Pšenica 2013/2014

Ne rastapa se Kan sporo nego zavarava "nosiva materija" , kreč i slične stvari koji ostaje duže nerastopljen , a ono što treba brže se rastopi. U Urei toga nema pa se čini da brže djeluje .
 
Ovih dana kad se prosusi krecem sa prskanjem psenice: Presing 0.5 l po ha Cycocel 2l po ha Fastac 0.1l po ha pa ce da vidimo kako ce ovaj "koktel" da radi,dosad sam radio sa kombinacijom bez cycocela,ove godine sam i to dodao,jer cesto imam problem sa poleganjem...
 
Koliko dana treba kanu da deluje, npr danas baceno sutra pala kisa, i jel ima nekih saznanja koliko traje dejstvo kana?
Jednom davno cuo sam od ljudi iz mog okruzenja da kan traje 40dana.nije me znimalo tada a znam da mnogi ljudi kod mene misle da je trajanje kana veoma kratko jer kod mene nema ljudi koji se bave profesionalno poljoprivredom tako da rade onako kako su naucili pre30godina,totalno amaterski bacis djubre nije vazno koje i kada vec da se baci,ima raznih prica i ureji kazu drzi vlagu u zemlji samo mi nije jasno kako da je drzi kada je 38C napolju a zemlja ispucala.nego da se vratim na KAN licno sam proveravao njegovu trajnost i izuzetno sam zadovoljan njime,traje godinu dana bez ikakvih problema,jedne godine sam bacio u Kukuruz svaki drugi red Kan u prihrani,naredne je bila psenica i u ovo vreme kada sam otisao ona je bila sva na redove deo gde sam bacio Kan bila je modra i vece a izmedju svetlija i manaja,ja sam to kasnije popravio ali od tada znam da je Kan veoma dobro i zdavo po njivu djubrivo,protekle dve godine sam bacao u kukuruzu kao osnovno djubrivo kan 300kgh i nista vise i bilo je sasvim ok.jeste kroz ureu najjeftiniji azot ali kan je veoma dobar i nije greska baciti ga.ja ga nisam bacao jos bacio sam ureu a kan cu za nekih 20dana tako praktikujem godinama.
 
Urea , i azot uopšte ne čuva vlagu nego indirektno tako izgleda . Sve zavisi od vremena primjene , azot u kasnoj prihrani obično produži vegetaciju , ali veća doza prije ili neposredno poslije sjetve skraćuje vegetaciju . Poseban primjer je skoncentrisano djubrivo u blizini sjemena , obično kroz sijačicu . Korišćenjem odgovarajuće količine djubriva sa sijačicom dobija se ranije stizanje kukuruza i do deset dana , zato se i zove startno djubrivo . Nije tema kukuruza ali ko nevjeruje neka proba.
 
Pa zeljko sto neubacis nesto folijarno ,pa jel ti nije kasno sad tek za 20 dana znas ti kolika ce biti psenica tu gde prodjes to se vise nevraca.
 
Ljudi sutra idem da prskam psenicu,ali najavljuju kisu sutra u vecernjim satima pa i za petak,pa razmisljao sam dali da dodam i okvasivac...da bolje primi,da ne spere hemikaliju,i fungicid ...
 
Posto sutra i u petak najavljuju kisu danas uradio i drugu prihranu ,prosle nedelje oprskana herbicidom i fungicidom. Jos jedna zastita kod cvetanja pa sta bog da.
 
Kupio sam Falkon da po prvi put u istoriji prskam od bolesti.
Negde u okviru ovoga foruma sam procitao ali sad ne mogu da nadjem da moze da se rastopi urea i time kao dodatna prihrana iztretira povrsina.Moze li to i koja bi bila doza?Ako vam nije tesko da ponovite.
 
Danas po drugi put prihranjena sa 150 kg uree ali kaze kum da ce morati i neki herbicid, ima trave. Nije alarmantno ali mora se tretirati protiv trave.
 
Kupio sam Falkon da po prvi put u istoriji prskam od bolesti.
Negde u okviru ovoga foruma sam procitao ali sad ne mogu da nadjem da moze da se rastopi urea i time kao dodatna prihrana iztretira povrsina.Moze li to i koja bi bila doza?Ako vam nije tesko da ponovite.

KULTURA KONCENTRACIJA
Žitarice do 30 %
Livade do 30 %
Kukuruz 0,6 - 6,4 %
Uljana repica do 30 %
Šećerna repa do 4,5 %
Krumpir do 5,0 %
Vočnjaci 0,5 - 2,0 %
Maslina 3 - 5 %
Vinova loza 0,7 - 1,0 %
Lubenica do 0,5 %
Mahune 0,3 - 0,6 %
Krastavci 0,5 - 1,0 %
Rajčica 0,4 - 0,7 %
Paprika 0,5 - 0,7 %
Celer 0,8 - 2,4 %
Mrkva / peršin 1,2 - 3,0 %
Kupus 0,8 - 1,6 %
Salata 0,6 - 1,0 %
Luk 1,6 - 2,5 %
Cikla 1,5 - 2,0 %
Radi se o rastopini ureje u procentima na kolicinu vode.


 
U prihrani sam razbacao 300kg KAN ali mi neke povrsine deluju malo slabije.Koliko vremena treba da se vidi neka razlika i nije li uopste kasno da tretiram???
 
Malopre odradio i drugu prihranu da covek nepoveruje kako malo kise mu je trebalo zita da se neprepoznaju kako lepo izgledaju!
 
Kupio sam Falkon da po prvi put u istoriji prskam od bolesti.
Negde u okviru ovoga foruma sam procitao ali sad ne mogu da nadjem da moze da se rastopi urea i time kao dodatna prihrana iztretira povrsina.Moze li to i koja bi bila doza?Ako vam nije tesko da ponovite.
Probao sam prosle godine koncetraciju od 30% nije nista falilo psenici ali nisam video ni razliku u pitanju je bio mini ogled,razmisljam da uradim ponovo sa ureom i ekobosterom.
 
Nazad
Vrh