Pšenica 2012/2013

Koliko planirate posejati pšenice na jesen?

  • Isto kao ove godine

    Glasovi: 74 37,9%
  • 50% manje

    Glasovi: 14 7,2%
  • 50% više

    Glasovi: 40 20,5%
  • 100% više

    Glasovi: 31 15,9%
  • 100% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 10% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 20% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • 30% manje

    Glasovi: 5 2,6%
  • 40% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • ništa

    Glasovi: 17 8,7%

  • Ukupno glasača
    195
  • Anketa je zatvorena .
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da li uopste orati pre kise, ili samo tanjiracom razbacati zemlju iskosenim tanjirima kako kazu neki strucnjaci???
 
Da li uopste orati pre kise, ili samo tanjiracom razbacati zemlju iskosenim tanjirima kako kazu neki strucnjaci???


samo peglaj tanjirkom... ko ce cekati kisu...bice dobro ako posejanu zemlju pokrije najpre sneg:haha::bravo:kako je krenulo...dovoljno je da predjes tanjiracom sojiste 1 a kukuruziste 2 puta (nemoj slucajno da spremas posto ces da povadis dzombe ima njiva da ti bude uzasna).
 
Šta mislite kakvo bi djubrivo trebalo baciti ako se seje nesto kasnije , oko 20og?
Dal bi trebalo malo vise uree ili ne?
To je drz. zemljiste koje ce uskoro na licitaciju i dve godine je bio kukuruz!
 
Sta mislite sta mi je najbolje posejati na repiste,soju psenicu ili kukuruz i koji usev zahteva najmanje djubriva jesenas pod brazdu tj gde su mi ulaganja najmanja i da li se ista djubriva zadrzalo od repe na ovakvu susu
 
Šta mislite kakvo bi djubrivo trebalo baciti ako se seje nesto kasnije , oko 20og?Dal bi trebalo malo vise uree ili ne?To je drz. zemljiste koje ce uskoro na licitaciju i dve godine je bio kukuruz!
Prvo... i da posejes ranije ili kasnije sve jedno...ako nema vlage nece nici...cekace prvu kisu kao i ostali...kao drugo---> ako je kukuruz onda treba nesto sto ce razoriti ostatke...to dobro radi urea... najbolje je da analiziras sastav zemlje...a ostalo se da posle pred setvu
 
samo peglaj tanjirkom... ko ce cekati kisu...bice dobro ako posejanu zemlju pokrije najpre sneg:haha::bravo:kako je krenulo...dovoljno je da predjes tanjiracom sojiste 1 a kukuruziste 2 puta (nemoj slucajno da spremas posto ces da povadis dzombe ima njiva da ti bude uzasna).

Dobro a kada baciti vestacko djubrivo, jer po svemu sudeci seme ce ici u suvu zemlju, ako i djubrivo ode tada nece imati efekata jel da?? Rec je o psenici koju planiram da sejem uskoro?!
 
Juce bacio ureu na sojiste 50-60 kg/kj(jesenos bacan map 12:52:0 po preporuci,radjena analiza) podrljo i posejo zito(simonida).Njiva je gruberisana.Danas cim ode rosa valjanje.Vlage ima u gornjem sloju-u nedelju palo 7l. kise uvece...
 
Razbacio sam 100 kg MAP-a po kj, i dvaput potanjirao, odlično se uradilo. Ako sve bude kako treba, za vikend setva i kembridžanje. Sorta je Simonida.
 
Danas stigao veštak,sve spremno za pokret,sutra krećemo u rasipanje, Eurofertil-duofertil 38 NP 8-30,oko 200 kg/kj,iliti 350 kg/ha,negde manje,negde više,po analizi,a setva-VIDEĆEMO
 
Pa ti si nula sa 5t/ha.
Sad bih voleo da vidim ove koji tvrde da za ha psenice treba do 500 eura.
Mislio sam da idem sa 200 kg/ha duofertila. A da napravim ekeperiment sa npr 300kg/ha.
 
Jos nikad nisam imao preko 6,5t/ha. Pa ako bih na vecim povrsinama imao taj prosek bio bih jako zadovoljan. I nije bitno sto ne ides, vec je bitno da te najverovatnije toliko kosta, i to pod ovim uslovima. Ako ne daj Boze cena kljokne dole, eto belaja za sve.
Slazem se sa ovim sto pises. Prosle godine sam isao sa Yara-om u jecam i razlika je bila ocigledna, i to sa nekih 150 kg/ha.
I uvek se pitam da li je pametnije raditi manju povrsinu i vise djubriti, ili raditi vise a manje djubriti. Uvek dilema cost benefit.
 
Svi mi idemo na 7-8t/ha, ALI vrlo cesto to ispadne oko 5t/ha...
Nebih se složio sa tobom,većina seje bez osnovnog đubriva,ili sa 100-150 kg/ha 15:15:15,eventualno ko baci toliko MAPa,taj je od sviju najviše dao,nepričam o forumu nego o proseku srpskih seljaka, i posle komentarišu sebe SVE SMO JOJ DALI

Pa sad manje ili više,to je diskutabilno,ali na pšenici se štednja trostruko vrati,kao bumerang
 
Kod nas se pegla za zito samo tako,bice ga nasejano gad boziji,posle kad bude bilo 10e/100kg,ima da se cesemo tamo gde nas ne svrbi!
 
@mindjusar
Ja sam bacio 85kg/kj MAP 12.52 i 55kg/kj uree. U prolece 2 prehrane sa azotom planiram. Zastitu od bolesti i korova - ako bude trebalo. Seme original. Smatram da su to korektna ulaganja u psenicu. Sve finansiram za kes, nista na kredit, pocek, paritet i sl. Ja se nadam 7t/ha, ALI iz iskustva ranijeg to je jako tesko ostvarivo.
Ponvaljam psenicu ne bih sejao da nije vise sile (korovi) - sejao bih soju i kukuruz.
 
Kod nas ljudi koji nisu bili uredni oko placanja arendi predhodnih god.???Punom parom siju zito na zemlju koju misle da ce im otkazati,i onda svadja,..,sto nisi rekao ranije,nema problema,evo ti zemlja ali mi plati vestak-seme-obradu......Bice puno zita nasejano.


@bojcetic
Da li je istina da je u Staparu covek izgoreo u kokuruzima ....:off_topic:
 
Ove godine mislim da se ne treba bojati puno zasejanog zita. Kukuruz ce se braniti cena na 29.7din/kg, tj. cim cena predje za 1-1.5din/kg intervenisace robne rezerve. Ako psenica bude jeftinija od ove cene trpace je ce u stocnu hranu. Mozda moj rezon nije dobar....

@Djole71
Ne. Palio je kukuruziste, nije mu bilo dobro. Umro je u parceli secerne repe, na mestu udaljenom 20-40m od kukuruza.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh