Pšenica 2013/2014

I ja sam danas ovrsio jednu parcelu Euclid psenice,na parceli od 1h 25a postigao sam prinos od 6340kg,posejano je 250 kg semenske robe,bez zaoravanog djubriva,prehranjena sa 250 kg Sana i 6 000 litara osoke,prva zastita od bolesti i korova,druga sa Decisom i Amistrom i eksperimentalno biostimulator Epin Ekstra,da napomenem da je vlaga bila 12,4 hektolitar 78,2 primese 3,90.
 
Ostalo jos 3 hektara da se skine. Alinea ranija setve 20.10. zemljiste u vlasnistvu redovno djubreno , sa 50 kg /kj MAP-a i 120 kg Uree 3 zastite -4200 kg/kj 12,5 vlaga HL 80,4 . APach na drzavnoj, bez osnovnog sa jednom prihranom od 150 kg/ kj AN-a 3600 kg /kj 14 vlaga , HL 79 . ALinea na drzavnoj isto djubrenje kao i Apach 3900 kg /kj , ALinea takodje tu negde HL na Alinei i Ingeniu od 80,3 do 82 vlaga 12,5 . Prosek sa bonifikacijom blize 40 m /kj

Danas smo imali pozar koji je pretio da unisti 10 kj psenice... nekom ludom srecom je duvao jugo-istocni vetar, a varnica je odletela u pokoseni deo gde se i razgorela. Nije bilo ni malo naivno, uspeli smo da se izborimo nekako sa asovima, lopatama i PP aparatima. Pred kraj je stigao i vatrogasni kamion i traktor sa plugom.

wj7tqr.jpg

2e4m6ux.jpg

oi7gxs.jpg
 
Kosa na hederu je zapinjala od neki sraf..... sreca pa nije sa gornje strane na uvrtini zveknula, inace bi bilo dovidjons. Inace je u pitanju Claas Dominator 108 SL, koji nije kosio ove godine jer je bio u kvaru do pre neki dan. Posto covek ima dva kombajna, novu Laverdu i tog Claas-a hteo je da istera i drugi da se pre uradi...medjutim eto sta se desilo. Sreca nije bilo stete.
 
Danas sam imao malo vremena da pregledam papire i stvari stoje ovako.Imao sam 6 parcela svugde NS 40 S,ovogodišnji prosek mi je ravno 4000 kg/kj.Jedna parcela mi je polegla tu sam imao svega 3 tone po kj.,i parcela koja je najviše dala 4800 kg/kj.Ja zadovoljan...:osmeh:
 
Pošto sam prozvan evo ja se javno izvinjavam na svom neznanju pošto mi je ovo tek 20-a sezona vršidbe iza leđa tako da sa iskustvom u vršidbi loše stojim ali i dalje stojim iza one izjave i koliko vidim na ovoj slici (slika hoće da vara) za prinos od 3,5t i više mislim da treba da je gušća pšenica, još jednom se izvinjavam na svom neznanju i neiskustvu a vama kolegama čestitam na prinosima.Toliko od saleta ratara.
Sale ,ako se komentar odnosi na sliku koju sam postavio ,slika ne vara .Pšenica je retka a curi.Imao sam simonidu, gustu ,blago nakrenutu ali džabe ,nema ovakav prinos.
Pošto imam malo više iskustva sa pšenicom ,mogu da zaključim da sam uvek imao bolje prinose sa umereno gustom pšenicom ,nego sa gustom.Ako si čitao jesenas ,u setvi koristim malo semena .Ingenio,Balaton,Apač ,oko 100kg/kj a Simonidu ,do 150 kg/kj .
 
Koliko vidim prinosi i nisu tako losi kao sto se slutilo, sve preko 6 tona na hektar po meni je veoma dobar rod, za one od 7,8,9 tona samo mogu reci da su vrhunski.
@Kish, par puta sam sejao psenicu bez osnovnog djubriva ,doduse nakon povrca i imao sam dobar pinos.
 
Kod nas u ataru je katastrofa sa prinosima. Sad je vec izvesno da po mojoj slobodnoj proceni prosek nece premasiti 2,2 t/kj. Ljudi su ocajni i prosto ne znaju sta je uzrok jer je bilo psenica koje su sasvim lepo izgledale, a prinosa nista. Ja moje jos nisam zavrsio, ali se ne nadam necemu spektakularnom. Ugavnom se kod nas seje domace, NS seme, koje ce sledece godine biti proterano. Skim god da sam pricao kazu nikad vise domace, a mnogi kazu da ce na jesen debelo razmisliti o setvi psenice.
E kad bi sad bili slozni pa za sledecu jesen bojkotovali setvu, ili maximalno smanjili, i to ponoviti i one tamo godine. Mislim da bi drukcije pricali sa nama. Ali mi nismo slozni i jedinstveni i sad ce neki pomisliti kako ce biti malo zita posejano pa da oni pojacaju da ispadnu pametni.
 
@peet
Na toj slici sto si ti postavio,nema 3000kg/kj.
Pa ti sad misli da li ja mislim da li si prevarant ili ne!
 
Posle ovogodišnje priče o pšenici ko će sada poverovati ovim našim "stručnjacima"(čast izuzecima) sa instituta ,a tako su se gađali ciframa i prinosima.... 7,8.9t/ha. Koliko pratim forum i ovu temu vidim da lepe prinose su uglavnom dale strane sorte,a domaće na žalost podbacile.Voleo bih kad bi bili malo manje sujetni a više realniji ,bili bi i konkurentniji...
 
Marcelo za hl ne odbija se procenet za procenat nego samo pola.Meri se po starinskom sopericom na grame mozda najpreciznije,ovi moderni nepouzdani odokativni,ketovi i ostali gde sipas koliko ti odgovara.Pozdrav
 
Marcelo za hl ne odbija se procenet za procenat nego samo pola.Meri se po starinskom sopericom na grame mozda najpreciznije,ovi moderni nepouzdani odokativni,ketovi i ostali gde sipas koliko ti odgovara.Pozdrav
A na viktorijinoj tabeli se skida sam 0,5 % ali do 74 hl a ispod 74 hl se skida za svaki procenat 2 % !!!! Danas obišao malo magacine jučerašnja kosidba bila od 13-15,5% vlage hektolitar je bio i 68 pa sve do 78 uglavnom oko 74.
 
sto godinama nepromisljeno konstatno radimo i punimo im dzepove . Sve vise radimo , a sve manje imamo.Kad se usporede ove dve slike izgleda impresivno ,ali cinjenica jeste da su ljudi onda sa mnogo vise truda i znoja znali za sta rade i bili mnogo zadovoljniji ,a danas samo gorcina ,...
10502394_678801408841143_25660980_n.jpg
 
@peet
Na toj slici sto si ti postavio,nema 3000kg/kj.
Pa ti sad misli da li ja mislim da li si prevarant ili ne!

Mnogo si uporan! Tako da ne vredi. Primam neverne Tome u goste, lepo i kulturno ugosticu ih i vodicu ih da izmere parcelu i pokazacu im blokove sta i koliko sam od psenice predao, a ujedno dok je ovakvo vreme mogu da vide na licu mesta i ono sto je ostalo neovrseno jer je kisa naisla.
Ukoliko sam imao pravo vatam za usi i nogom u **greška ih teram odakle su dosli. A rado bi tebe Kish ugostio! Pa sad vise razmisli ti pre nego sto tvrdis za nekog da prica neistine!
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh