Pšenica 2012/2013

Koliko planirate posejati pšenice na jesen?

  • Isto kao ove godine

    Glasovi: 74 37,9%
  • 50% manje

    Glasovi: 14 7,2%
  • 50% više

    Glasovi: 40 20,5%
  • 100% više

    Glasovi: 31 15,9%
  • 100% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 10% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 20% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • 30% manje

    Glasovi: 5 2,6%
  • 40% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • ništa

    Glasovi: 17 8,7%

  • Ukupno glasača
    195
  • Anketa je zatvorena .
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Gusilo je malo na toj njivi pa zato ima poneko seme, to ne prelazi 10%, to me toliko nebrine, nego se bojim ako sada zasusi, a kise nece biti narednih 20 dana, sta onda?
145kg/j je izaslo, a kise posle setve 15l u dva-tri puta.
 
I kod mene Rapsodija polako nice,sejano u prosli ponedeljak,kise bilo sve skupa oko 20lit,izaslo bi i ranije,al sam ga zakrko tri prsta u zemlju,zatrpo drljacom i povaljao kembridzom...
Cini mi se Raco da si ti to nesto plitko posejao:sta:.Bice dobro ako nezasusi klica,a ako ostane nece se izbokoriti najbolje.
 
Na toj njivi je malo gusilo pa zato ima poneko seme napolju, mozda 10% ne vise, mene vise brine najava bez kise narednih 20 dana, ako zasusi sta onda raditi?
145kg/j je izaslo semena, a kise oko 15l/m2 u tri navarata posle setve.
4-5cm je zadata dubina setve kod mene bila.
 
Ja sam danas posejao rasipačem u istanjiranu kukuruzovinu i onda još jednom potanjirao. Nisam drljao da ne bih razvlačio ostatke kukuruzovine. Da li je neophodno da sad povaljam ili da valjanje ostavim za proleće? Nemam svoj valjak pa ne bih da pozajmljujem i sad i u proleće ako baš nije neophodno.
 
Pšenica posejana 11. 10. na 10 kj površine u tri parcele (1,5 kj ,4 kj, 4,5kj) sorta zvezdana (sa tavana), setvena norma 155kg po kj, predusev soja, razbacano 100kg mapa 10-46 (kahzastan) i 50 kg uree (kutina) po kj pre osnovne obrade, pređeno dva puta sa setvospremačom rau 2,8m (opterećen betonskim karovima), prvi prohod dijagonalno na dubini od 8-10cm (toliko je ušao u zemlju) a drugi prohod u pravcu parcele na 5-6cm (da namestim zemlju), setva obavljena na dubini 3-5cm i posle setve pređeno glatkim valjkom. Inače jako se lepo uradilo i šteta je što nisam slikao da vidimo tu rabotu ali biće slika kad nikne.Ja neznam u koju grupu obrade ovo svrstati ali neradim prvi put ovako a rezultate ćemo videti ako nekog zanima.
 
Sale ovde kod mene većina radi tako.Setvospremačima direktno u kukuruzoviništa,sojišta,strnjišta već godinama.Kvalitetna setva,lepa i ravna njiva a prinos zavisi od gazde do gazde.
 
Danas obišao neke parcele koje su spremane sa RD (nije sejana) i od ove kiše sinoć sva se sjedinila i sabila.Ne znam da li još jednom da pređem ili ne.
Ja iskreno ne bih ali želim da čujem vaše mišljenje.
 
@talianu
Ma otkud ces dirati,nemoze to tek tako da se sabije,nemoj da vadis preko potrebnu vlagu,samo ti tu nateraj masinu usadi duboko i povaljaj i zdravo zurim...
 
Kazes nema lose njive,samo los gazda,a sta ce mo sa losom godinom.Ili postoji dobra i jos bolja..:haha: :sta:.
 
Mnogi misle tako i uvere se kada dođu sa 1 i 2-ge klase u 5-6 pa i ne klasiranu zemlju.Onda vide šta bog stvara.
 
imam i ja 5. i 6. klase,pesak da možeš malterisati,samo da se proseje,al' sam i na takvim njivama ostvario prinos preko 7t/ha pšenice gde sam radio po svom,a gde po preporuci,jedva 5t/ha
 
Ajmo ponovo!

Da li smem gaziti psenicu koja izbada (nice)??? Hocu sad ureu da bacim, a nisam stigao pre setve.
Nikola Ilic, Mindjusar, ostali da cujem misljenja??? Hvala
 
Mislio sam dal da šta uopće napišem jer sam pretpostavljao kud će to odvući.
Kad sam već napisao što sam napisao da i završim.
Možda jesu ludosti ali prije petnaestak godina se tom ogledu posvetilo jako profesionalno i stručno i trajao je nekoliko godina (2,3) jer su se te sijačice po prvi put (prije svih ostalih) uvezle u Hr. Volio bih to dokumentirati ali u arhivi ne nađem, ako sam uopće imao jer sam te tablice radio u firmi u Excelu. Kraj.

Samo da potvrdim batad-ov post. Prije 12-ak godina u proljeće smo išli gledat na jednu radnu jedinicu jednog našeg kombinata (poznatog po prakticiranju i ispitivanju No Til-a kod nas) rezultate Tye-ove sijačice u sjetvi žita bez obrade tla i samu sijačicu. Tad smo čuli da je prinos žita manji (u odnosu na "klasiku"), a postotak umanjenja (kako nam je rečeno) se kretao oko 20-ak % (nesjećam se točno) ovisno o godini, gnojidbi, pretkulturi, tipu i podtipu tla... Postavit ću slike sa neta te sijačice i žita posijanog direktno u kukuružnjak bez ikakve obrade.

2gt6sts.jpg


mil5i.jpg
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh