Pšenica 2013/2014

Problem je što ruku vuče srce uvek ka većim vlatovima.:ppozdrav:
 
Nisam birao klas, ali i pre par dana sam nasumicno otkinuo tri i takodje sam imao u proseku 65 zrna. Psenica jeste lepa i zdrava, ali je 6 t/kj ipak malo mlogo.
Mora se racunati da ce tu biti i rastura, pa malo misevi, voluharice i ostala gamad. Nek bude samo preko 4 ja zadovoljan. Doduse davne 2008 sam na rapsodiji imao na na jednoj njivi od 1 ha 9360 kg. Tad i nikad vise. Ove godine lepo deluje, ali zetva je jos daleko i svasta moze da se desi.
Sa ove njive je uzorak.
vwy9nl.jpg
[/IMG]
332cr2r.jpg
[/IMG]
 
Nije bas sve pokoseno, vidi se da ima jos na desnoj strani!

Jedino objasnjenje koje mogu da prihvatim je ono, da je nestalo benzina u trimeru!:cao:
 
Poslednja izmena:
Paor vidim da ima suvih zastavičara (srećom ne mnogo), kakvo je stanje u tim klasovima, jel uspela da nalije nešto?
 
Šta može biti uzrok potpuno belom i klasu i stablu u pšenici? Primetio sa da ima na dosta pšenica kod nas, ne nešto značajno, ali ima. Jel to fuzarijum il nešto drugo?
 
To je sam obod parcele pa se ne moze proceniti spram toga. Ovo mi je najbolesnija psenica, simonida, mada pojam bolesna u mom slucaju pre bih okarakterisao kao blaga prehlada. Nadje se po koji zastavicar koji je malo zarazeniji, ali gledao sam i te klasove i za sad sasvim lepo nalivaju. Biljke su u velikoj vecini veoma zdrave i jod dobro zelene dok klas menja boju iz modro zelene u bledo zelenu ka zuckastoj. Na slici se to ne moze priemetiti, ali uzivo se ocito vidi razlika spram recimo graindora ili ingenija. Simonida je ranija , a i posejana je u ranijim rokovima. Dobila je dve zastite, cini mi se bas na vreme. Gledajuci komsiske simonide koje znam da su sejane isti dan moja mi deluje daleko zdravije mada je su i komsije radili po dve zastite, ali malo su okasnil. To ce ove godine i presuditi. Mislim da ce osnovna razlika u prinosu biti ne u broju zrna vec u njihovom kvalitetu, a samim tim i u HT, ili ti Ro. Izbor zastite je pao na falkon i amistar i veoma sam zadovoljan ucinkom. To sto Mindjusar prica o 6 t/kj je ipak samo lep san i nema sanse da se ostvari, ali je 5 t sasvim realno na nekim parcelama.
Kod nas u ataru nekako ni nema osrednjih parcela, ili su zdrave ili zarazene u vecoj ili manjoj meri. Ima nekih na kojim anece biti ni 200 kg/kj, slikacu ih kad stignem. Bolesti i voluharice su napravili ono sto ni najgori led ne moze.

- - - - - - - - - -

Šta može biti uzrok potpuno belom i klasu i stablu u pšenici? Primetio sa da ima na dosta pšenica kod nas, ne nešto značajno, ali ima. Jel to fuzarijum il nešto drugo?
To su misevi, voluharice pregrizli stablo 100 %. Ima toga i kod nas, a narocito gde je zito malo leglo.
 
Kod mene nije ni jedno leglo, a ima toga mestimično, do maksimalo 5%, nebitno dal moje seme il kupovno. Već sam pomislio neka bolest, a tretiro sam ih 2x.
 
Kod mene nije ni jedno leglo, a ima toga mestimično, do maksimalo 5%, nebitno dal moje seme il kupovno. Već sam pomislio neka bolest, a tretiro sam ih 2x.
mislim da je to fuzarioza klasa.krajem vegetacije oko tih klasova će se formirati čađava navlaka, a stablo dobije mrko ljubičastu boju tako ćeš znati da li je u pitanju fuzarijum.
 
Eto ti sad, jedan tvrdi jedno drugi drugo. Klasovi su potpino prazni kao da je nešto preseklo u korenu, nema nikakvih simptoma koji se u literaturi navode za fuzarijum... Slikaću kad odem u selo pa ću postaviti sliku.
 
Nazad
Vrh