Pšenica 2013/2014

Danas sam pricao sa drugom koji radi jako puno usluga sa kombajnom. U susednom selu ( jer u mom selu skoro da i nema psenice )sto se vrsilo prinos se kretao od 900 - 2500 kg/KJ osim kod jednog proizvodjaca koji je imao 7800 kg ( Ingenio ) na parceli od 1 Ha ali mu je vlaga bila 18%.
 

PRVI OTKOSI MALI PRINOSINovi Sad, 24. jun 2014.
zetva%2024.jpg
Kombajni su tek toliko prisutni u vojvođanskim pšeničnim poljima da se može reći – „u toku je žetva”. Pun zamah žetalačkih poslova se očekuje za sedam do deset dana, ako to vreme dozvoli, tvrde ratari.
Prvi otkosi pšenice u nijednom regionu ove naše žitnice, za sada, ne obećavaju rod ravan prošlogodišnjem.Agronomi kažu da su sazrele pšenice koje su „brzo žutile” i da takve daju mali klas. Ovakva polja nisu na vreme zaštićena od napada bolesti i insekata, pa su prinosi svega od 3,0 - 3,5 tone po hektaru realnost.U okolini Novog Sada prve pokošene njive su dale izuzetno slabe rezultate, kao što je slučaj i u okolini Subotice, Bačke Palanke, Rume, Sremske Mitrovice i Žablja.Zrno od prvih otkosa ima dobru hektolitarsku težinu, a ratari, uglavnom, žele da sačekaju sa prodajiom, jer otkupljivači nude 16 ili 17 dinara sa PDV-om.Jedan od velikh proizvođača iz Banata celokupni ovogodišnji rod pšenice prema zaključenom ugovoru prodao je po 170 evra za tonu, sa isporukom u luku Novi Sad. Poslednja zaključena prodajna cena pšenice na Osječkoj robnoj berzi bila je 19,35 din/kg.
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Juče otresli Simonidu.Vlaga 13.5,hektolitar 84.8 prinos jakih 30 metara po k.j.Ostala nam Zvezdana koja neće još skoro.
 
Kod nas se danas slabo kosilo, tek po koje jutro jer je kisica pocinjala u vise navrata. Nije ni prasinu pokupila, ali dovoljno da slama ne bude spremna za izvrsavanje. Nastavak se ocekuje sutra ako ne zeza kao i danas.
 
Sale ratar koji su prinosi?

Diklofen ta sa snimka 2850kg po kj hektolitar 79,80 , vlaga 12,9%, primese 2,60. Juče skidano 6kj i navršeno 18480kg sa vlagom 13% , hektolitar 81 , i primese 2,50 što mu dođe bezmalo 3100kg po kj, inače ovo su mere bez bonifikacije, sorta zvezdana.Zakasnio sam sa drugom zaštitom te zato lošiji prinos, ja sam mislio da će biti i manje, nemogu da kažem da sam zadovoljan ali sobzirom kakav je bio napad bolesti dobro je i ovako.

Da dodam da osnovno đubrivo nije korišćeno i nekajem se sada pošto nisam nešto primetio tokom vegetacije da joj je nedostajalo (pisao sam razlog jesenas), korišćeno predsetveno samo 50kg po kj uree ujesen i ostalo po n-min analizi, na jednoj njivi je dato samo 100kg po kj kana a moglo je i to da se nebaci sobzirom da je bila dobro nakrivljena (baš ta sa snimka plus što su je i miševi malo mučili), dok je na ovih 6kj u prihrani dato 100kg uree i 100 kg kana po kj i eto prinos skoro isti, taman ono što su miševi napravili štetu ::jako_besan::, da dodam da je rađeno tri zaštite od bolesti.
 
Poslednja izmena:
Danas urađeno 1jutro Šuba prinos 2800 kg hekt
79.5 vlaga 15.3% proteini 14.9 sve u svemu nezadovoljam sam nastavićemo ako bude vreme sutra još 3 jutra prinos katastrofa naspram prošlogodišnjih 3800 kg po jutru.
 
Šuba je inače poboljšivač,vrhunskog kvaliteta,i niskog prinosa,kao i Quality,ako vam se neplaća bonificirano,nemojte sejati poboljšivače,neisplati se,a i ZAHTEVNE su pšenice-poboljšivači :ppozdrav:
 
Pred kraj radnog dana desio se defekt na sečki.Otišli na Farineli da napravimo jedan krug nisam hteo zbog vlage i zbog slame. Doduše malo me kopkalo jel je izgledao fantastično. Ako Bog pokrene vršalicu neću saznati kakva je sorta.Evo rezultata.
 
Zvezdana reprodukcija,solidno zrno,za sada se nekako drzi,pocinju da se suse gornja zrna na klasu,prinos ce biti pitanje

PKB Ratarica semenska,izuzetno zrno,za sada obecava

PKB Lepoklasa semenska(nema je mnogo)imao sam problema sa fuzarijozom,zasticena,drzi se

Zvezdana semenska druga lokacija,odlicna

Pobeda reprodukcija,solidno se drzi,takodje zrna na klasu pri vrhu prave problem,nije trebala zastita,dobila je dva puta djubrivo sa zakasnjenjem,ne ocekujem neki prinos

Pobeda reprodukcija druga lokacija,predusev kukuruz,sekator nije pomogao,uvek problemi na ovoj njivi,zrno jako dobro kao i trava,ocekujem katastrofalan prinos,muke za kombajn.

Rapsodija semenska,odlicno i krupno zrno,obecava dobar prinos

PKB Arena semenska,odlicna,zrna jako mnogo,takodje obecava

PKB Talas reprodukcija,takodje jaki klasovi,obecava mnogo
 
Naravno,obecao sam ranije slike ali mnogo posla pa tek juce neko vreme da izleti.Po proslogodisnjim prinosima PKB ce biti rekorder i za ovu godinu.Takodje i NS40 obecava najvise,nisam stigao da odem da slikam.
Trava i korov je normalna pojava na zemljistima loseg kvaliteta kao i losije bokorenje.Sve su ovo seste i sedme klase.
 
Znaci ja sam los covek zato sto mi je trava u psenici.Jako zanimljiv strucan komantar.

Sve moje buduce i sadasnje slike su bez maske!

- - - - - - - - - -

Zamolicu da javno napisete kako bi vi ovo suzbili,slike imate pa napisite koji bi preparat koristili.Predusev kukuruz i soja.Hvala!
 
Nazad
Vrh