Pšenica 2013/2014

Mindjusar zar ne osecas da malo preterujes i da si malo nerealan. Koje gresio proteklih godina kad smo bez prskanja imali 4 i 5 t/kj.
Protiv prirode se nemoze, razumi. Mozes ti cuciti na njivi i cekati da se bolest pojavi i korov nikne i oped ne mozes nista jer je priroda najjaca stvar, materija, pojava, sta li je vec, u ovom nasem svetu. Neke sorte su ove godine imale, a neke nisu imale dogovor sa prirodom i to je osnovni razlog. Nije normalno da zima bude onako blaga i zito se nije snaslo. Postoje stvari na koje i pored najbolje volje ne mozemo da uticemo, mozemo donekle da bas ne propadne sve, ali ove godine se prosto nije moglo vise i neko je imao malo vise, a neko malo manje srece sa izborom sorte, mikroklimom...
 
Sa ovim nasim masinama mora da se seje gusce,dosta se ne ulozi semena kako treba na pravu dubinu,pa nema dobro bokorenje...

Kod nas Ingenio razvalio,nigde ispod 3500kg/kj...mislim da ce Ilico napraviti pravi bummm,ekstra je,jedino je malko vislji...
 
Znam da se ponavljam ali ne mogu na kraju zetve da pomenem psenica sa izmerenim hl od 63.Prosek zadnjih pet dana je 68-70 hl tezina.N ajnizi hl je 63 nezavisno od sorte i proizvodjaca.Ni pocetak zetve nije bio sjajan.
 
Moj ovogodisnji prosek na 35kj 3760kg kj najvise sam imao Andino kucna dorada pa deklarisano Sirtaki i Farineli.Agrotehnika je bila: jesenas 80kg map +50kg ureja pa dva puta istanjirano suncokretiste na prolece 100kg urea na sneg je bacena, a kasnije san 150 kg kj.Zastitio dva puta prvi put zajedno sa metmark drugi put Amistral + Fastak psenice nisu bile bolesne preventivno su prskane.Ostavio sam seme Basmati, svidja mi se ta psenica.Ja sam zadovoljan, nikada ovakav prosek nisam imao do sada.
 
Poslednja izmena:
Komarom prosečan prinos 2800 kg/kj, 12,9% vlaga, hektolitar 78.

Više neću sejati tu sortu.
 
Ajde da sumiramo gde su bile greske ove godine pa da ih ispravljamo. Evo da krenem od sebe. Dve parcele, dva preduseva suncokret i kukuruz.

-Greska kasna setva -zbog kasnog ulaska u parcelu 3.11. trebalo je bar 2 nedelje ranije da se udje.
-U slucaju da se uslo ranije trebalo je minimum 90 kg/ha Uree predsetveno
-plitka setva -nije bilo bolje sejalice od IMT dosta je ostalo i po povrsini
- manja setvena norma- nije bilo vise semena ...isli smo sa 140 kg/kj mozda je trebalo povecati zbog plice setve na 150-160 kg/kj
-Prihrana je radjena jednom sa AN-om ...dosta gresaka u rasipanju , nisu se preklapali svi prohodi
-zastite su uradjene maksimalno dobro stim sto je bilo dosta nepotrebnih prohoda , prskalica od 8 metara definitivno nije za vece povrsine ako se radi zastita strnina ili uljane repice.

Da sada sejem opet tu istu parcelu sta bih izmenio.
-Datum setve 2-3 nedelje ranije
-stapove suncokreta bih izmulchirao na 2-3 cm duzine
-sejao bih sejalicom sa jacim pritiskom na diskove i na normalnu dubinu od 3-5 cm
-dao bih neko komplexno djubrivo predsetveno npr. 20:20:0 200 kg/ha
-U prolece sve tri zastite bih odradio kao sto i jesam stim sto bih AMISTAR EXTRA koristio eventualno za drugi tretman a ne za treci, jer slabije suzbija fuzarijum od Duet Ultra
-Ne bih koristio Falcon za prvu zastitu nego Pressing
-Prihranu u prolece bih sigurno uradio isto kao i sto sam uradio AN 120-150 kg/kj (zavisi od kolicine N koja je dostupna u povrsinskom sloju )

U sustini to je to ... ja sam zadovoljan, u kakvim smo uslovima radili i sa kojim sredstvima za rad.... super je ispalo .
 
