Pšenica 2012/2013

Koliko planirate posejati pšenice na jesen?

  • Isto kao ove godine

    Glasovi: 74 37,9%
  • 50% manje

    Glasovi: 14 7,2%
  • 50% više

    Glasovi: 40 20,5%
  • 100% više

    Glasovi: 31 15,9%
  • 100% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 10% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 20% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • 30% manje

    Glasovi: 5 2,6%
  • 40% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • ništa

    Glasovi: 17 8,7%

  • Ukupno glasača
    195
  • Anketa je zatvorena .
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Svaka čast ako si sa 3t na nuli , ja sam oko 4t na nuli a zakup nam je oko 100-130e po ha.
Miroslave sav stajnjak koji postoji završi na zemlji nema gdje drugo , jedino ga možda ima sve manje .
Momo jel ti plaćaš orkestar da svira pšenici kad ti je trošak 4 tone?
Osim ako misliš na po hektarua a Minđušar priča o jutrima(katastarskim).
 
Momo verujem ja da je eurofeltir dobar,najbolji na tržištu ali čisto sumnjam da je 15 kg čistog fosfora po jutru dosta za pšenicu.

Jedino pod uslovom da ima bar 70mg u 100g fosfora u zemlji,ALI to je RETKOST

- - - - - - - - - -

Momo jel ti plaćaš orkestar da svira pšenici kad ti je trošak 4 tone?
Osim ako misliš na po hektarua a Minđušar priča o jutrima(katastarskim).

Biće da je tako,da je Momo notao u hektarima
 
Pogledaj moj rezultat analize na 22.oj strani ako misliš da je nemoguće,e kad to postigneš onda je već više od pola posla odrađeno :ppozdrav:
 
Pogledaj moj rezultat analize na 22.oj strani ako misliš da je nemoguće,e kad to postigneš onda je već više od pola posla odrađeno :ppozdrav:
Minđušar ne sumnjam ja samo sam skrenu pažnju na lapsus kod pisanja ,ispravi grešku,jel ima onih koji čitaju a ne razumeju ni kad je ispravno napisano.
Iskren da budem ove godine nisam radio analize uopšte jel sam počeo da sumntjam u rezultate koje radi institut "Tamiš" ,bez uvrede ali mislim da im je i softver za preporuke đubrenja zastareo i nemaju preporuke u plodoredu za soju.Do ostalih nisam stigao.
Zato sam bacao napamet 120-130 kg MAP i 75 kg uree po kj (to su stare zalihe ) ali nažalost nemam više azotnih đubriva kod mene u opštini tako da će preostalo spremanje ići samo sa MAP.
Da li se taj eurofertil brzo razlaže ako se razbaca i kasnije( recimo neka pojavo i sumnjamo npr na manjak fosfora u zemljištu).
 
Poslednja izmena:
Palika ne sumnjam ja samo sam skrenu pažnju na lapsus kod pisanja ,ispravi grešku,jel ima onih koji čitaju a ne razumeju ni kad je ispravno napisano.
Iskren da budem ove godine nisam radio analize uopšte jel sam počeo da sumntjam u rezultate koje radi institut "Tamiš" ,bez uvrede ali mislim da im je i softver za preporuke đubrenja zastareo i nemaju preporuke u plodoredu za soju.Do ostalih nisam stigao.
Zato sam bacao napamet 120-130 kg MAP i 75 kg uree po kj (to su stare zalihe ) ali nažalost nemam više azotnih đubriva kod mene u opštini tako da će preostalo spremanje ići samo sa MAP.
Da li se taj eurofertil brzo razlaže ako se razbaca i kasnije( recimo neka pojavo i sumnjamo npr na manjak fosfora u zemljištu).

Izvini kolega,po pravilima foruma zabranjeno je otkrivanje tuđeg identiteta,prema tome ja sam i za one koji me znaju i za one koji me neznaju,ovde mindjušar,bez uvrede,to bi trebali modernatori da skreću pažnju,ali bih se požalio ovom prilikom da na takve stvari neobraćaju pažnju,naprotiv i oni krše ista

Za preporuku ti mogu reći da nikad nisam dobro prošao kadgod sam slušao nečiju preporuku,tako da ja bacam sa rezervom,neće propasti
 
Za sad posejano samo 45kj i to od ponedeljka,al me prcala masina,kao kauboj zdrebe....
Seje se odlicno ima dubinu i sitne zemlje,seme je Rapsodija 165kg/kj,bice zasejano jos Simonida takodje isto kg/kj,i Ingenio 140kg/kj.
 
