Pšenica 2013/2014

Ajde i ja da tipujem,posledice prošlogodišnjih herbicida.:ppozdrav:

Mladi kolega! ti ces u ovom slucaju najpre biti u pravu, i ja sam mnogo razmisljao u medjuvremenu i dosao na isti zakljucak.Osim dve parcele sve su sejane na tanjirani suncokret,i tamo je takva kakva je.Jos sam se setio, da posle Gardoprim+gold nije bolesna psenica.Znaci nedostatak kise i trojna kombinacija herbicida Acetogal +terbis+Girosalin je krivac, posto kao i sto sam pisao zastitio sam sa Cebit 300ec
evo jos slika

2eem1hd.jpg


1em829.jpg
 
Zuti tragovi su od zetvenih ostataka od prosle godine,muci se koren da prodje kroz njih.To je problem i u mom ataru kod onih koji nisu koristili secku na kombajnu.
 
Ja imam apac psenicu isto tako zuto krajevi psenice ali uglavnom retko koja njiva nema tu zutilo zanci sva zita imaju,e sta ej to sad mozda nedostatak vlage ili vetar,osatci od suncokreta sigurno nisu,pulasar nije e mzoda je neka bolest enka to neznam
 
Ma objasnjenje strucnjaka je sledece da su takve psenice koje su ranije posejane a nisu dobile osnovno djubrivo posto je vreme kako je bilo vegetacija nije mirovala i to se javlja usled nedostatka azota tj oni nazivaju gladna psenica ili jecam nebitno to je rdjavost tj ono zutilo oko oboda lista i vrhovi dok vec kad ima fleke to je bolest . Tako mi rece jedan nas strucnjak .

- - - - - - - - - -

E sad ako je baceno djubrivo ona se povratila pa je pocela ponovo da zuti bolest ako je baceno djubrivo a ostala ista onda je moguce da nije jos delovalo jbm li ga

- - - - - - - - - -

Moj jecam npr drzo se pa je poceo malo da zuti po samim krajevima pa se povratio sad poceo ponovo poneki list ali se javljaju pege on kaze da je bolest .
 
Ako ga nije davila voda ( a u to sam siguran 100% da nije) , 90% je nedostatak azota . Naravno ako je žutilo po celom listu , bez fleka .
 
Nisam dobio odgovor na moje pitanje... Da li smem da pomesam prilikom prskanja Sekator i Tilt?????? :sta: Hvala...
 
Meni se pojavilo zutilo ove godine ,ima strukova koji su zakrzljali a ima samo i zutih krajeva i izgorelih listova ali iz sredine izbijaju zdravi listovi zelene boje,ima razloga za to nisam bacio jesenje djubrivo i tamo gde je njiva jaca psenica je dobra ali gde nije tako onda je zuta i gorela je.pre 15dana bacio sam 200kg ureu na jednoj parceli i rezultat je vidljiv psenica je za 5dana pocrnela falilo joj azot,prosle godine sam bacio jesenje 300kgh i prihranu 300kan h i ubi me kisa i susa pa sam se razocarao i nisam hteo da bacam jesenje sada moram dobro da odradim prihranu uneo sam skoro 100kg azota po hektaru i mozda dodam malo kana kasnije,ova kisica zlata vredi.primetio sam da su psenice bile mnogo zute ove godine ali su se oporavile posle prihrane,primetio sam i lemu koja je bas poranila u nase krajeve moracu da preduzmem mere zastite.
 
Videcemo posle ovih kisa dali je bolest ili nedostatak vlage bio uzrok.Ja sam jesenas bacio 70-80kg map+ 50-60kg ureju a proslog meseca 100kg ureje, sve na kj tako da ne verujem da je bas gladna a da je bila zedna to je sigurno.Inace nosio sam uzorak kod zastitarke , nije mogla konstatovati striktno ni jednu bolest ,nego se pokupilo niz drugih losih cinilaca, na prvom mestu nedostatak vlage itd.
 
moje misljenje je da je vlaga u pitanju,ima vlage ali nema povrsinske moja psenica nije bas velika ali tamo gde je manja tamo je i zuta jer joj je korenov sistem manji i stoji u suvom druge psenice koje su nikle rano i odrasle su nemaju problem sa zutilom imaju zutih listova na zemlji ali im ovi ostali izgledaju odlicno.
 
A sto je po tebi u sirini traka zutilo ravnomerno rasporedjeno?

Drugar, pogledaj sliku moje pšenice, nekoliko postova ranije. Prešao sam dva puta teškom tanjiračom i sejao bez pripreme. Tu je prilikom setve bilo bukvalno gađanje sa sejalicom da ne ostane neposejanih traka. Bilo je više od 50% pokrivenosti sa žetvenim ostacima kukuruza, pa ipak to nimalo ne smeta pšenici. Najviše joj smeta nedostatak padavina, te kao posledica toga zadržavanje ostataka herbicida od prošle godine u površinskim slojevima zemlje.
 
Nazad
Vrh