Pšenica 2013/2014

Sem baleganja i balezganja,nista pametno od tebe.
Da imas sta da pokazes pokazao bi,ovako samo kao pacov iz rupe viris i provociras.
Takva gamad, mislim na rodjake pacova voluharice i miseve, pravi ogromnu stetu u poljima psenice. Slabo je izgleda narod trovao zimus i proletos pa sad se nakotilo ko nikad do sad. Treba tu gamad ove godine intezivije trovati, cak imamo neke predloge da nam opstina donira deo otrova.
 
Meni je apac odlicnog kvaliteta ali proletos rano mi se desilo gde je radilo dosta stajnjaka da mi se pojavili misevi i unistavaju list i celu biljku.Isli smo i torvali bogami otislo u rupe dosta otrova.Najezda je stala Bogu hvala i sada nema problema.Imali je mesta gde su bili izbacili zemlje kao krtice ali kasika i otrov cuda cine.Za sada ne vidim da stete a trovao sam ih jos blato bilo posle ono malo snega jako rano krenuli majku ima njihovu.
 
Imam jednu parcelu potpuno unistena, juce sam je tek video... Kada odem ponovo slikacu je i okaciti....

2hgeayq.jpg


Psenica prskana februara sa decisom radi zastite od bauljara, pa zatim tebushom i sekatorom 22marta, a 17aprila radjena je zastita sa falconom, ekoboosterom i pintom....
U cvetu nije radjena jer je bilo vise nego jasno da od te psenice nece biti nista.
 
Psenica prskana februara sa decisom radi zastite od bauljara, pa zatim tebushom i sekatorom 22marta, a 17aprila radjena je zastita sa falconom, ekoboosterom i pintom....
U cvetu nije radjena jer je bilo vise nego jasno da od te psenice nece biti nista.
Ja dobro znam kako vi radite i kakve su vam njive....i onda neko ovde na forumu izjavi,kako samo onaj ko nije primenio zastite nece imati zita,ko je sve uradio u full-u,tu mora da se obaraju
rekordi...yeah kako da ne.
 
Psenica prskana februara sa decisom radi zastite od bauljara, pa zatim tebushom i sekatorom 22marta, a 17aprila radjena je zastita sa falconom, ekoboosterom i pintom....
U cvetu nije radjena jer je bilo vise nego jasno da od te psenice nece biti nista.

Uh, steta... "Sreca" u nesreci da - ako mogu dobro proceniti - nije velika parcela. Bila mala ili velika parcela, stvarno je... ::samo bes::::jako_besan::
 
Evo sta ja mislim. To je predusev psenica. 2 puta tanjirano, posejano do 25 oktobra. ali zima blaga, bolesti prezimile....
Jos u januaru je od bauljara malo stradala, oprskano, i sve Ok. Prilikom prvog prskanja u martu psenica je izgledala vrhunski, sa malim pecatima od bauljara....
Posle setve kukuruza oko 15 aprila prilikom obilaska parcele 1/3 njive je nestalo bukvalno, uradjena druga zastita, i prilikom obilaska u vreme cvetanja te 2/3 njive se dobro drzalo, da bih polovinom maja sva pobelela, a trava od jednom dosla kao dzungla, kao da je parlog.... a nije je bilo uopste marta meseca.
I definitivno je to ono o cemu Lord Ogy stranicu dve, pre pisao.... trulez korena!
Posto smo joj sve dali, djubriva posebno, ocekujemo 4t/kj :osmeh: p.s. ali kukuruza
Ali sta je tu je, sto napisah Dulka, nije bas velika parcela 2kj.... Prezivecemo :ppozdrav:
 
Pa zato sto smo imali manjka psenice, a imali smo parcela gde je isla 3 puta psenica pa suncokret, pa u krug evo vec 20god i nikada do sada nismo imali problema...
I imajuci u vidu to, ponovili smo psenicu...
Eh 2 frtalaja....
Kukuruz u tom delu atara bas ne uspeva. :osmeh:
 
Setva pšenice na pšenicu nije glavni razlog.Ovakav identičan slučaj sam imao 2011 godine na jednoj parceli.Predusev je bila soja ali što je najčudnije polovina parcele je izgledala ovako kao na slici a druga polovina sasvim normalno.Kao da je neko povukao zinor po sredini.Do kraja vegetacija je sva pocrnela i skoro nestala.Redom sam tražio odgovore i na kraju se ispostavilo da je u pitanju bila patuljasta bolest pšenice za koju nema leka na žalost.
 
Gledam psenice, svega ima, od normalnih do sacuvaj boze. Samo ekstra psenice nigde video nisam. Septorija, fuzarioze, sad ova trulez korena...Da li neko ima ideju, sve te spore i patogeni u zemljistu, nekako mi se to cudno poklapa sa zabranom spaljivanja zetvenih ostataka. Ima li neko od strucnjaka da kaze nesto na tu temu, mozda imaju veze sve ove bolesti, jer sam procitao da sva ta zgadija spore i prezivljava u zetvenim ostacima?
 
Evo slika neke od mojih psenica.Prva slika je NS40s.Nije semenska vec iz preseka.Napomena radjena je samo jedna zastita fungicidom na svim parcelama.
31052014083.jpg

31052014085.jpg

Sledeca je isto NS40s
31052014087.jpg

Najbolja parlela sa najboljom psenicom.Tu je inace zamoljena supruga da pozira da se upredi sa slikom iz predhodnih meseci ali,je i mali u medjuvremenu nasao zanimaciju :osmeh:.Psenica je Aurelio :haha:(ingenio)
31052014091.jpg

31052014095.jpg


- - - - - - - - - -

Sledece je Balaton takodje iz preseka.
31052014098.jpg

I evo jedna parcela gde mi je nestalo semena balaton i nastavljeno sa NS
31052014099.jpg

I za kraj ovaj put najgore.Da ne kazem da je sve savrseno.Semenska Simonida.Lom u dzaku ali odlicno nicanje.Extra je krenula i bila do ovih obilnih kisa i onda je za samo par dana ovakva postala(pre kisa je radjena zastita Exortom Plus).Ovo je inace druga godina za redom kako mi Simonida ne uspeva i izgleda da ce biti izbacena iz dalje proizvodnje.
31052014097.jpg
 
Jedna od parcela pod NS 40
prihrana 250+200kg san/ha zaštita presing pa amister...
trenutno savršenog zdravlja,malo nakrivljena na uvratinama
1227a3330181429.jpg
[/URL] [/IMG]
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh