Pšenica 2013/2014

kod mene je oko 3-3.5t po Ha psenica u proseku
jecam uglavnom oko tone po hektaru :( kad se sve sabere i oduzme jeftinije j ekupiti gotovu psenicu ili jecam nego obraditi njivu,sejati djubriti i na kraju platiti kombajn :( inace kombajner 1.5 evropskih novcanica za ar

Au brate mili al taj cepa... 100e meni zeli ha, ko nema secku 80-90e... Inace, moj prosek 4.9t/ha, ne znam ni sam sta da mislim o tome, dal da budem zahvalan il da se nerviram :) Zito je bilo pod udarima rdje, vetra- poleglo svo, malo grada, i kise su odlagale zetvu celih 10-15 dana... Baceno 100kg KAN-a u proseku, Renesansa, prskana jedanput samo od rdje Amistrom.
 
Završena danas žetva žita prosek 2700 kg po jutru,(da sam radio pre 7 dana sigurno bi imao 3000 po jutru) ja zadovoljan.
Sorte NS 40S i nešto malo Euklid.
Bačeno od 150 do 180 kg po jutru SANA-a,predusev suncokret-kuruz-ječam i žito.
Ostavljeno seme za jesen Rapsodije i NS 40 s.
 
Uradjena ona njiva sa gornjeg snimka.Krajnji rezultat 3580 kg/kj,sorta Zvezdana.Andino koga smo mislili danas da uradimo ima jos pomalo zelenkastu slamu i vlagu og 16-20%.
 
Skinuta jos jedna njiva veceras sa NS 40S, 3400KG/KJ, vlaga 12.5, hl 76. Predusev soja. Zadovoljan bas sa prinosom :osmeh: , pre podne skinuta isto ns 40 kao sto sam napisao ranije u postu 2600 kg po jutru. Prva njiva cetvrta klasa, ova druga klasa. Sve isto uradjeno obe posejane oko 10 oktobra.
 
Ja sam uradio apach prošle nedelje, prinos 29-30m/kj, dosta lošije nego što sam se nadao, slabje bio i hektolitar oko 75 u proseku. 3 zaštite na 8jutara žita, na ostalih 17 dve zaštite, bolesti nije bilo.80kg mapa po kj u jesen + 60-70kg uree, još oko 140kg ureee u prihrani u proleće iz dva puta.
jedino što mi se nije dopalo još proletos da je pšenica posle zima bila velika i sa dosta žutih listova na apachu., dok ingenio koji sam posejao 1kj za seme nije imao te znake smrzavanja.
Na kraju je u žetvi klas bio bas dugačak, po 45-50 lepo nalivenih zrna, al je žito bilo nekako retko iz kombajna.
Setva je bila oko 5 oktobra, možda je ta ranija setva i dosta azota dovela do toga da žito preraste u blagom početku zime i onda dobije štete od mraza.
Na jesen otvaram skolu zimskog predavanja kako se psenica u nasim krajevima proizvodi,da znas,bices pozvan.
:haha::haha:
 
danas zavrsena zetva :cool:
predusev soja na 90 posto njiva, 10 posto kukuruz
sojista gruberisana, kukuruzista poorana, predjeno setvospremacom i setva bez osnovnog djubrenja, sorte Andino, Apache, i nesto manje pod Euclidom, Balatonom, Graindorom ...
u februaru uradjena prihrana sa 170 kg ureje po jutru ... pocetkom marta uradjen tretman od korova Tezisom i regulatorom rasta Cycocelom, sredinom marta uradjen prvi tretman zastite od bolesti Akord WG i folijarna prihrana Yara fertiligare 20-20-20, druga zastita od bolesti radjena u fazi cvetanja Acanto-m plus uz folijarnu prihranu Greenplant djubrivivom 13-8-24 + insekticid Vantex... hektolitri od 77 do 81, prosek 3,7 t/kj, bilo je njiva i sa 4,2 t/kj a najslabije sa 3,3 t/kj ...
dblk7b.jpg

2vje97t.jpg

ri8379.jpg
 
Poslednja izmena:
Danas skinuli dve njive pod psenicom.
Prva njiva 1 kj Talas koji je oboleo od fuzarijuma, prinos 2880 kg, ja zadovoljan, ocekivao sam i manje.
Druga njiva 1,5 kj KWS Feria, bez bolesti, svo vreme bila kao grom, ukupno 6620 kg. Ja zanemeo, i prezadovoljan prinosom.
 