Bem li ga, i ja sam onda rekorder sa prosekom 2900kg po kj bez bonifikacije sobzirom na uloženo.Greški je uvek bilo i biće mada kad pogledam na kraju neke greške sam namerno pravio koje su se na kraju dobro pokazale tako da ove godine sam zadovoljan delimično, zašto delimično, pa zbog cene našeg proizvoda, bar da je cena 20din sa pdv-om bile bi ovce na broju i vukovi siti i najesen ka novim radnim pobedama, normalno ko može da ostavi na lager neka čeka bolju cenu, sa 20 din nema osnova za poskupljenje osnovnih životnih namirnica a mi ponovo bacamo kocku pa ko šta dobije pošto je ova naša poljoprivreda najveća kockarnica a mi ko zavisnici stalno povećavamo ulog.Sad možemo lupati glavom o zid i premotavati film u nazad tražeći greške ali ovu godinu nemožemo vratiti nazad zato glave gore i napred treba izgurati ove jare kulture do kraja i pokupiti a naproleć ispravljati greške iz ovogodišnje proizvodnje, preživeće se i ova škola.Izvine ja malo udavi.:ppozdrav:
 
Bas tako ja sam posejao Ns 40 sa tavana oko 180kg po kj,na sojiste,u jesen nista od djubriva,u februaru 120kg urea,krajem marta 120kg N20,zastita od korova insekticid i Inpakt.Moj kombajn moja obrada dobio sam 30 meteri po kj i mogu vam reci da sam zadovoljan ulozeno dobijeno a o ceni da ne divanim.
 
Treba malo povući ručnu, sad treba održati proizvodnju i ići na sigurno pa i po cenu da manje rodi ali da rodi, brzo zaboravljamo šta nam je priroda uradila 2012, pa i 2013g i grad 2000-neke kad je soju omlatio grad na početku vršidbe, cene proizvoda loše i biće loše i dalje, neće se skoro ponoviti 2010 i 2011g kad su se mnogi pomamili i krenuli velike investicije i ulaganja pa sad nemože se nadisati, ovo pišem pošto zavisim od zakupa zemljišta (kao i mnogi) jer svoje nemam puno a radim i pomalo usluge tako da se dopunjujem ali opuštanja nema, digitron stalno upaljen. Izvinte za :off_topic:.
 
Evo i ja bi se malo nadovezao na Draganov post. Čini mi se da je kod nas kasnija setva bila uspešnija .Uletela je jedna kiša dobra oko 15.10 i nisam posejao ali sam spremao nekima ( na njihovu inicijativu) sa velikom tanjiračom takvu su parcelu posejali dok sam ja sačekao da se prosuši ušao još jednom sa RD i pokazalo se kao pun pogodak što se setve tiče. Sve je niklo jednako i dobro se izbokorilo. IMT sejaklica je u pitanju i najverovatnije će biti zamenjena na jesen. Jeste ona "dobra" ali želim nešto bolje! Što se zaštite tiče prvi sam ušao u atar prskano sve sa arteom ali doza malo jača, litra za 2 ha ja sam prskao 2,5 kj uz dodatak peek-a ili tezisa + rastopljena urea (odokativno mešano oko 5 kg po kj) druge zaštite nije bilo jel sam mislio da nije potrebno tj septorije nije bilo tek sam u kosidbi video da je po neki klas bio bolestan. Đubrenje je i išlo od 125 do 150 MAP.a pred setvu po kj a prihrana je urađena od 2x 100-125- kg po kj. Negde i malo više . Odluka da se ide 2 puta sa SAN-om je po savetu našeg člana Gariše koji mi je to preporučio na predavanju u Vladimirovcu u prvoj polivini februara. Prvi put sam izostavio ureu (ne računajući folijarno) od kada radim pšenicu. Nisam osetio razliku između mog i kupovnog semena. Rezime,predsetvena priprema sa RD je idealna što se mene tiče nema drugog oruđa da spremi bolje zemlju za pšenicu, poboljšaću samu setvu sa nekom kvalitetnijom sejalicom, Malo ću sortiment promeniti,i obavezno ubaciti 2 zaštitu a možda i treću (po potrebi). Ubacujem obavezno i valjanje na kraju zime ( gde su ovce boravile pšenica bila najbolja) i naravno nadam se dobrom predusevu uglavnom na soji.Količinu veštaka ne menjam.
 
Ovršeno. Rekorderi Bc Anica 41 m/kj, Bc Dora i Bc Lorena 40 m/kj. Prosjek zajedno sa ostalim sortama 37 m/kj. Prosječan hektolitar 80, a vlaga 13%. Jedino Dora i Lorena su malo nalegle (gotovo ništa), a ostale su pofajn polegle.

I jedna slika za "procjenitelje prinosa" da se vidi kako je poleglo.

2j14ll3.jpg
 
Nazad
Vrh