Pšenica 2013/2014

Nikoli jeste poludela od kiše I lepog vremena ali urea sgurno još nije stigla da radi !

12.02 je bacena a kisa pala to vece. Tako da je razlozena malte ne cim je bacena i odma je bila u korenovom sistemu i biljka je mogla da pocen da je koristi za 15 dana...

- - - - - - - - - -

Sobzirom na datum , ukoliko psenica nije ni jednom do sada prihranjena sta preporucujete , prihranu od jednom polovinom marta ili iz dva puta pocetkom marta i aprila ? Djubrivo na meniju bi bilo SAN...

Meni je od jednog dobrog prijatelja sa poljoprivrednog instituta u Zrenjaninu preporuceno da moze prihrana da se vrsi iz 3 pa cak iz 4 puta.. Vecina nas radi iz dva puta, ja primenjujem 150kg/kj ureje u prvoj prihrani i oko 100 ana ili sana ili kana zavisi sta bude u ponudi u drugoj prihrani za mesec dana a izmedju dva bacanja tretiramo korove u psenici...
 
- - - - - - - - -jeste 10 puta da se baca prihrana,malo pretruje te sa tim prehranivanjem! Ja radim samo jednom prihranu i rodilo mi prosle godine 45 metara po jutru,samo 150 kg ANA po jutru i nravano mesanog u jesen 100 kg i zato mozes ga sto puta prihraniti ne ide,vreme sve odlucuje,a ovde vidim postalo filozfiranje priharana psenice kako naucno dokazivanje experata!wwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww[/COLOR]



Meni je od jednog dobrog prijatelja sa poljoprivrednog instituta u Zrenjaninu preporuceno da moze prihrana da se vrsi iz 3 pa cak iz 4 puta.. Vecina nas radi iz dva puta, ja primenjujem 150kg/kj ureje u prvoj prihrani i oko 100 ana ili sana ili kana zavisi sta bude u ponudi u drugoj prihrani za mesec dana a izmedju dva bacanja tretiramo korove u psenici...[/QUOTE]
 
Jbg nije filozofiranje vec iskustva koji su probali i uvideli da je tako bolje,pa jel ti kad jedes ujutru jel ti dosta za ceo dan i da radis na mesalici,jeste ocin moras jos jedared da jedes...
Sta ste se uhvatili prosle godine za prinose,to su izuzeci,imao je dobar prinos i najveci lendov koji nista nije uradio.
 
japanac-tocyo Ja prenosim moja iskustva i dajem savet koji je meni dao covek, moj kucni prijatelj, inace magistar za secernu repu veoma cenjen i ugledan u toj ustanovi gde radi a i sire. Mene se licno ne tice kako vi radite svako je gazda u svom dvoristu ali covek je postavio jednostavno pitanje i ja sam jednostavno odgovorio. Izneo sam misljenje strucnjaka i rekao sam kako ja radim kod mene. Svako ko misli da moze da pomogne svojim komentarom nek to uradi bez prozivanja drugih.
 
Slika je loša pa se zato žuti. Naranita prekjučer čeka zaštitu od korova i regulator rasta.

15czyh0.jpg
 
Ove godine psenica od mene dobija samo jednu prihranu i to sredinom marta 150 kg AN/kj i kasnije jedno prskanje fungicid + herbicid i to joj je sve.
 
Poslednja izmena:
Slažem se sa predhodnim postovima da je svako gazda u svojoj kući i sam mora odlučivati,jer ako to nije u stanju jednostavno još nije zrela osoba bez obzira na godine.
Preporuke su jedno praksa drugo ,logićki razmišljajući valjalo bi zbog iskorišćenosti samog djubriva raspodeliti prihranu i radi dostupnosti u više perioda .
Ali opet svaki dinar je bitan po meni 3 prihrane su više nego dovoljne osnovna koliko toliko da se baci baš zbog ovakvih godina kao ova kad vegetacija nije mirovala i ko nije odradio to osetile su u samom startu,zatim u fazi bokorenja ne prevelika količina i ne urea i zatim kod tretiranja uz fungicid makar neku najjeftiniju prihranu preko lista ,i po meni bi trebalo uz ne preterana ulaganja da bude zadovoljavajuće.
Ali ima tu mnogo faktora nije filozofija samo prihrana ,veća je filozofija po meni fungicid da nebude potrebe više puta tretirati što košta a opet da bude u pravom trenutku.
Kod nas su se mnogi prošle godine baš tu zajebali .
 
Prosaro je najskuplji i najbolji može da se prska maltene do nalivanja samog zrna,dok falkon je jeftiniji ali dobra zamena malo pre zastavičara ,moji ranije nisu prskali od kako ja radim prepisujem sa posla iskustva što se tiče hemije,ali opet dok čovek neiskusi sve na svojoj koži ništa neće naučiti.
Ima tu još nekih nerazjašnjenih stvari neki tvrde da insekcitid nemože preventivno da deluje neki tvrde može sad neznam ,radio sam sa fobosom po preporuci zaštitara po primećivanju nekih vaši ili šta su već bile .
 
Čuo sam da se Balaton prska od bolesti. Prosle ga godine nisam prskao ali bio je na brdu. Sada je pored rekb ima li to veze za njegove bolesti. Šta ima najduze dejstvo?
 
Kakva je situacija sa onim folijarnim djubrivom sto se spominjalo kao rusi i inst.za ratarstvo novi sad zajedno degustiraju ove godine ima li ga kupiti i zna li se nesto vise o tome
 
zeljko025 Hoće ustati ova velika pšenica u tragovima?Lepa pšenica,lepo i povaljana sad izgleda kao fudbalski teren.:osmeh:
 
Nazad
Vrh