Jes da nije Claas mega ali se ne stidi od njega!!

- - - - - - - - - -

Kolege danas malo obilazio pšenice i kada se nisam šlogirao,na jednoj parcele od 1,5 kj pšenica je bila u solidnom porastu danas sam video da su se nečije ovce zdravo dobro napasle sva je izgažena i skraćena ko da su ceo dan bile na njoj,pored je detelina 6 kj verovatno je čoban zaspao:zli: Da li da je ostavim i tretiram sa nečim ili da je poorem dok se može uđi u njivu?
:haha: :haha:strana 50 ,datum 15.01.2014 šta reći Farineli 0,8235 ha ,6480 kg ,vlaga 13,5 hektolitar 77,1. Predusev pšenica, najbolja ove godine. Prabano neki dan urađen jedan krug 2500 kg (ima slike par strana unazad) odustali zbog vlage,danas nastavak +3980 kg.

- - - - - - - - - -

ddragane hvala za savet:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Jedan apač 1,4437 ha 9560 kg vlaga 13,5 hektolitar 75,6 ,obratite pažnju na poslednju sliku,međa između komšije i mene,zakasnio je malo sa tretmanom. Prinos njegov ne znam.
 
Eurofit je samo na oko lep,imao sam ga prosle godine i ubedljivo najgora psenica.Bar u mom slucaju se tako desilo.
Ne da je najgora nego je ocajna otisla sva u slamu jbm ti taku psenicu ima oko 150 bala slame/kj,a zrna ni za miseve:udri:

- - - - - - - - - -

Promasen tretman fuzarijuma.
Neznam nisam pametan mozda je i to u pitanju ali jedino sto znam da tako losu psenicu nikada nismo imali,ali nikad.Jos mi je jedan lik sa instituta rekao da je velika sansa i moguce da su je onih par dana vrucine preko 31C ubile dok je bila u nalivanju jer jako puno je imala sitnog i sturoga zrna!?
 
Ma isto je i kad se urade tretmani na vreme,Kod mene su bila zrna lepa ali prinos manji za 1000kg lancu od konkurencije.Slama nenormalno jaka 1m visine a ni jedan struk padnut i izuzetno se tesko kosi.
 
Juče skinut RF Graindor sa 4,8 k.j. 16100,00 kg JUS-a, 75 Hl i vlaga 12%. Odbitci su bili oko 900,00 kg (nisam bio lično na kantaru da se svadjam, bio stari otac, pšenica čista kao suza, nema ni primesa ni loma) . Sejano u tanjirano suncokretište, okasnela setva 120,00 kg/k.j. (još sam video da mi je jedna puna vreća ostala medju praznim u prikolici, kad sam došao kući). Do marta je tako loše izgledao, da sam sto puta hteo da potanjiram i posejem kukuruz ...
 
I ja juce zavrsio zetvu. Sorta Apac, sejan u tanjirana sojista, setva 12.-13. oktobar, posejano 120kg/kj semena, pretsetveno Map 100kg/kj, prva prihrana krajem februara Urea 100kg/kj, druga prihrana pocetkom aprila San 100kg/kj, prva zastita Tezis + Acord, druga zastita Mercuri, rodio prosek 4000kg/kj. Psenica je skinuta sa 13% vlage, necistocom 2.5%, hektolitar 79. Prinosom sam zadovoljan, ali odlucio sam da posle 22 godine konstantne proizvodnje psenice ove jeseni prvi put je nesejem.
 
Nazad
Vrh