem1hd.jpg


1em829.jpg
Da li je rasturivac pravilno razbacivao djubrivo. Kod mene se to desava kad ne preklopim dobro u prehrani ili osnovnom djubenju.
 
Kan, san i an deluju kroz dva tri dana i bez nekih padavina, dovoljne su im jutarnje rose. Posle ove kise sav azot ce se ponovo rektivirati i psenica ce se, barem ja tako mislim, prosto oteti kontroli. Sad je jako bitno uraditi fungicidnu zastiti jer je su sad najpovoljniji uslovi za razvoj bolesti. u zavisnosti od duzine vegetacije preporucuje se i tri zastite, ali ce to u nasim uslovima biti malo teze finansijski ispratiti. Da se psenica placa po kvalitetu sigurno bi se psenica tretirala minimum 3x.
 
AN i SAN deluju isto a KAN isto deluje kao i oni ako dobije kišu! Ako ne dobije kišu ne rastapa se kao AN i SAN uz jutarnju rosu.Ovo su reči stručnih ljudi sa instituta Tamiš.
S obzirom na vremenske uslove trebalo bi isto da deluju.
 
AN i SAN deluju isto a KAN isto deluje kao i oni ako dobije kišu! Ako ne dobije kišu ne rastapa se kao AN i SAN uz jutarnju rosu.Ovo su reči stručnih ljudi sa instituta Tamiš.
S obzirom na vremenske uslove trebalo bi isto da deluju.
Bas tako tesko se topi, treba mu dobra kisa da ga rastopi. a inace kan je pancevacki. nesto nasao na netu, pise kao da mu je dejstvo 40 dana, a posle 3-5 dana pocinje da deluje
 
Nemozemo da uticemo na rastapanjee,ali AN ili San deluju posle 4/5 dana a KAN posle 7/8 dana tako barem kaze struka.Najbrze delovanje posle 1/2 dana ima UAN.
 
Nazad
Vrh