Pšenica 2013/2014

@agroproizvodjac
imamo i mi takve zemlje u nekim delovima atara pa znam tu muku.Bolje malo vise potrosi na total,bice ti posle lakse.Naravno treba i pogoditi vreme za obradu takve zemlje.Ta zubaca ti odnese najmanje 15-20%svakog roda a to je mnogo skuplje nego totalni herbicid.
 
Psenica na psenicu,gde mora,koliko moze da smeta total samom razvoju psenice i njenom bokorenju ako DVA puta prskam totalom.jednom posle zetva pa oranje i tanjiranje(to vec radim na nekim njivama) i jos jednom pre setve pa ponovo plitko oranje i setva.Ili je sasvim dovoljna jedna dobra doza pa plitko oranje?Sve pisem kako nebi imao trave u psenici na prolece,ustvari u kasno prolece kad je najveci problem.Izbegavam psenicu na psenicu ali negde mora i to.
 
Total je kontaktni herbicid,tako da nesmeta ni najmanje sledecem usevu.
Posle zetve pusti da prodje bar 2-3 nedelje pa prskaj totalom i onda ostavi da hemija uradi posao kako treba.Mesec dana zaboravi na tu njivu da postoji.
 
Juče skinuli Simonidu i Euklid, prosek 2200kg/kj, vlaga 14%, hl 81. Sa Simonidom sam se juče pozdravio. Nikad više. Euklid je bio solidan, ali ga je bilo duplo manje.
 
Caco ala ćeš se usrećiti sa Arlequinom.

Skidali malo i njega juce 3kj/10,6t.........
Kod mene ubedljivo najvise rodio, a sto je jos bolje hektolitar ove godine kod arlequina izmeren 78,9
Ns s 40 malko slabije rodio od arlequina.
A radio sam usluzno, simonidu, renesansu i jos jednu ns sortu ,sve ispod 2,5t/kj
Kada se bude moglo prvo na redu je KWS florenca. Lepo izgleda za sada, na oko obecava.....
 
Simonida ima jako velik opseg roda ove godine.Komsija kome sam radio usluzno je zakasnio sa prskanjem je imao 2400kg/kj.Ja sam poceo moju na njivi gde su je urnisali misevi, i uradio 4,4kj.Kada zavrsim parcelu pisacu prinos,za sada sam zadovoljan mada tek dolazim na najosteceniji deo.Simonida je imala 15,5% vlagu dok je Zvezdana u isto vreme 22%.
 
Ingenio kosen juce, mislim to je moj rekord a ovu godinu, mada ima jos da kosimo ali nedeluje da ce biti bolje od ovoga. Prinos 36m/kj.
aty8y7a5.jpg

uhe5y4e3.jpg

3y7aba8a.jpg
 
Kod nas ima par nestrpljivih koji bi krenu danas, ali ipak mislim da će moći tek sutra od podne.
 
Kod nas nema sta da se ovrse,juce popodne oluja pracena gradom velicine teniske loptice sve oduvala.Stakla,soferke,crep sve otislo,o psenici nemam sta da pisem,cim bude moglo u njivu ide zaoravanje njiva.Bico ovo gladna zima za mene i komsijska sela.Sve je kao hirosima.Ja ovako nesto nisam upamtio.Pohvalio bi protivgradnu odbranu sa jednom raketom koja je ispaljena.Za vreme sankcija u doba Milosevica smo imali 20 raketa u svakom selu a sad imamo jednu protivgradnu stanicu sa jednom raketom na 5 okolnih sela.Ala smo slepci.
 
Od sutra poslepodne ocekujem pojavu kombajna po atarau. U principu samo da malo vetear produva i moze lagano. U subotu 100 % nastavak zetve, ako ne padne u medjuvremenu.
 
Bilo bi da nije bilo kako je bilo.Pojedini delovi su bili u vodi 10 dana.
fu3tj5.jpg

Po slobodnoj proceni ovde ce biti oko 3t /ha. smeca .
 
Nazad
Vrh