Pšenica 2013/2014

Frenky imao si super prinos i dobru agrotehniku,ali sacekajmo jesen za setvu nek odmaraju strnjista,a cena polako raste. :ppozdrav:
 
Mnogi nece sejati psenicu. Prosto nije vise profitabilna i to ne samo ove godine vec u posledjih par. Mnogo je rizika u njenoj proizvodnji i zahteva puno, a daje mnogo manje spram nekih drugih kultura. Tako je za sad, a sta ce biti u narednih par godina videce se, ali definitivno ce ove jeseni zauzeti znacajno manje povrsine. Ljudi ce se okrenuti drugim mogucnostima, kao sto je npr uljana repica, slacica, neko povrce, pa cak i jecam. Psenica je nazalost 100 % socijalna kategorija i tako ce biti jos dugo.
 
Pšenica napokon gotova, prosjek je 37m/kj evo par slika, jos sutra 1,5kj proljetnog ječma ako ne bude kiše i mozemo sve oprat i čekat soju :)
332pfd1.jpg

2uf4x87.jpg

2hfjo6b.jpg

29dhf04.jpg
 
Evo prinosa Ingenia sa 0,33 ha.:ppozdrav:

dsci2922.jpg

...ovo je Illico sa 0.33ha...

05072014199.jpg


...tj 8670 kg/ha...a Moisson nam umakao da se slika,ali je bilo na 0.33ha 3050 kg, tj 9150 kg/ha :osmeh:

- - - - - - - - - -

A ovo je sa tačno 1ha Komaroma
04072014196.jpg

...FAK Loznica u pitanju,ali su stranice 1m visine,netreba pretovarati da stane 7t

...ambalaža je od kombajnerovog goriva,nije rodilo na hektar :haha:
 
Mnogi su sad riješili da odustanu od pšenice , al imam loš predosjećaj da će se vratiti kad vide najesen cijene kukuruza i soje , ili njive u parlog. Kod pšenice je još najveći problem što se siju ogromne površine u svijetu a gdje nebi mogli biti rentabilni npr kukuruz , soja , repa itd, npr Australija , Kanada, Rusija , suvlji dio SADa , brdska područja,...
 
Mnogi nece sejati psenicu. Prosto nije vise profitabilna i to ne samo ove godine vec u posledjih par. Mnogo je rizika u njenoj proizvodnji i zahteva puno, a daje mnogo manje spram nekih drugih kultura. Tako je za sad, a sta ce biti u narednih par godina videce se, ali definitivno ce ove jeseni zauzeti znacajno manje povrsine. Ljudi ce se okrenuti drugim mogucnostima, kao sto je npr uljana repica, slacica, neko povrce, pa cak i jecam. Psenica je nazalost 100 % socijalna kategorija i tako ce biti jos dugo.
Tačno je sve što si napisao ali ima i druga strana priče šta sejati na zemlji u kojoj soja i kukuruz prilično loše prolaze? Konkretno pišem primer našeg atara gde je pola atara oko za sve kulture naračito za soju i kukuruz a druga polovina je dobra samo za pšenicu,suncokret i detelinu. Ove godine je u tom "lošijem "delu atara posejano more soje između ostalih i ja sam nekih 10 kj +2,5 sirka +3 kj uljane repice,mimo pšenice. Smem da potpišem da je u toj polovini atara pšenica najrentabilnija kultura.Bila je izuzetna godina 2010 kada je padala kiša nom stop i soja i kukuruz rodile ekstra.Ova godina za sada malo miriše na 2010. od 2012 godine znači treća sezona ne sejem tamo kukuruz jel nisam mogao da ostvarim prinos preko 4 t po kj (uglavnom 3,5 t neki prosek).Iskreno bar kod mene je proizvodnja kukuruza skuplja od proizvodnje pšenice. Za repicu neću ništa da kažem jel je cele godine bila špekulacija oko 400 t a sada ako bude 35 din kg biće dobro. Evo prikolice stoje u magacinu od 28.6 ne mogu je nigde pro(e)dati.Ječam priča za sebe ,šta reći za cenu od 16 din ,jedino ako nam uspe proso i soja posle ječma biće neke zarade da nismo radili za džabe.Nažalost arenda je nekada bila 300-400-500 kg pšenice sada je dobra zemlja povukla i tu lošiju na 200+ eura.
 
Nesto ce se ocito morati desiti jer je trenutno stanje neodrzivo. Mozda negde i jeste, ali u mom ataru ne. Ne kazem da psenica nece doneti kod nekih neku zaradu, ali u vecini slucajeva ce biti dzabe ste sejali. Svako ce se vec snaci i prilagoditi novonastaloj situaciji, ali ono sto je sigurno kod mene u ataru jako malo ce biti posejano NS semenom psenice.
 
Pa neka je seju onda oni tamo gde ne uspeva kukuruz, ako im je cena maltene ista, meni je isplativije i lakše da uzgajim tonu kukuruza nego pšenice po jedinici površine
 
Mislim da su jako slicni , mogu reci isti postovi bili u ovo doba prosle godine u temi psenica 2013. Pa opet svi su sejali psenicu...... Isto bilo sa i suncokretom, niko nije hteo da ga seje posle 27 din, pa opet svi su ga sejali......
 
Ne znam kako kod vas ali kod nas u ataru je psenica ove godine bila rekordno malo posejana, a i rekordno malo je rodila (u proseku). Pricam sa dosta ljudi iz sela i svi nameravaju da smanje povrsine, a neki i da prekinu setvu. Ne sumljam da ce neki regioni povecati povrsine, ili bar zadrzati iste, ali ovde kod nas definitvno ide dole povrsina.
 
Ma ista je situacija i kod nas,svi spominju da će manje sejati,isto su spaminjali i za suncokret i stvarno je rekordno malo posejano,došli mi pčelari koji dolaze godinama i razočarali se. Kod nas je posajan rekordna površina pod sojom samo se pitam šta će tamo dogodine ili kada bude 7-8 metara po kj .Mityoo slažem se da je lakše proizvesti tonu kukuruza ali sam ja napisao da mi je jeftinija proizvodnja pšenice jel zemlja jednostavno nema potencijal za kukuruz, tamo gde ima tamo se ne seje pšenica nego kukuruz. Inače kod nas koš dan-dva gotova žetva,cena se ne znao a pronosi šareni,generalno niko zadovoljan i svi navodno smanjuju površine.
 
Sto reko slepac, videcemo!
Da je dobro nije, a sta je resenje niko jos nezna zasigurno. Jedino sam siguran da arapi, miskovic, kostic i ostali sigurno nisu resenje.
 
Nazad
Vrh