Pšenica 2013/2014

Ista prica i kod mene sto se Ingenia tice,krupan,beo,lagan,nikakav a Balaton mnogo bolji cak su i domace sorte mnogo kvalitetnije i ako nemaju prinos,mislim na domacine koji su lose uradili.Kod mene Ingenio zavrsava pricu bez obzira na prinos koji bude imao,nisam ga skinuo nisam stigao ali mi se nesvidja nimalo.jednostavno nije pogodan za moje zemljiste,nesto mu neodgovara vec drugu godinu preplane nemoze da uzri normalno vec ubrzano.potencijal strahovit ali za druge tipove zemljista.
 
Danas zakosili, prosek 4 t/kj, dosta jos zelene slame ima,pa zmaju bas I nije lako, hektolitar 76-78, vlaga 13%.Sorta Apach.
 
Danas pomagao tetku u prevozu. Prinos 3t po ha, sorta PKB Pobeda, vlaga 11,5%. Sutra vrsem moj Balaton.
dsc1874.jpg

dsc1876.jpg

dsc1877.jpg
 
Kod nas u selu su prinosi bili od 1800-4300 po kj...bilo je svacega,i dosta nelogicnosti u pripremi zemljista,daljoj obradi,zastiti useva domacina i krajnjem bilansu od istih...ali sve u svemu nista posebno,prosecna godina,jer bolesti su na dobroj povrsini uradile svoje.
 
Kod mene nece jos 7 dana psenica, tek se skida jecam. psenicu sam sejao13.10 Apac sigurno jos 7-10 dana. Planiran na jesen inginio, vidim da ga dosta sejete , . samo se plasim poleganja, nevolim zita koja vole da se patosiraju
 
kod mene je oko 3-3.5t po Ha psenica u proseku
jecam uglavnom oko tone po hektaru :( kad se sve sabere i oduzme jeftinije j ekupiti gotovu psenicu ili jecam nego obraditi njivu,sejati djubriti i na kraju platiti kombajn :( inace kombajner 1.5 evropskih novcanica za ar
 
Prvih 3.8ha(3ha Euclid i 0.8ha PKB Talas kiji je bio bolji) skinuto, prinos oko 4t/ha!Kombajner je prosuo jos najmanje 500kg po ha, ali jbg...Sledi Sirtaki, na oko je bolji, pa se iskreno nadam da ce bolje da puni.Radjene dve zastite ali ocigledno ne u pravo vreme i sa pravim sredstvima, mada, i voda je plavila pa je sve relativno...
 
Ja sam juce zavrsio zetvu psenice i da nisam popio secerne vodice slogirao bi se prosek 2000kg/kj! Najgore sam prosao na 5kj gde je bio kukuruz,a zito tu bilo fenomenalno do pre nedelju dana jos bilo zeleno 100kgmap/kj,tanjirano,140kg/kj rafaizen eurofita,180kg/kj an iz dva puta,2 zastite od bolesti,od trave i insekata+foliarna prihrana u obe zastite i na kraju 8068kg jus naplative psenice::jako_besan:: Vlaga=12%,HL=73 Primese=4,5% znaci blagi uzas mislim da najesen ako se zajebem pa je posejem bice na svega 5-6kj!
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Eurofit je samo na oko lep,imao sam ga prosle godine i ubedljivo najgora psenica.Bar u mom slucaju se tako desilo.
 
Ja sam juce zavrsio zetvu psenice i da nisam popio secerne vodice slogirao bi se prosek 2000kg/kj! Najgore sam prosao na 5kj gde je bio kukuruz,a zito tu bilo fenomenalno do pre nedelju dana jos bilo zeleno 100kgmap/kj,tanjirano,140kg/kj rafaizen eurofita,180kg/kj an iz dva puta,2 zastite od bolesti,od trave i insekata+foliarna prihrana u obe zastite i na kraju 8068kg jus naplative psenice::jako_besan:: Vlaga=12%,HL=73 Primese=4,5% znaci blagi uzas mislim da najesen ako se zajebem pa je posejem bice na svega 5-6kj!

Promasen tretman fuzarijuma.
 
Ja sam uradio apach prošle nedelje, prinos 29-30m/kj, dosta lošije nego što sam se nadao, slabje bio i hektolitar oko 75 u proseku. 3 zaštite na 8jutara žita, na ostalih 17 dve zaštite, bolesti nije bilo.80kg mapa po kj u jesen + 60-70kg uree, još oko 140kg ureee u prihrani u proleće iz dva puta.
jedino što mi se nije dopalo još proletos da je pšenica posle zima bila velika i sa dosta žutih listova na apachu., dok ingenio koji sam posejao 1kj za seme nije imao te znake smrzavanja.
Na kraju je u žetvi klas bio bas dugačak, po 45-50 lepo nalivenih zrna, al je žito bilo nekako retko iz kombajna.
Setva je bila oko 5 oktobra, možda je ta ranija setva i dosta azota dovela do toga da žito preraste u blagom početku zime i onda dobije štete od mraza.
 
Juče ovršeno i kod mene žito na 2kj rod 8220 kg , HL 76.2 , vlaga 14.2 , primese 3,6 , posle bonifikacije 3988 kg/kj , predusev suncokret , u jesen 100kg MAP , pšenica posejana 20.10 semenski Apač , prihrana u februaru sa 150kg SANa , zaštita rađena negde početak maja sa akantom + 12,5 kg ureje +0.6 l Ekobuster 2 ( sve po kj ) , herbicide nisam stavljao . Odnosom uloženo dobijeno sam zadovoljan ali i pored toga pšenicu nemam u planu da sejem na jesen ponajviše zbog loše cene .
 
Nazad
Vrh