Pšenica 2013/2014

Poleglo uprkos regulatoru rasta, ili ga nisi koristio?
 
Usro sa prvom prihranom sa KAN-om. Došo na njivu za prvu prihranu sa fergusonom na kojem su veće zadnje gume (i ide malo brže), a rasipač baždaren sa fergusonom sa manjim gumama pa mi se nije dalo ić kuć po tablicu, paaa sam malo (očito previše) odvrnio na rasipaču i onda je od planiranih do 150 kg/ha ošlo na... :udri:
 
Kosio sam ovih dana psenice oko 40 tak kj pokoseno prinosi nenormalno sareni ali u sustini velika tuga i razocarenje bilo je slucajeva na 2 kj 1200-1300 kg do 35 plafon po kj niko preko toga i to su retki slucajevi . Rekorder covek trtikal sto je imao 14 godina bila lucerka pa soja i sad tritikal sa 3|4 jutra puna jednoosovinka do panja . Kombajn nemoze da guta ono je bilo zlo ja sam tu parcelu kosio pozamasni vremenski period 1 najsporiji varijator i noga ni slucajno sa kvacila i cujes samo mumlanje jeste onaj visoki da ima slame ali brt zrno nisam video krupnije to je straota kao pirinac kad nabubri ogromno nenormalno . Da je tako svakom rodilo di bi nam kraj bio .
 
Dovrsena psenica,neki prosek oko 5 tona,sledece sejanje opet oko 30 hektara,sorte NS40S,Rapsodija,PKB Arena,Talas,Ratarica,mozda neka BC sorta....zadovoljan s obzirom na godinu i vremenske neprilike...Zrno odmara i ceka cenu.

Imam neke planove za postrnu setvu sledece godine,voleo bih da cujem vase misljenje,koje su po vama najranije sorte psenice,moje zapazanje je PKB Arena ali nemogu samo tu sortu,treba jos nesto ubaciti.
 
kws.jpg
[/IMG]
KWS Feria, sejana sredinom oktobra, ovrsena u nedelju 06.07.2014. godine. Parcela od 0,5 kj prinos 2360 kg.
Setvena norma 125 kg/kj, u jesen MAP 100 kg/kj, u prolece 150 + 100 kg AN/kj, dva prskanja prvo sa herbicidima Falkon, Metmark i insekticid, drugo prskanje u cvetu Duet ultra i insekticid. Bez znakova bolesti, svo vreme psenica bila kao grom.
Ono sto sam primetio, KWS svo vreme tamno zelene boje, u odnosu na Talas, i komsijske psenice.
 
Ruku na srce , kasna setva jeste bila dobra! Ali na drugoj parceli sa predusevom kukuruza i ranijom setvom je bilo dosta bolje bokorenje iako sam isao sa 120 kg uree po jutru. Vrlo je moguce da razlika u prinosu potice od kolicine azota jer sam nesto malo vise dao ovde sa Ureom nego sa AN-om na kasnijoj setvi. E sad .. Ko ce ga znati.
 
U mom kraju je losija zetva.Ima prinosa od dve do tri-tri i po tone po Ha,retki su prosli sa pet t po Ha,a u promili ima onih koji su prebacili pet tone.Za dvoje znam,imali su oko 6,5 t po Ha sa NS 40S.Generalno,nismo neka zitnica,ali losa godina,a i slaba agrotehnika(pogotovo hemijska zastita) je uzela svoj danak.
 
zavrseno i kod mene, prinos oko 4 do 4,5 t/ha, lose, semenska ns40s i balaton.. u celom ataru nigde nije prebacilo 4,5t/ha
9702f2338000296.jpg
[/URL] [/IMG]
e383fa338000487.jpg
[/URL] [/IMG]
 
Za ovu godinu je odlicno. Ingenio se ove godine solidno pokazao prosek oko 3600 kg/KJ. Jedna parcela je bila ekstra, prinos oko 4300kg/KJ.
fotografija0142.jpg
2014-07-05-100218.jpg
2014-07-05-100222.jpg
 
Auuu bre ljudi, jeli moguce da niko nije imao losu psenicu pa makar na jednoj parceli?
Sami rekorderi ovde.......
Ukupno imao 4 parcele. Nisam spomenuo poslednju, oko 3/4kj ili 45 ari sorta Talas. Obolelo prilicno, prskano dva puta, sva agrotehnika kao i ostale psenice. Prethodni usev psenica, tanjiranje dva puta, map u jesen, an u dva puta u prolece, izgledala jako losa, nije imala sirokolisnih korova, ali prilepace cudo jedno. Na kraju jadna i polegla, onako bolesna. I sa njenim prinosom sam zadovoljan, ovrseno 1800 kg, mislio sam i 1000 ce biti mnogo.
Toliko od mene, ali stvarno sam prinosom KWS jako iznenadjen. Uvek mi je cilj 4000 kg po lancu(jutru), ove godine sam ga prilicno prebacio.
Normalno, bolesne su snizile prosek, koji sugurno necu racunati ove godine.
 
