Pšenica 2013/2014

Kao sto sam vec napisao. Sejem psenicu samo kada moram iz nekog razloga. Na kvalitetnijim zemljistima nema je racuna sejati, iza toga stojim.
 
Ja sejem soju,kukuruz,repu,pšenicu u narednih godina...Razlog je što ne izbacujem ni jednu kulturu iz setvenog plana(a mogao sam jer sam bio već ljut na svaku u prošlih godina),da nikad se nezna koja će dobro finansijski završiti godinu i doneti profit.:ppozdrav:
 
27xj75u.jpg

ovaj matori Zmaj se malo zacudio ,kada je morao da navrsi sa jednog jutra i preko 4 T
u njegovoj mladosti je radio 2T
2ntbwrb.jpg


Nisam smeo da se spustam sa ove "planine":haha: jer pada na nos, pa sam radio popreko tu nizbrdicu:osmeh: jos sutra 3 kj i gotovo sa zetvom 2014
 
Ingenio 3300 kg po lancu prosek. S obzirom da nisam bacio ni grama NPK djubriva jesenas i da sam tu parcelu od 5 lanaca prihranio sa 500 kg ureje i 300kg SANa ukupno ja sam prezadovoljan. Prskano jednom amistarom u cvetu uz dodatak insekticida.
 
Mislim da su jako slicni , mogu reci isti postovi bili u ovo doba prosle godine u temi psenica 2013. Pa opet svi su sejali psenicu...... Isto bilo sa i suncokretom, niko nije hteo da ga seje posle 27 din, pa opet svi su ga sejali......

Suncokret nismo sejali ni ove, vec ni prosle godine... A psenicu smo i prosle, i sejacemo i ove godine. Ne mogu da sejem dugmad, pa da nikne kaput. Suncokret smo vec "izbacili", zamenili sa sojom, za sad (a mislim da do dalnjeg) psenica ostane u setvenom planu, iako je ove godine prinos bio ::sramota:::zli:::jako_besan::::samo bes::

- - - - - - - - - -

Ma ista je situacija i kod nas,svi spominju da će manje sejati,isto su spaminjali i za suncokret i stvarno je rekordno malo posejano,došli mi pčelari koji dolaze godinama i razočarali se. Kod nas je posajan rekordna površina pod sojom samo se pitam šta će tamo dogodine ili kada bude 7-8 metara po kj .Mityoo slažem se da je lakše proizvesti tonu kukuruza ali sam ja napisao da mi je jeftinija proizvodnja pšenice jel zemlja jednostavno nema potencijal za kukuruz, tamo gde ima tamo se ne seje pšenica nego kukuruz. Inače kod nas koš dan-dva gotova žetva,cena se ne znao a pronosi šareni,generalno niko zadovoljan i svi navodno smanjuju površine.

Koliko treba suncokreta (sa 27 din) da rodi ta zemlja da bih postigao soju sa (tom skromnom prinosom od) 7-8 q/kj (sa 50-60 din) - ni rec nisam rekao jos o min./ves. dj. koje se poprilicno treba koristit kod proizvodnje suncokreta naspram soje, kao i o tanjiranju posle zetve suncokreta vs. posle soje je cistija a i nije toliko "umorna" zemlja kao posle suncokreta...
 
Danas sam pokupio dosadasnje podatke,izracunao cenu ulozenog u proizvodnju psenice ::novac:: i dobijeno po ovoj ceni od 18 din ::lose:: i racunica je dosta jadna ali ipak je u plusu :veseljak::.Da dodam, dosadasnji ovogodisnji prosek mi je 3624 kg/kj i spram njega sam pravio racunicu.
 
ja konacno pokosio predusev kukuruz upaljeno i radilo se redukovano sijano 1 oktorbra sorta andino u jesen baceno 100kgpo kj mapa i 150 kg uree po kj u prolece an 120kg radjeno tri zastite prva sa duetom druga amostar treca duet uvek folijarno novalon sem prvi put bio slavol i obavezno insekticid prnos je 4300kg hl 81 primese 2 i vlaga 13 ja zadovoljan
 
