Pšenica 2013/2014

Prosek na 23kj. ~2900kg/kj Ingenia. U poslednjih sest godina ubedljivo najgori prinos. Zanimljivo je da su sve njive koje sam sejao dale podjednak prinos sa vrlo malim odstupanjima. Parcele nisu ni blizu ( dva atara), a i kvalitet zemljišta je različit. Sve parcele su isto tretirane. Izgleda da je to bar kod mene bio maksimum za Ingenio ove godine.
 
sinoc zavrsio psenicu,prosek 3200kg po kj,simonida mi je usrala prosek maksimalno,1700kg,2200kg i maksimalno 2700kg po jutru,jedino je hektolitar dobar al prinos uzas....a imali su ljudi i ispod 1000kg po kj kome sam vrsio,simonida je dobila i falkon i prosaro dok apac i anapurna samo falkon,prinosi apaca i anapurne se krecu od 3700-4400kg po kj zavisi od dela atara......HT od 78-79,sto se mene tice NS seme u moje dvoriste vise uci nece,suncokret sam odavno izbacio,sad psenicu a izgleda ce i soja polako kaput
 
Predusev soja,prskana tifensulfuron-metilom zbog Helliantus annus-a :ppozdrav:

Sam si sebe zakopao sa onom izjavom " nije rađeno domaćinski"

- - - - - - - - - -


Pa kako čitam ovu temu, stiče se utisak da je prosečan rod oko 6 tona/ha. Još su ovi skromno i procenili.... Kogod štogod ovde piše svima preko 3 tone po jutru......
 
Nisu prinosi bas takvi. Drugar je i ove godine radio u prevozu i zna u 100-200kg/kj prinose. Najvise prinosa ima oko 2000-2500kg/kj u nasem ataru.
 
Čovjek je većinom u pravu , većinom se može uticati samo je pitanje ekonomičnosti. Čak i brdske i nagnute terene su stari ljudi u nekim krajevima bolje radili nego sada , Više godina zaredom se radilo tako da su se formirale terase pa se nagib smanji više nego duplo , zatim redove usjeva postavljali skoro po konturama , samo blago koso niz stranu pa još kod svakog kraja terase ostave malo ledine i onda se spiranje od kiše svede na minimum , Sad svi u brdu uzbrdo i nizbrdo i ful obrada , oranje ujesen pa kažu odnese voda sve .
Ipak ima pojava kao jaka suša u nicanju , izmrzavanje , led pred žetvu ,... za koje nemožeš reći da nije radjeno domaćinski.
 
Ovršen Nikol prinos 3,3t/kj. vlaga 12,6 hektoliotar 75%
U jesen bačeno 100 kg. MAP/kj. zaštita od korova,regulator rasta Modus,prihrana 250 kg./kj an-a u 2 puta,2 zaštite od bolesti,jedna od lista Bamper,druga u cvetanju Duet ultra ... žito je izgledalo odlično ali ...???
 
Danas predao poslednju turu psenice. Zavrsio jos 29.juna, ali sam se nesto ulenjio. Uglavnom Ns 40S je bio na vecini njiva, i dao je prosecno oko 3600 kg/kj. Imao sam i 1 kj Ingenia, i on je dam malo vise, oko 3800 kg/kj. Vlaga od 11,5-14, hektolitar slab, od 69-76.
Agrotehnika: 350 kg/ha NPK 3x16 u jesen, dva tanjiranja, posejano oko 250 kga/ha Ns40 S,(moje seme) i oko 200 kg/ha Ingenija.
U prolece prihranjeno sa 300 kg/ha ANa, dvaput tretirano. 1.put Tezis+ Presing+ Fastac, i na pocetku cvetanja Duett Ultra+ Fastac.
Komentar nemam-prinos nije los, ali je zarada izostala.

Inace, moj drugar je rekorder po meni u selu, a i sire. Posejao je jesenas NS40 s na jedno kj. Imao je prinos od 2600 kg/kj. Jednom potanjirao, posejao, i proletos bacio 100 kg ANa po kj. U medjuvremenu nije ni jednom otisao na njivu! Dobice para kao blata!!
 
E skorije nisam procitao gluplji komentar i konstataciju::sramota::Samo si ti domacin sa friziranim ciframa a mi smo gologuzija i slepci.Daj prosvetli nas molim te da i mi po ovim cukama i brdima gde je 5-6 tona maksimum, naucimo da sejemo psenicu sa rekordnim prinosom.Zalosno ko sve ovde zaludjuje siroke narodne mase.
Na Komarom sam napravio 2 GREŠKE, nisam primetio kod prvog fungicidnog tretmana,da ima pored rđe i septorije,a kad sam primetio,već je uzelo maha ; Druga greška,pre klasanja par dana krenula rđa,a ja sam odlučio da sačekam 2-3 dana da izađe bar delimično klas,pa da prskam 2u1
Ja sam svestan da sam pogrešio,zato sam i imao takav prinos na Komaromu 3.2-3.6t/kj i NEMOGU TVRDITI DA SAM URADIO DOMAĆINSKI,da jesam ,sve bi bilo preko 4t/kj,a manje više smo svi negde pogrešili,samo je pitanje ko će PRIZNATI :cao:
 
I kods brata je Nikol podbacio. Slicno je uradio kao Ljusha, ali prinos oko 3t/kj. Topli talas kad je bio u prvoj polovini juna ga je presekao. Dok je jos uzimao uzorak, zakljucak je bio da je zrno lako. Inace prosle godine Nikol je rodio na pojedinim delovima 5t/kj.
 
Kod mene u kraju Ingenio I Nikol su takođe podbacili a bili su bez bolesti. U toku nalivanja je zrno bilo bas krupno a onda se samo skuvalo i ostalo bledo. Brat je predao Nikol i hektolitar je 73.
Simonida mi je najviše obolela ali sam sa tri tretmana uspeo da je sačuvam i zrno je mnogo bolje nego kod Nikol i Ingenia.
 
Nazad
Vrh