Pšenica 2012/2013

Koliko planirate posejati pšenice na jesen?

  • Isto kao ove godine

    Glasovi: 74 37,9%
  • 50% manje

    Glasovi: 14 7,2%
  • 50% više

    Glasovi: 40 20,5%
  • 100% više

    Glasovi: 31 15,9%
  • 100% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 10% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 20% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • 30% manje

    Glasovi: 5 2,6%
  • 40% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • ništa

    Glasovi: 17 8,7%

  • Ukupno glasača
    195
  • Anketa je zatvorena .
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nebih se složio sa tobom,većina seje bez osnovnog đubriva,ili sa 100-150 kg/ha 15:15:15,eventualno ko baci toliko MAPa,taj je od sviju najviše dao,nepričam o forumu nego o proseku srpskih seljaka, i posle komentarišu sebe SVE SMO JOJ DALI

Pa sad manje ili više,to je diskutabilno,ali na pšenici se štednja trostruko vrati,kao bumerang
Lako je biti pametan i na takvoj kao tvojoj zemlji ostvariti extra prinos.Ja sam danas sejao jutro na sat sa sejalicom od 3,5 m radnog zahvata.Posto je katastrofa tvro i grudvasto! 3 prohoda tanjiracom,2 puta na duz ,i jednom popreko...Katastrofa
 
Lako je biti pametan i na takvoj kao tvojoj zemlji ostvariti extra prinos.Ja sam danas sejao jutro na sat sa sejalicom od 3,5 m radnog zahvata.Posto je katastrofa tvro i grudvasto! 3 prohoda tanjiracom,2 puta na duz ,i jednom popreko...Katastrofa
Ništa lako nije prijatelju

- - - - - - - - - -

@mindjusar
Ja sam bacio 85kg/kj MAP 12.52 i 55kg/kj uree. U prolece 2 prehrane sa azotom planiram.

To mogu i ja na ovakvim njivama

QScan10102012_205632.jpg
[/IMG]

QScan10102012_205924.jpg
[/IMG]


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ali na ovakvim je ta količina fosfora ravna nuli

QScan10102012_205758.jpg
[/IMG]
 
Ok na prve dve njive mozes da ::super::, dok na trecoj P je samo 7. Jesi li dobio preporuku za djubrenje?
 
Prva godina, moje prva setva.
Po preporukama mnogih iskusnijih u mojoj okolini bacio pre teške tanjirače 100kg MAP 12x52. Sutra setva pa šta bude... Valjak zakačen. Nadam se početničkoj sreći. :osmeh:
Koju sortu odabrati ali od domaćih (jedino su mi te u opticaju)?
Kakve su vaše preporuke oko bacanja veštaka u proleće?
Da li ići sa UREA jednom ili AN dva puta? Jedni mi govore urea odjednom u proleće a drugi AN u dva puta
 
@nesko
Simonida (po preporuci clana @kiraj i jos dva coveka iz mog sela).
U vezi prihrane, uvazeni clan @garisa je ostavio jedan link pre nekog vremena (sad stvarno ne mogu da se setim gde). Radili su ogled u vezi prihrane azotom. Zakljucak je da je bolje prihranu odraditi u 2 navrata.
 
Da li si nekad imao prilike da uporedis njivu sa i bez uree u jesen? Ili jos bolje, da li si probao da na pola njive bacis, a na pola ne. Podrazumevam da si bacio neko osnovno djubrivo NPK ili MAP sa tom ureom.

Bikacan ne radi se o tome šta je bolje već je ova godina specifična zbog suvog gornjeg sloja zemljišta i kada sada baciš azotno đubrivo veće su šanse da ga neka kiša koja pada na zimu spusti taj azot na određenu dubinu i u određeno vreme za biljku.
 
Pozeljno je nadjubriti ureom zemljište i zbog razlaganja zetvenih ostataka, kako mikroorganizmi ne bi usvajali pristupacan azot iz zemljišta.
 
Sta u slucaju kada je upaljeno kukuruziste? Moj zakljucak je da treba smanjiti kolicinu azota na 1/4 od ukupne predvidjene kolicine azota.
 
Danas posejana pšenica
U pitanju je sorta Rapsodija, ,,bačeno" 160 kg /kj semena
Razbačeno 100 kg MAP-a 12:52 + 40 kg UREA - e po KJ
Čeka se samo da proradi zalivni sistem od ,, Gore " :kisa: :ppozdrav:
 
Ove godine mislim da se ne treba bojati puno zasejanog zita. Kukuruz ce se braniti cena na 29.7din/kg, tj. cim cena predje za 1-1.5din/kg intervenisace robne rezerve. Ako psenica bude jeftinija od ove cene trpace je ce u stocnu hranu. Mozda moj rezon nije dobar....

@Djole71
Ne. Palio je kukuruziste, nije mu bilo dobro. Umro je u parceli secerne repe, na mestu udaljenom 20-40m od kukuruza.


Upravo ovako kako kažeš , taman sam mislio da naškrabam u vezi cijene pšenice sledeće godine , a u vezi kisha što se uplašio. Mogla bi biti dobra cijena svih žita jer će biti nestašica kukuruza i soje pa za stoku daj bilo šta što može da se samelje.
 
Juče posejana pšenica 160 kg po kj Renesansa posle toga povaljano valjkom. Predusev suncokret dvaput pređeno teškom tanjiračom između dva prolaza bačeno 120 kg maloga mapa (10 : 46) + 50 kg ureje po kj i noćas pala kiša :osmeh:
 
@bojcetic
Apsolutno se slažem ako cena ide dole ode u stočnu hranu bilo je već prilika za to pola pšenice pola ječma a kukuruzom samo posoliš čisto da ne zaborave ukus još pride manje soje ...

Uzorano ispod bačeno 3x15-ka 150-180kg/kj čekamo kišicu pa na juriš sejem simonidu i pesmu cca 7,5kj gde i koliko plaćate eurofertil ?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh