Pšenica 2013/2014

Imam jednu parcelu potpuno unistena, juce sam je tek video... Kada odem ponovo slikacu je i okaciti....
 
moje misljenje ko je sve dao i na vreme i nebude nekog nevremena moze da ocekuje jako velike prinose ali akde sacekacemo
 
Lord Ogy,to voluharice pasu,bar kod mene je tako! Pregriženo iznad zemlje

Moze biti i toga ali slucaj je kod mene bas to sto sam napisao, jer je ta drzavna parcela vise godina unazad bila zabaren i livada a mi smo je nekako ove godine doveli nameni, njiva 5 klase ;) I sada nakon kisa ima delova gde je poprilicno mokro ali ne stoji voda srecom.
 
Prati situaciju,jer kazu da kad se pojavi u par krugova za nekoliko dana je i cela njiva zahvacena.Neznam da li bi bilo efekta prskati sa nekim fungicidom.
 
Prati situaciju,jer kazu da kad se pojavi u par krugova za nekoliko dana je i cela njiva zahvacena.Neznam da li bi bilo efekta prskati sa nekim fungicidom.
Nema pomoci sada kazu strucnjaci nema efekta jer bolest deluje preko zarazenog zemljista.
Srecom vecina klasova sto je i zahvacena nalilo je nesto zrna, jer se bolest javila tek nakon obilnih kisa, tako da ce i tu biti prinosa,manjeg ali ce ga biti.
 
To je bolest,nisu ni misovi ni voluharice,posto se iscupa ceo koren,nije pregrizeno ni naceto,ti krugovi ce se postepeno povecavati slicno kao lema kad napada,kakva je bolest dal se leci i dal ima sa cim tretirati niko nezna,tako da...
 
Jučer snimljeno, štete od glodavaca.

2chuas7.jpg




24g1ys8.jpg
 
Balaton.



Nisam išao duboko u parcelu ali gde sam primetio nekoliko belih klasova ,ima gnezdo ,voluharice ili miša.Vidi se da "vuče" pšenicu u zemlju.



Gde je beo klas tu je stablo presečeno pri zemlji.



Na istoj parceli ima i Apača .Vidno je kasnija sorta.

 
Meni je ovo vec treca godina kako tretiram psenicu fungicidima. Prvi tretman sam radio na svim parcelama, Secator+Falcon+Fastac+murtonic. Drugi tretman sam radio samo na dva hektara i to Duet Ultra+Fastac. I tu sam pogresio sto nisam tretirao i sve ostale parcele. Zato od sledece godine na svim povrsinama dva tretmana pod obavezno.

U Sumadiji je retkost da ljudi prskaju psenice fungicidima. Mnogi ne prskaju ni herbicidima. Zato ce prinosi biti katastrofalni.

Meni su se mnogi prosle godine smejali kad me vide kako gazim psenicu u cvetu i kad cuju zasto je prskam.
Ove godine samo se moja zita zelene za razliku od njihovih skroz pozutelih. Ali ove godine cute, ne komentarisu moj rad...
 
Pre nego li nastavis da baljezgas i balegas po forumu,prelistaj isti pa vidi moje slike mojih psenica.
A u medjuvremenu,postavi makar jednu sliku iz tvog domacinstva,ako ga uopste imas,pa da vidimo mi sa cime ti to radis i gde ti to gazdujes,posto si ovde nista drugo,sem obicnog anonimusa koji sem provokacija,drugo nista ne pise.
У праву си,боље што нема,ако ти је као слика орања од пре пар година,боље да се не брукаш...А лична је ствар да ли ће неко стављати слике домаћинства,има вас свакавих,ко зна шта радите..Тј знам шта паор паор ради а мсм да ни ви нисте ништа бољи.:ppozdrav:
И да ко ме познаје лично увидео је шта све имам и у каквом је стању..све најбоље.
 
Poslednja izmena:
Malo sale, danas isao sa stricem do Hrvatske, deo oko Vukovara i Vinkovaca, takodje veoma mnogo bolesnih psenica, cak mi se cini i vise nego kod nas.
 
Nazad
Vrh