Pšenica 2013/2014

Kod mene zetva zavrsena, prosek 33 meteri po jutru, na nekim njivama prosek izlazio i preko 40 a neke jedva 30, sve skupa to je to :(
 
02072014195.jpg


KWS Basmati,2.41kj (1ha 38a 69m2),10320 kg,hl 78.2,vlaga 12.4,ona puna ostavljena za seme,mereno je samo radi informacije,a tara je iz prethodne ture :osmeh:

PARDON,nisam dobro znao napamet kvadraturu,tj.permutirao sam sa drugom parcelom,ova je 1ha 36a 20m2 - 2.37 kj :osmeh:
 
Poslednja izmena:
Dali ti znas Kiraj da ako se zemlja vidi rod je daleko ispod 3000 kg/kj?:sta::osmeh: Pazi sta pises da ne bi i tebe proglasili lazovom, jer ovde na ovom forumu ima iskusnih kombajnera koji znaju da procene rod do bola!!!:sjasi::ppozdrav:
dobro kazes kad kombajn udje u njivu onda se zna prinos i bez kantara tj vaganja...tesko kad covek vidi psenicu da mi kaze imaces toliko po jutru
 
Juce radili i 40s,na 2kj 5799kg plative,vlaga 12,primese ispod 3,jedino je HL usro motku sa 72 i odneo dobar prinos,pod brazdu nista,sana 400kg u dva puta i Amistar u klasanju. Idemo dalje. :ppozdrav:
IMAG0807.jpg
 

Prilozi

  • IMAG0818.jpg
    IMAG0818.jpg
    43,9 KB · Pregleda: 56
Kad neko postavi ovakav snimak,gde se vidi sve onda je za mene to merodavno i ocito da je takva psenica odlicna.
A ako neko laze,laze samog sebe,sta mu ja tu mogu.
Snimak je samo jedan primer,kako po meni odlicna psenica treba da izgleda.
 
Juce pokosena psenica NS 40 s 70 ari rod5130kg sto dodje preko 7 tona po hektaru ili 4,1tona po jutru.
 
Juče gotova pšenica, prosek ravno 3000 kg/kj. Tri sorte su bile u putanju, Zvezdana, NS 40S i Balaton... Prinos su se kretao od 2300 do 4000 kg/kj... Sve u svemu i kako se kod mwnw kreću prinosi nije loše. Za sledeću godinu smo ostavili Ns40s i Balaton za seme, a plan je da se još nabavi i Ingenio...
 
Poslednja izmena:
Zato je najbolje ne pisati prinose,postavis po neku sliku i to je to.Ako se dobro secam bar 2 godine nisam stavio ni jedan prinos koji sam ostvario bas zbog pojedinih koji vecito misle da neko laze.(neznam koja korist bi bila od tog laganja).
Evo gde smo mi morali da praznimo bunker takodje na 400m duzine
img201406241211591.jpg

I koliko je bio pun
img201406241212092.jpg

kad bi napisao prinos pola njih bi reklo da lazem:haha:,zato najbolje da nepisem cifre.
 
Posle ovogodišnje priče o pšenici ko će sada poverovati ovim našim "stručnjacima"(čast izuzecima) sa instituta ,a tako su se gađali ciframa i prinosima.... 7,8.9t/ha. Koliko pratim forum i ovu temu vidim da lepe prinose su uglavnom dale strane sorte,a domaće na žalost podbacile.Voleo bih kad bi bili malo manje sujetni a više realniji ,bili bi i konkurentniji...
Danas sam dobio informaciju u Senti da je jedan gospodin Boršoš Čaba iz Adorjana imao 5,5 tona po kj zvezdane. Samo čuo. Takođe koliko sam čuo gospodin Nenadović je opet prebacio 9 t/ha. Tako da oni koji su sve odradili kako treba i u pravo vreme, imaju čime da se pohvale. Godina je takva da će se teško ponoviti ovakvi uslovi i ovakvi patogeni na našim prostorima. Ljudi još nisu stekli naviku da štite pšenicu od bolesti fungicidima i zato imaju slabe prinose. Ipak i apač bez zaštite ne može da rodi više od 25 meteri po jutru. Nažalost mi u Institutu po meni jako loše reagujemo na situaciju na terenu. Zbog toga ćemo završiti gde ćemo završiti, a na kraju će to sve platiti i poljoprivredni proizvođači u nekom doglednom vremenskom razdoblju. Kako kroz skuplje seme, tako kroz raznorazne EU namete, tipa intelektualnih prava, koje će naplaćivati od onih koji seju seme sa tavana i na kraju najverovatnije kroz plasiranje semena slabijeg kvaliteta na naše tržište.
 
Nisu samo fungicidi u pitanju. Poznajem dosta ljudi koji misle da kad opskaju fungicidom, resili su sve probleme. Do svega je po malo. Priprema, sejalica, djubrenje, vreme setve, prihrana, zastita i jako bitno VREMENSKI USLOVI. U nasem ataru na pojedinim mestima su napadi bolesti bili toliko jaki da je trebalo 3-4x prskati. To se ne secam nikad da se desilo.
 
Ostalo jos 3 hektara da se skine. Alinea ranija setve 20.10. zemljiste u vlasnistvu redovno djubreno , sa 50 kg /kj MAP-a i 120 kg Uree 3 zastite -4200 kg/kj 12,5 vlaga HL 80,4 . APach na drzavnoj, bez osnovnog sa jednom prihranom od 150 kg/ kj AN-a 3600 kg /kj 14 vlaga , HL 79 . ALinea na drzavnoj isto djubrenje kao i Apach 3900 kg /kj , ALinea takodje tu negde HL na Alinei i Ingeniu od 80,3 do 82 vlaga 12,5 . Prosek sa bonifikacijom blize 40 m /kj

Danas smo imali pozar koji je pretio da unisti 10 kj psenice... nekom ludom srecom je duvao jugo-istocni vetar, a varnica je odletela u pokoseni deo gde se i razgorela. Nije bilo ni malo naivno, uspeli smo da se izborimo nekako sa asovima, lopatama i PP aparatima. Pred kraj je stigao i vatrogasni kamion i traktor sa plugom.

wj7tqr.jpg

2e4m6ux.jpg

oi7gxs.jpg

Sto hitnije u crkvu ,stalno vam nesta gori.
 
Nazad
Vrh