Pšenica 2013/2014

Sta bi sa toliko nahvaljenim PKB hibridima? Lel ovrseno?
Nije sve zavrseno,nastavak sutra.Ovrsen NS40S 6 tona,PKB Arena prinos preko oko 5,5 tona,PKB Ratarica oko 6,5 tona,Zvezdana oko 4 tone,Pobeda u travi 3 tone,Zvezdana na drugoj lokaciji 3 tone.Jedan deo Talasa uhvatila oluja pre par dana,tu ce dosta da podbaci.Sve napisano po hektaru.Nastavak sledi,ocekujem zavrsetak u utorak i sredu,javili su toplo.

Danas ne radim pa citam,radim i ja dosta zemlje ali ne uspevam da udem u WC od posla,kad vi uspevate da ovrsete tolike povrsine a ovde ste stalno?
 
img201407031427121.jpg

Ingenio danas planirana zetva videcu sta ce biti.
Pre dva dana skinuta,oko 5t 0.9h. kvalitet ocajan,poslednji put na mojoj njivi sto se Ingenia tice.
 
Mnogi nece sejati psenicu. Prosto nije vise profitabilna i to ne samo ove godine vec u posledjih par. Mnogo je rizika u njenoj proizvodnji i zahteva puno, a daje mnogo manje spram nekih drugih kultura. Tako je za sad, a sta ce biti u narednih par godina videce se, ali definitivno ce ove jeseni zauzeti znacajno manje povrsine. Ljudi ce se okrenuti drugim mogucnostima, kao sto je npr uljana repica, slacica, neko povrce, pa cak i jecam. Psenica je nazalost 100 % socijalna kategorija i tako ce biti jos dugo.


Ja znam da ce recimo, ogroman broj povrtara koji ne seje i ne sadi nista postrno, izbaciti zito totalno. Soju recimo mozes da sejes iz ambara bez problema, ako je sejes na svojim njivama i redovno bacas petnesticu, kad dodje red na soju ne moras baciti nista! Nema prskanja od bolesti, samo trava jednom, spartanje i ako mora, zalivanje. Cena i da je 30 dinara, ona je meni isplativija od zita. Lakse je zaliti soju dva puta i poznjeti 4-5t/ha i uzeti pare koje sa zitom ne mozes ni sa 25 dinara cenom a prinos je vecita kocka vremena/bolesti/sorte/kristalne kugle. Ja se sracunao ove i prosle godine, i kad sam shvatio da mi od ektara ostaje nekad ni 500 evra, rekao sam sebi da necu ici vise protiv sebe, a u majcinu... Nemam ja desetine hektara, pa da mi zito mora ici na njivu, i 500 evra na hektaru ja to smatram bedom samo takom, mozda se neko ne slaze, ali to je u sustini realno ako mislis da prodajes zitaricu...
 
Danas konačno završena žetva.Simonida je i dalje kraljica životinja što se mene tiče.Zvezdana definitivno nije za ovo podneblje i više ne dolazi u obzir ni na slici.
 
E ja vec posumljao da ces biti zadovoljan ove godine. Ako si i ti nezadovoljan onda stvarno nesto debelo ne valja u poljoprivredi, pri tom ne mislim na nas poljoprivrednike.
 
Ajde da turimo i koju sliku danasnje zavrsnice:Andino,slama zelena u pm,vlaga 11,8-12,4 , hl 81,1.Prinos 3946kg/kj.Osnovno djubrenje 180 kg/kj 16x16x16 ruski,prehrana po n-min analizi 160 kg/kj san,prva zastita od bolesti zajedno sa tretmanom od korova i insekticidom,drugi tretman zastite od bolesti +insekticid.Udario ga led,priznato i malo stete,ostavljen kuci da se ne proda po ovoj ......... ceni, vec da donese i koji dinar zarade vise.
img20140707112114.jpg
[/IMG]
img20140707112120.jpg
[/IMG]
 
Lepo sam ja rekao ,vadi nas 4 tone po kj i cena od 25 din,sve ispod je::lose:: ja nisam još uradio obračun ,danas me zvali ali sam bojkotovao(takođe ni ječam nisam obračunao). Generalno mogu reći da sam zadovoljan prinosom 3,75 t po kj + računam da će biti nekih 5% ukupnih odbitaka, Za naš atar odličan prinos,mada mislim da sam prvi ušao a poslednji izašao iz atara što se tiče pšenice. Ove godine se najbolje pokazao KWS ,farineli zatim Solehio slede Apač i balaton skoro isti na kantaru ,jedino je ingenio malo slabije rodio. Sledeće godine sejemo otprilike istu površinu eventualno neko jutro više . Da ,večeras sam doneo 25 bala slame ako zatreba sa tim sam stavio tačku na pšenicu 13/14.
 
Da se ispravim,Andino je ipak nacurio 4320kg/kj.Zaboravio sam da uracunam jednu Zmajevku sa 9t psenice.Sada se skoro izjednacio sa sortom Nikol po prinosu.
 
Ja znam da ce recimo, ogroman broj povrtara koji ne seje i ne sadi nista postrno, izbaciti zito totalno. Soju recimo mozes da sejes iz ambara bez problema, ako je sejes na svojim njivama i redovno bacas petnesticu, kad dodje red na soju ne moras baciti nista! Nema prskanja od bolesti, samo trava jednom, spartanje i ako mora, zalivanje. Cena i da je 30 dinara, ona je meni isplativija od zita. Lakse je zaliti soju dva puta i poznjeti 4-5t/ha i uzeti pare koje sa zitom ne mozes ni sa 25 dinara cenom a prinos je vecita kocka vremena/bolesti/sorte/kristalne kugle. Ja se sracunao ove i prosle godine, i kad sam shvatio da mi od ektara ostaje nekad ni 500 evra, rekao sam sebi da necu ici vise protiv sebe, a u majcinu... Nemam ja desetine hektara, pa da mi zito mora ici na njivu, i 500 evra na hektaru ja to smatram bedom samo takom, mozda se neko ne slaze, ali to je u sustini realno ako mislis da prodajes zitaricu...
4-5 tona,jesili ti to imao nekada?
 
4-5 tona,jesili ti to imao nekada?

Naravno. Zavisi od godine. Ako je bas teska godina, 3.5-4 tone, pretprosle sam imao 3.5 a prosle 4. zbog neverovatne suse i moje nemogucnosti da zalijem i nju i povrce na vreme a u glavnom soja ispasta. Od ove godine zalivam tifonom, na struju, malo cu se razbacivati sa vodom, mada je zasad soja dobivala dobru vodu i plodila se odlicno. Nisam ni mislio da se svakom moze soja isplatiti, ja sam napomenuo povrtare koji zbog plodoreda seju zita a bez sistema za navodnjavanje naravno ne rade, a ima ih dosta koji bi mogli i soju zaliti.
 
I kod mene danas privedena žetva pšenice kraju, prosek SRPS 3582kg/kj ,najgori prinos u poslednjih 7godina,a i cena prelazi i granicu sramote i ucene

A kad smo Kish-a ste napadali da ne radi domaćwinski, pa šta je sad? Ne rekoh li ja da će ove godine mnogi da se iznenade.....
 
Nazad
Vrh