Koliko treba suncokreta (sa 27 din) da rodi ta zemlja da bih postigao soju sa (tom skromnom prinosom od) 7-8 q/kj (sa 50-60 din) - ni rec nisam rekao jos o min./ves. dj. koje se poprilicno treba koristit kod proizvodnje suncokreta naspram soje, kao i o tanjiranju posle zetve suncokreta vs. posle soje je cistija a i nije toliko "umorna" zemlja kao posle suncokreta...
Druže imao sam ja 50% površine pod suncokretom kada je bila cena 55 din i rod nešto ispod 2 t po kj ali sam opet smanjio sledeće godine ,samo trećinu od te površine sam posejao. A taj prinos od 7-8 kj jako teško podnosim pa da je i 1 euro/kg više volem da curi pa makar i za džabe dao. Jedini razlog zašto sam izbacio suncokret a umesto njaga ubacio soju na toj lošoj zemlji je zato što je soja idealan predusev pšenici pa tu razliku vraća dogodine i više mi odgovara vreme kada se radi zbog voćarske proizvodnje.A i nekako soju volim da eksperimentišem sa raznim sortama (imam 8 ove godine) pa posle da preprodajem seme. Mogu je bez problema čuvati za razliku od suncokreta...itd.Daleko od toga da sam ga izbacio samo zbog prošlogodišnje loše cene.
 
I ja danas zavrsio.Na 33 ha. kod mene i Suraka.oko 3000 kg na ha. Od 1980 g. imam kombajn i mozda samo u ratu nisam radi intezivno, mogu reci da je ovo posebna godina ,po mnogo cemu kod nas .Za 34 god ovo je daleko najlosiji omjer (IZGLED PSENICE NASPRAM -KONACAN ROD.)
Na to je uticalo vise faktora ali mislim da je presudilo
-enormna kolicina padavina
-nedovoljna suma topline i svetlosti. (bilo je perioda hladnoce po 15 dana u maju.
Agrotehnika standardna.Ovde su uracunate i poplavljene povrsine oko 8 ha. Tu je oko 2000 kg #smeca#.
vi0bp3.jpg
2cxcnir.jpg
2hwd3yo.jpg
2u60jua.jpg
 
Poslednja izmena:
Dobri su vam prinosi.Ja sam dosad kosio u tri okolni sela i nijedna njiva nije prosla 5t po h.Prinosi se krecu od 3000 do 4500 poh.Slabo slabo.Inace juce sam skinuo svoju prvu aarcelu psenice,onu bolesnu Simonidu.70a simonida i 20a ns 40s 2550kg.Hektolitar 74 na granici.Videcemo kako ce se dalje odvijati.
 
Ja cu popraviti a ti izbrisi post da nevisi .Opet ha i dunum zamenjeno. Bio je danas tezak dan . radio ovo sto je plavilo .Sto puta sam propo u blato do osovina . Prasina i kroz masku prolazi u pluca + plus me i cuka nesto preskaka.
 
Ja sam danas završio moju pšenicu
sve je NS 40 prosek je 5t/ha
bilo je njiva sa 6,5 a bilo je i sa 4t
Amister je doneo + 700-1000kg/ha u odnosu na njive koje nisu tretirane iako ih nije napadala nikakva bolest ni u jednom momentu
 
Zavrsio i ja danas sa zetvom.
PKB Merkur (prva reprodukcija)- 3 t/ha,
Simonida (semenska)- 5,1 t/ha.
Simonida me iznenadila.Nisam ocekivao toliko,a to je inace i u normalnoj godini za nase krajeve dobar prinos.
Sve u svemu,nisam zadovoljan prinosom,jer sam ove bolje imao na najmanjoj povrsini.Bio sam odlucio da sve odmah prodam i da zavrsim ovu tuznu ovogodisnju pricu sa psenicom,ali sam se ipak predomislio,jer je kod nas cena 16-16,50 din sa pdv-om.Posto ovu kolicinu imam gde da smestim,e bas necu da je prodam sad iz inata,pa makar bila samo dinar-dva skuplja u februaru,martu.
 
Poslednja izmena:
Skinuo sam NS 40 malo je bila parcela u vodi no dobro je ipak... Nisam merio koliko je dala ali po prikolicama oko 11.000kg sa povrsine od 1.7h.. Predusev Suncokret,tanjirano 2x i baceno 350kg SAn-a i prskano Sekatorom,Tiltom i Prehrana kroz list urejom...

070414163058.jpg


070414125541.jpg
 
Nazad
Vrh