Pšenica 2013/2014

Danas skidali semensku psenicu sorta "Panonsko moreee" :haha:

fnykp0201.jpg
[/IMG]
 
Управо тако, ко је на време извршио заштиту ове године има рода, ја ето нисам радио заштиту, јер је отац рекао да нема потребе, да јој ништа неће бити, а кад смо дошли да обиђемо њиве имали смо шта да видимо. Рђа у подмаклом стадијуму, тако да је прскање урађено сам ода би се спасло шта се може спасти. Писао сам да сам имао просек 2,5т/кј, док је рецимо хектолитар био одличан око 83, са примесама око 2%.

Рођак који ради преко 1000 Ха рдио је прскање у 5 пута и има принос од преко 5т/кј и то све са домаћим сортама жита из НС института. Био сам јуче ето на једној њиви коју је вршио и видео сам како му се кош на ЈД ВТС 9660 пунио тј. којом брзином...


Ако хоћеш да имаш велики принос, у доброј години, мора се прскати пшеница бар два пута. Зато ови французи имају ненормалне приносе од преко 9т/ха.....
 
Управо тако, ко је на време извршио заштиту ове године има рода, ја ето нисам радио заштиту, јер је отац рекао да нема потребе, да јој ништа неће бити, а кад смо дошли да обиђемо њиве имали смо шта да видимо. Рђа у подмаклом стадијуму, тако да је прскање урађено сам ода би се спасло шта се може спасти. Писао сам да сам имао просек 2,5т/кј, док је рецимо хектолитар био одличан око 83, са примесама око 2%.

Рођак који ради преко 1000 Ха рдио је прскање у 5 пута и има принос од преко 5т/кј и то све са домаћим сортама жита из НС института. Био сам јуче ето на једној њиви коју је вршио и видео сам како му се кош на ЈД ВТС 9660 пунио тј. којом брзином...


Ако хоћеш да имаш велики принос, у доброј години, мора се прскати пшеница бар два пута. Зато ови французи имају ненормалне приносе од преко 9т/ха.....

Blago rečeno pričaš gluposti,prvo taj što je imao 5 tona prskao je 5 x po 7000 din (sredstvo+gorivo) minimum,to ti je prevedeno u pšenici 2 tone,i ostaje mu 3 tone,a drugo ja prošle godine nisam prskao ni jednom pšenicu pa sam imao 3,4 tone po KJ,i to na lošijem terenu.Ova godina je bila specifična što ne mora da znači da će i sledeća da bude,ali bitno je da je stvorena euforija,i sad će svi dogodine da prskaju minimalno 3 puta ,a možda neće biti potrebe ni za jednom.Ali zato će farmaceutske kuće da trljaju ruke.
 
Blago rečeno pričaš gluposti,prvo taj što je imao 5 tona prskao je 5 x po 7000 din (sredstvo+gorivo) minimum,to ti je prevedeno u pšenici 2 tone,i ostaje mu 3 tone,a drugo ja prošle godine nisam prskao ni jednom pšenicu pa sam imao 3,4 tone po KJ,i to na lošijem terenu.Ova godina je bila specifična što ne mora da znači da će i sledeća da bude,ali bitno je da je stvorena euforija,i sad će svi dogodine da prskaju minimalno 3 puta ,a možda neće biti potrebe ni za jednom.Ali zato će farmaceutske kuće da trljaju ruke.
Tacno od reci do reci.Potpisujem
 
Онда то исто реци и нашем власнику задруге, који је своју пшеницу третирао исто 5 пута ове године, прошле исто толико. Изгледа да и он ради аз џабе и да му агрноми не знају посао.

како сејеш тако и жањеш....ај уздрављу...
 
Управо тако, ко је на време извршио заштиту ове године има рода, ја ето нисам радио заштиту, јер је отац рекао да нема потребе, да јој ништа неће бити, а кад смо дошли да обиђемо њиве имали смо шта да видимо. Рђа у подмаклом стадијуму, тако да је прскање урађено сам ода би се спасло шта се може спасти. Писао сам да сам имао просек 2,5т/кј, док је рецимо хектолитар био одличан око 83, са примесама око 2%.

Рођак који ради преко 1000 Ха рдио је прскање у 5 пута и има принос од преко 5т/кј и то све са домаћим сортама жита из НС института. Био сам јуче ето на једној њиви коју је вршио и видео сам како му се кош на ЈД ВТС 9660 пунио тј. којом брзином...


Ако хоћеш да имаш велики принос, у доброј години, мора се прскати пшеница бар два пута. Зато ови французи имају ненормалне приносе од преко 9т/ха.....
Svaka ti cast ako si izgukao prosek bez zastite,kod nas ko nije uradio zastitu nema ni rekord 20.
 
Preterana upotreba hemije osim sto truje narod lepo prazni i dzepove.Ja moje zito nisam prskao uopste i dobio sam prosek od 3,4 tone po jutru plus sam sejao moje seme.Na parceli gde sam bacio stajnjak imao sam 4.1 tonu na jutru tako da od sad prelazim na stajnjak i necu vise na moje njive baciti ni kilograma vestaka.Bolje za taj novac da kupim stajnjak em mi zemlje bude bolja em ostane novaca u budjelaru.
 
Ja sam prvi put ove godine prskao psenicu a imao sam rod ranije i preko 8th,nije sve do prskanja ima tu jos nesto.ove godine psenica mi je pola zdrava a pola bolesna,ova zdrava nije bas dobra,imace oko 5-6th a ova losa 2,5th.sve je odradjeno isto ali protiv vremena se nemoze.
 
Psenica je postala zahtevnija sa ulaganjima od kukuruza. Jeste da je sigurnija od suse, ali sta vredi sto to vredi kad je zarada na istoj smesna. I da oprskas kao iz Galicijevog primer 5x, sta si uradio? Imas prinos, ali ulog je pojeo svaku zaradu.

Jos jedan primer. Prosle godine jednu parcelu pod kukuruzom mi je led omladio, i jedno 20-30% biljaka presekao, te nisu dale nikakv rod. Komsijska psenica je bila pred vrsidbu i posle leda je navrsio 18-19mc/kj. Prskao 2x skupim preparatima, map, urea,san, deklarisano seme. Ja sam imao kukuruza na toj njivi oko 45mc/kj. Moglo je osigurati, ali ni komsija ni ja nismo osigurali, jer taj deo led nije dobio 10 godina sigurno! Evo kako je izgledao kukuruz posle leda 2013 http://i.imgur.com/JzdkS0E.jpg

p.s. Finansijski sam bolje prosao na psenici nego na kukruzu prosle godine, ALI psenicu sam imao na mestu koje je promasio led i gde napad bolesti nije ni bio skoro. Da sam imao kukuruze na toj parceli, rod verujem da bi prebacio 6t/kj u takvim uslovima.

Najbolje led podnosi soja, sto je jos jedan razlog zasto familija prelazi na soju.
 
@bojetic

Nikad se ne zna, prosla godina je bila specificna zbog kukuruza, svako ko je posejao na kukuruz psenicu imaju je rekordne prinose, jer 2012 godine kukuruz bio jako los(kod mene na jednoj njivi 250kg po jutru) uvatila ga susa nije nista iskorisitio iz zemljista i dogodine je psenica imala dovoljno hrane da ostavari toliki prinos.
Jako su varijabilni prinosi ove godine kod nekog 1000kg/kj a kod nekog i 5000kg/kj, ove godine se hemija znatno bolje pokazala nego prosle godine, prosle godine nije moralo ni da se prska bila je obecavala :) :ppozdrav:
 
Burazer danas skinuo ingenio,na 130 ari imao je 7800kg, tj 6tona po hektaru,map,san,prskana dva puta od rdje i fuzarije,ja sutra vrsem ingenio na 110 ari,ocekujem isto dobar prinos.
 
danas skinuo ingenio prinos 6,5 t po 1h vlaga 12,5 hektolitar 72 beo kao sira simonidu skinuo pre 2 dana vlaga 14,5 hektolitar 79 prinos 4,5t po 1h crvena lepa malo sitnija od ingenia tako da nisi pametan sta u buduce da sejes.Sutra napadam 6,5 h ima neka madjarska sorta neznam kako se zove drug mi dao prva reprodukcija je ima nekih 2h ostalo je renesansa javljaju neku kisu u utorak pa ako mogu da skinem sve moje do tada
 
Tako se i moj matori smeje a ima prinos od 3.5t/ha~! :osmeh:

Koliki je prinos kod tebe?
 
Mislio sam na DACIJU ako nisam u pravu IZVINI
U pravu si, ali to je bilo pre 4 godine . Ovo nije bila naša greška, nego Claas nije radio uopšte od prošle sezone, jer mu je zvekete motor, sad je ubacen drugi motor i ovo mu je prvi otkos ove godine. Mislili su da je problem u auspuhu ali nije, kosa zapinjala od sraf , posle je i kod njih nakon varenja auspuha bacio varnicu i zapalio slamu, ali je vatrogasni kamion bio na njivi dok su probali.
 
Danas pokosili parcelu apača 4 kj prinos 14t ,stavljao sam slike od apača koji je u istom delu atara i na otprilike istom kvalitetu zemlje. Ovaj za 700 kg slabiji na oko bi potpisao da će isto curiti. Da li je zbog ovih kiša ili zbog preduseva (doduše ovde suncokret prošle godine bez grama veštaka) ne znam.
 
Nazad
Vrh