Pšenica 2012/2013

Koliko planirate posejati pšenice na jesen?

  • Isto kao ove godine

    Glasovi: 74 37,9%
  • 50% manje

    Glasovi: 14 7,2%
  • 50% više

    Glasovi: 40 20,5%
  • 100% više

    Glasovi: 31 15,9%
  • 100% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 10% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 20% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • 30% manje

    Glasovi: 5 2,6%
  • 40% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • ništa

    Glasovi: 17 8,7%

  • Ukupno glasača
    195
  • Anketa je zatvorena .
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
andino sijan 6 oktobra redukovana obrada vetsak tri puta 15 260kg po ha i 180 kg po ha uree posijano original seme 200kg po ha
23msvnc.jpg
 
Danas posoljene njive na koje ide pšenica sa 100 kg ureje po k.j i posejana Zvezdana na jednoj parceli sa setvenom normom od 170 kg/k.j.
 
Ja danas prooravao.Nazalost na parcelama koje sam prve sejao psenica uveliko nikla pa je bilo gazenja i zatrpavanja.
250md8j.jpg
254y5hh.jpg
 
Ajmo ponovo!

Da li smem gaziti psenicu koja izbada (nice)??? Hocu sad ureu da bacim, a nisam stigao pre setve.
Nikola Ilic, Mindjusar, ostali da cujem misljenja??? Hvala
Klicu od pšenice,ili mladi ponik nemožeš slomiti,samo da nije vlažno pa da traktor u prohodu sa rasipačem nezabetonira,i teraj

- - - - - - - - - -

Prckali danas usluge setve da me nedave,pa prekosutra verovatno krećem u moje,evo jedna slika,bili kukuruzi zagrtani,ovršeni sa "sečkom",i izbalirana kukuruzovina,ja završio,a deran taman kren'o da valja

Picture-2.jpg
[/IMG]

Ko nije u toku,setva je bez obrade
 
Budi oprezan zavisi koliko je niklo i dali je zrno tvrdo ili meko da ga guma ne samelje,ja sam valjao psenicu koja je pustila klicu ali je zrno bilo prilicno tvrdo eno gledam posle 4 5 dana sve ok,nesto mi je ostalo sto nisam stigao i odustao sam sad je zrno meko i rizik je prevelik.
 
Danas kad sam orao na komsijskoj parceli je vec psenica nikla - tek tek. Da bi lepo pustio pravac morao sam gaziti po zitu - stric kaze samo gazi zito na tockovima bude najbolje. Ne mozes zitu naskoditi, nije blato pa da tockovi cupaju. Tako da delim @mindjusar-evo misljenje, oko gazenja iznikle psenice.
 
Danas zavrsio setvu moje psenice i odma povaljao odem na drugu njivu gde je setva obavljena 11.10 da valjam kad psenica vec na redove se vidi i valjanje odlazem za na prolece.
 
Da se javim i ja,nemas problema brale,cudna je to biljka,ja sam nastavio da sejem na tabli gde nisam zavrsio,drljaca nije poremetila klicu,tako da gazenje...
 
Mindjušar nema potrebe da koristiš ovo
pri kačenju slika na forum. Izvinjavam se za off,ali bilo je jače od mene. Btw njiva dobro izgleda,ali kako izgleda kad ima "mase" odozgo? Imaš neku takvu sliku?
 
Odradjene parcele sa fergusonom i tanjiracom leskovackom,ukoseni tanjiri 3x prohod,neki delovi i 4x,danas radjen cetvrti put prohod,prethodno bacen vestak 3x15,drljaca sutra...pa setva.... Ferguson vrsi posao,zadovoljan sam dubinom i obradom zemlje,sitna dosta.
 