Auuu bre ljudi, jeli moguce da niko nije imao losu psenicu pa makar na jednoj parceli?
Sami rekorderi ovde.......

E da je tako..

Evo ja sam imao parcela na kojima nije bilo NISTA!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ama NISTA!!!!!! Iz 0.5h nije bilo vise od 100-150kg Psenice.. Rekordan prinos nema sta... Kod mene u ataru katastrofa,mnogi i odustali od zetve bice paljenja samo tako!!!!!!!!!!
 
Malo listanja kroz temu i doćeš do svih informacija. Predkultura kukuruz, zaorano oko 300 kg/ha 5-ice i oko 70-80 kg/ha uree, predsjetveno 3x15 300 kg/ha i nešto malo uree, norma sjetve oko 155 kg/kj, KAN, folijarno Kristalon i stimulator rasta, reg. rasta, herbicid, fungicidi, insekticid... i sve. Sad na tu njivu ide repa.
 
ja imao Ingenio, prosek na 30kj 3600 kg/kj. Ja zadovoljan na ovu godinu. U prolece je izgledala ocajno, retka do bola, nisam hteo ni da je prihranjujem, ali se izbokorila i dala mnogo bolji rezultat od komsijskih koje su proletoz izgledale tri u glavu za moje. Pocinjem da postujem setvenu normu u KG, jer kad god sam postovao normu, imao sam dobar prinos!
inace, pre dve godine stajnjak, predsetveno nista, u prolece 150kg/kj urea iz dva puta, prskano fungicidom dva puta, ocigledno sam pogodio trenutak!
 
Evo i ja bi se malo nadovezao na Draganov post. Čini mi se da je kod nas kasnija setva bila uspešnija .Uletela je jedna kiša dobra oko 15.10 i nisam posejao ali sam spremao nekima ( na njihovu inicijativu) sa velikom tanjiračom takvu su parcelu posejali dok sam ja sačekao da se prosuši ušao još jednom sa RD i pokazalo se kao pun pogodak što se setve tiče. Sve je niklo jednako i dobro se izbokorilo. IMT sejaklica je u pitanju i najverovatnije će biti zamenjena na jesen. Jeste ona "dobra" ali želim nešto bolje! Što se zaštite tiče prvi sam ušao u atar prskano sve sa arteom ali doza malo jača, litra za 2 ha ja sam prskao 2,5 kj uz dodatak peek-a ili tezisa + rastopljena urea (odokativno mešano oko 5 kg po kj) druge zaštite nije bilo jel sam mislio da nije potrebno tj septorije nije bilo tek sam u kosidbi video da je po neki klas bio bolestan. Đubrenje je i išlo od 125 do 150 MAP.a pred setvu po kj a prihrana je urađena od 2x 100-125- kg po kj. Negde i malo više . Odluka da se ide 2 puta sa SAN-om je po savetu našeg člana Gariše koji mi je to preporučio na predavanju u Vladimirovcu u prvoj polivini februara. Prvi put sam izostavio ureu (ne računajući folijarno) od kada radim pšenicu. Nisam osetio razliku između mog i kupovnog semena. Rezime,predsetvena priprema sa RD je idealna što se mene tiče nema drugog oruđa da spremi bolje zemlju za pšenicu, poboljšaću samu setvu sa nekom kvalitetnijom sejalicom, Malo ću sortiment promeniti,i obavezno ubaciti 2 zaštitu a možda i treću (po potrebi). Ubacujem obavezno i valjanje na kraju zime ( gde su ovce boravile pšenica bila najbolja) i naravno nadam se dobrom predusevu uglavnom na soji.Količinu veštaka ne menjam.

Ako je arenda u pitanju a i ne mora biti, pa ako ne bude bilo takvih Majskih kisa kao prosle i ove god. tesko da ce se ulozeni novac izvuci sa takvom agrotehnikom! Po meni najrizcnija kultura je ta psenica!:ppozdrav:
 
Kod mene od 3-5 t h, psenice bile u prolece extra, guste samo tako, a sada pola na pola, na zemlji sve istarupirano, misevi, pacovi, sta je vec jelo prepolovila se gustina, za nepoverovati.
 
Nazad
Vrh