Pšenica 2013/2014

Nije samo problem u psenici vec i u drugim kulturama.Beli luk npr je stradao uz svu zastitu,crni luk isto na nekim mestima.Vreme je bilo nenormalno ii dalje je tako,hladno za ovo doba godine dodje mi da nalozim vatru....
 
Prva godina da sejem MV Šubu.Za sada ne izgleda loše.Ovo mi je njiva normom od oko 120kg/kj.Na drugoj tabli je norma bila oko 140kg/kj i tu ima i poleganja.Tu drugu tablu nisam slikao.
wwngcx.jpg

23wa5py.jpg


Ovde im 10-tak hektara Rapsodije.Po meni obećava.Odavno nisam imao pšenicu koja tera četiri zrna u redu na tu gustinu.
xwtwo.jpg

1414iuw.jpg
 
Kako je krenulo kod nas i nece izgleda biti zetve. Posle tretiranja (onog jevtinog, Prosarom) i bila je tako djene_djene, al' je sad ova poplava dokusurila.
 
Prijatelj je MV Šubu radio juče četvrti put fungicidom,zelena kao gora,a bilo znakova za fuzarijum plevice,pa ko ima posejano neka obrati pažnju! To je porok kvalitetne pšenice,hoće je sve i svašta...valjda će jednog dana neko iznati vrednovati određene kvaitete
 
KOd mene misevi jedu psenicu, danas obilazio krugovi od po 1m u precniku nema psenice, pridjem , ono pri dnu prekracena, i pobelela, na njivi od o,50h ima 7-8 takvih krugova. ne znam sta da radim? inace kod mene je psenica tek sada pocela da formira zrno. sta ce biti do zetve ko zna, a ima i dosta bolesti, rdja, fuzarijum. ova godina ne valja za poljoprivredubar kod mene).
 
Saša biće tu roda samo malo umanjeno ali biće, zavisi i koliko dana je bila u vodi, tu gde je ležala voda će početi da žuti pšenica odole.

Kiraj simonida je rana sorta i vegetacija je ranija u odnosu na predhodnu godinu tako da će i žetva ranije, kako trenutno izgleda to je dobro, klas se sav naježio ko jež (samo što zrna neispadaju) što znači da je nalila zrno i sad joj samo grad i visoke temperature mogu ozbiljno nauditi. Šteta što nisi radio tri tretmana fungicidima produžio bi joj vegetaciju ali i ovako dobro izgleda.
 
Evo slike Arlequin-a koji je oboleo od rđe uprkos 2 tretmana, dok je na drugoj slici u sredini sejan Apač jer je nestalo semena Arlequin-a i vidno je zeleniji i njega nije dirala bolest...


2u5s1t3.jpg


x0z194.jpg
 
Nazad
Vrh