Talianu , da mislio sam na 4t po ha .
U vezi kasnijeg dodavanja fosfora: jes da je u djubrivima kao što je eurofertil il yara brzo dostupan ali šta stim što ga bacaš po površini , kako da se spusti , a svi znamo da je P najnepokretniji ?
 
setva zavrsena, dva puta tanjirano i jednom pre setve setvospremacom predjeno, sejan Andino,Apache 115-120 kg/j i Zvezdana 150 kg/j ... sad samo kisica da hoce da pada :osmeh:
5tyyyr.jpg

2cn7fdf.jpg

 
Zvezdana 150kg/kj?
Danas posejana zvezdana ali 130kg/kj.
Hoće li nešto smetati jer sam video neke tablice setvenih normi i piše da je norma za zvezdanu max 235kg/ha pa sam prema tome proračunao?
 
Nase sorte se ne bokore kao i LG ,KWS ... pa je pozeljno baciti malo vise. Zvezdanu nisam sejao ali sejem Simonidu ,NS40s, Ljiljanu, sejao sam ranije i Evropi i Pobedu i nikad ispod 160kg po jutru ne bacam. Prosle godie sam imao Pobedu sejanu 140kg po jutru i lose se pokazala dok sam u gucoj setvi imao mnogo bolje rezultare

- - - - - - - - - -

kod nas neki bacaju po jutru i 200kg sto je opet preterano
 
Hej , @kockasalascenej , postavio si pitanje u drugoj temi dal je neko sijo LG Autan . Pa ja sam ga imo prošle godine na 6.5ha . Ne znam šta da kažem . Ispočetka je sve bilo fantastično . Pregledaj temu od prošle godine stavljo sam i slike. Radjeno po psu npk ujesen , čini mi se 1 prihrana Kanom al jača i jedna folijarna 2 puta zaštita.
Super je izgledo do kraja , tolko je jaka pšenica da su svi tvrdili da je to tritikal il ječam . Medjutim pred žetvu su klasovi jednostavno počeli da se suše mjestimično u stvari nedovoljno naliveno zrno u njima . kvalitet je bio jako loš , mnogo šturog zrna , i pored toga dao je čini mi se oko 6t/ha. mogu zamisliti kolko bi bilo da je svo zrno naliveno.
Dobio sam 3 različita odgovora od stručnjaka . 1. u koji baš ne vjerujem da je to ipak bio jak napad fuzariuma i nije se moglo zaštititi.
2. da je to bila posledica vrlo jakog mraza kod mene oko 20. maja kad je već bio kreno klas.
3. da je tolko dobro ponijela i ostala bez hrane jer sam trebo dati jaku 2. i čak 3. prihranu i da bi to možda bio rekordan rod .

Ove godine sam se odlučio za LG Nikol.
 
Zvezdana 150kg/kj?
Danas posejana zvezdana ali 130kg/kj.
Hoće li nešto smetati jer sam video neke tablice setvenih normi i piše da je norma za zvezdanu max 235kg/ha pa sam prema tome proračunao?
zvezdana,
600-650 klijavih zrna po kvadratu.Ako je sejalica na 12,5 cm i ako na 10 cm imaš isejano 10 zrna (u redu),to je to,šta te briga koliko je to kilograma,sem orijentacije za nabavku semena.
Zadnji dan setve ,simonida ,kupljeno seme ,pošto je nestalo našeg semena .Posejano 125 kg/kj.Dosadašnje iskustvo pokazuje da i domaće sorte mogu dati dobar prinos i sa malom setvenom normom.Bitno je da je seme posejano na zadatoj dubini a ne da je odozgo.Kad je odozgo možeš baciti i 200 kg a da nemaš sklop.
 
Danas posejana Simonida, moje seme (uzeta nulta rerodukcija na institutu prosle godine).Setvena norma 150kg/kj.Pre setve 100kg/kj MAP i 2x tanjirano
Ako ne bude kise ujutru valjak.
U ponedeljak setva Dragane (uzeta na Institutu nulta reprodukcija) za seme za iducu godinu.
 
Danas smo i mi zavrsili setvu,posejano je nekih 10.5-11kj,simonida i balaton.Posejano je negde oko 160kg/kj(tavansko),pred setvu je baceno 100kg mapa i istanjirano.
 
Jbg uvek postoji ono "ali"....Danas ispeglano jos 35kj,u zavisnosti od vremenskih uslova sutra bi trebalo da zavrsim setvu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh