Pšenica 2013/2014

p3230135.jpg
[/IMG]
Moze li neko da da komentar,ja nisam strucan.Ovo se javlja pri dnu psenice.Da li je posledica nekog normalnog truljenja biljke i zamene listova ili je neka bolest,ako jeste cime tretirati???

Nesto slicno se desava i u nasem ataru, na propusnijim i laksim zemljistima.
Zvali smo strucnog coveka iz instituta da dode pogladati o cemu je rec.
Njegovo objasnjenje je da psenica vec oseca nedostatak vlage i polako odbacuje donje listove. Rekao je da tu i nema neke velike pomoci, jedino folijarna prichrana moze malkice da pripomogne ali ne bas mnogo ako nebude skoro kise.
 
Juce danas zavrsio prvo prskanje psenice, tebusha preventivno protiv bolesti 0.6 l po ha i meteor protiv korova, odlicno izgledaju usevi tj drze se jos,ali susa je strasna, zemlja toliko suva uzas, nadamo se nekoj kisi sutra, jer i drugu prihranu smo uradili danas 80kg/kj sana.
 
Imam njega(maton) u ponudi 6.3e litar, monosan herbi 500 4.5 e litar, i za par dana treba da stigne secator 15e 150 ml ali ga jos uvek nema kod mene).
 
Čika Branko dobar ti je komarom,pazi da ne polegne! To je i previše dobra boja za komarom,on nikad nemože imai boju kao balaton,ili ingenio,ili NS,komarom je prilično "mršava" pšenica što se vegetativnog dela tiče


Komarom ne bi trebalo da polegne, barem su mi tako rekli kada sam uzimao seme.
 
Zadnjih godina tretirao sam psenicu protiv korova sa Sekatorom, ove god. nasao mi se pri ruci Metmark i koristio sam ga u kombinaciju sa Presingom. Koliko je efikasan taj Metmark protiv divlje repice? Dan nakon prskanja kad sam uradio drugu prihranu nisam skoro nista primetio da je ta repica dobila herbicida po njuski!
 
photo.php
danas bio u obilazak psenice krajem februara je prihranio sa 4kg kana i to joj je to od mene,mozda je kasnije jednom oprskam od bolesti al otom potom...nemogu nikako slike da postavim(neznam kako) :sjasi:

- - - - - - - - - -
 
Metmark će repicu sigurno uništiti, jer je to korov koga je vrlo lako uništiti.

@misko

Slike su ti verovatno prevelike, pa ih forum ne prihvata. Promeni format slike.
 
Znam da se dosta lako unisti ali nikad nisam radio sa tim Metmarkom i zapravo malo i ne verujem u tim praskastim herbicidima! U svakom slucaju hvala.:ppozdrav:

Na tezis dodajem i bonacu u količini 0.8l/ha,ali će sve čekati još nedelju dana sigurno,sad kreće poponac,kupina i palamida,što mi je bitno da očetkam u pšenici
 
Poslednja izmena:
Ovo mi je iz druge reprodukcije seme, pa jedino ako je zagubio neke sortne osobine. Jer dosad sa tim semenom nije bilo problema sa pologom. Jedino me nerviraju ti njegovi "brkovi" kao na ječmu, jer je to jako teško odstraniti selektiranjem.
 
Svoje zito sam prskao takodje kombinacijom herbicid meteor (metsulfuron metil)+ fungicid Pressing i urea 4% folijarno. Da li neko zna koliko vremena treba ovom herbicidu da ispolji svoje dejstvo na korovu kao sto je gorusica.
 
Nazad
Vrh