U takvo nemogu sejati,ali u "beton" mogu,sejao sam danas na detelinu 5-6god,deran snimao,pitaću ga sutra da mi prebaci pa ću okačiti

siniša1979 nekuckam ja to,izađe samo,KAKO,e to NEPITAJ,radije bih dva lakša pitanja
 
@grunt
Praticu sta ce biti od tog mog traga. Ja verujem da ce moj stric koji seje zito 'samo' 60 godina biti u pravu.:ppozdrav:
 
Mindjušar pa zato što u odgovoru klikneš na prozor /ubaci sliku/ tj insert image i izmedju tih img-ova ubaciš kod sa "dizača slika". U prevodu-dovoljno je da ubaciš kod i vidju lijepe slike bez prilozi! E a sad dva lakša pitanja..... :osmeh:
 
imam i ja 5. i 6. klase,pesak da možeš malterisati,samo da se proseje,al' sam i na takvim njivama ostvario prinos preko 7t/ha pšenice gde sam radio po svom,a gde po preporuci,jedva 5t/ha

Kalsa nije merodavna. Šesta klasa može da bude i oštri(zidarski) pesak i neka teška glina, a neke fizičke karakteristike su im dijametralno suprotne. Plodnost zemlje je promenjiva, ali osnovne fizičke karakteristike se ne menjaju tek tako za deset, dvadeset godina. Da si video banatsku slatinu(toksično zemljište - bela glina), video bi da ima i nepopravljvih njiva.
Ipak si donekle u pravu da za sve ima kakvog takvog rešenja. Sa pravilnim izborom kultura koje mogu da trpe lošu ili čak blago toksičnu zemlju i odabirom odgovarajućih(skromnijih) sorti ili hibrida može se nešto i odatle izvući. Upravo je pšenica(pa i u opšte strna žita) jedna od najtolerantnijih kultura za takve stvari. U mom kraju seljani dva susedna sela nazivaju jedni druge "zobonje" jer su došli iz krajeva gde osim zobi(ovsa) ništa drugo nije uspevalo.
 
Setva u jeku, ratari slušaju struku i nauku


KO SADA POSEJE PŠENICU, DOBRO ĆE PROĆI
Novi Sad, 18. oktobar 2012.
uz%20setvu18.10..jpg
- Ukoliko ratari odluče da ovih dana poseju pšenicu, mogu se nadati visokim prinosima. To je jedini besplatni uslov za visok rod – rekao je gostujući u temi emisije „Poljoprivredno dobro” Radio Novog Sada profesor Poljoprivrednog fakulteta Miroslav Malešević.On tvrdi da se na terenu uveliko seje hlebno žito jer su parcele oslobođene preduseva.- Obilazio sam Banat i mogu da kažem da sam iznenađen time koliko je parcela već zasejano. Na tim parcelama sve je urađeno onako kako je i preporučeno. Obrada je urađena tanjiračama ili razrivačima, dakle, modernim oruđima koja su dobra za ove sušne uslove – rekao je Malešević.Po njegovim rečima, setva je obavljena kvalitetno, bez semena na površini. Parcele su povaljane, nakon setve onako kako je zemljoradnicima bilo preporučeno.- Po mojoj slobodnoj proceni, nekih deset odsto površina namenjenih žitu do sada je posejano. Problem je u tome što su to uradili samo oni proizvođači koji raspolažu moćnom mehanizacijom i koji su u stanju da savladaju ovako nepovoljne vremenske uslove – dodao je Miroslav Malešević.Kako je kazao, manji proizvođači su do sada uradili manje nego što je to uobičajeno, jer čekaju kišu. Ipak, slaba kiša, koja trenutno pada, ne pomaže ratarima da bi mogli i sa lakšom mehanizacijom ući u setvu.On preporučuje da se svakako upotrebe đubriva za takozvano osnovno đubrenje. Međutim, na tržištu ne postoji dovoljna količina đubriva s odgovarajućim formulacijama.- Najpovoljnije đubrivo koje se može naći u prodaji je MAP, koji sadrži samo azot i fosfor. Problem je što se uz MAP mora dodati i određena količina uree. Moj savet je, a to je savet struke, da seme pšenice treba posejati u suvo, na nešto veću dubinu, od četiri do pet centimetara, gde može da čeka ozbiljniju kišu – zaključio je profesor Malešević.


Pisu o setvi pšenice a prikazu kukuruznu sejalicu da seje :sta::sta::sta:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh