Pšenica 2012/2013

Koliko planirate posejati pšenice na jesen?

  • Isto kao ove godine

    Glasovi: 74 37,9%
  • 50% manje

    Glasovi: 14 7,2%
  • 50% više

    Glasovi: 40 20,5%
  • 100% više

    Glasovi: 31 15,9%
  • 100% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 10% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 20% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • 30% manje

    Glasovi: 5 2,6%
  • 40% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • ništa

    Glasovi: 17 8,7%

  • Ukupno glasača
    195
  • Anketa je zatvorena .
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@kiraj

Koja je brzina kretanja ove kombinacije?
 
Ovo je jučerašnji posao ...
icreo1.jpg



A ovo je današnji posao...priprema parcele za setvu... prvo gruberisanje pa ćemo onda već da vidimo šta nam je činiti dalje.. radna dubina od 15-20 cm
fw7yvr.jpg

jttg5x.jpg
 
Letos uzorana,jednom prošla laka drljača pre 2 meseca i sada RD + sejalica.Radio sam u krug pošto je uzana parcela a snimak je od zadnjeg prohoda.
 
Radio sam u krug pošto je uzana parcela a snimak je od zadnjeg prohoda.

Vidi se, barem sam ja odmah primetio. Ako je to snimano, mobilnim onda nemam reči.
I ja često sejem upravo tako, što bi rekli naši ljudi - nais. Meni to dođe praktičnije kod okretanja, naročito sa branom.

Idem sutra, ako Bog da, da otvorim sezonu setve strnina. Prvi na redu je tritikale.
 
Ja sam večeras samo otežao tanjiraču i imt 558 i uspeo da usitnim sloj oko 10-tak cm kukuruzišta koje nije ni paljeno ni balirano ali je bio slab prinos pa je podnošljiva količina kukuruzovine koja je ostala po vrhu. Sad ne znam kako ću dalje. Seme pšenice ću razbaciti rasipačem a hteo sam i malo NPK. Pretpostavljam da bi bilo poželjno da prvo razbacim đubrivo pa da ga zadrljam i istovremeno poravnjam njivu (tanjirača mi u sredini pravi male bregove a sa strana ostavlja kanaliće) pa onda da razbacim seme, pa da podrljam sa malo odignutom drljačom. U tom slučaju moram da odem u njivu sa rasipačem i razbacim đubrivo, pa da se vratim kući da ostavim rasipač a uzmem drljaču i odem da zadrljam đubrivo. Zatim opet kući da ostavim drljaču a uzmem rasipač i odem da razbacim seme pa ponovo do kuće po drljaču i ponovo u njivu da opet drljam. Njiva nije blizu i neravan je put pa mi se ne voza toliko puta zbog vremena i goriva a u pitanju je samo 90 ari. Mogao bih u rasipaču istovremeno da odvezem i đubrivo i seme (100 + nepunih 200 kg) u džakovima pa u njivi da posebno sipam u rasipač jedno pa drugo ali, da li smem da rasipačem razbacim seme pa đubrivo pa da oboje zajedno zadrljam? Dal neće klice izgoreti ako je đubrivo oko semena a ne malo dublje? A bojim se i da li će drljača vaditi iz zemlje kukuruzovinu i vući je ispod sebe i onda neravnomerno zadrljati seme? U tom slučaju bi bilo bolje da radim sve operacije posebno. Prvi put ovako radim pa ne znam. Do sad je uvek prvo orano, pa đubrivo, tanjiranje, drljanje pa seme (sejačicom, platim nekom jer nemam svoju). Ove godine mnogo tvrdo a raonici na plugu loši pa sam preskočio oranje al kako dalje? Nemam bolje uslove (ni finansija za mašine ni vremena) a moram da se snalazim i radim. Znači da li sme đubrivo i seme istovremeno da se zadrlja u zemlju jer će verovatno sići na istu dubinu) pa da ne izgore klice kad krenu iz semena iako je u pitanju mala količina NPK 9:24:16?
 
Dosta je suvo za obradu ali,MORA SE!
slike-066.jpg

Evo kako izgleda tanjirano kukuruziste nakon skidanja kukuruza za silazu.Tri puta laka tanjiraca i zavrsno setvospremac.Ceka se seme..
slike-067.jpg
I ja sam juce imao isti scenario sa tanjiracom. Mnogo je suvo, ali u dva prolaza sa lakom tanjiracom i ne izgleda lose. Cekam najavu kise pa vlacenje, setva i obavezno valjanje.
 
@Vulkan,

Pa djubrivo bi trebalo da ide malo dublje od zrna, zbog razvoja korena.

Strucnjaci takodje kazu da je bolje u zemlji nego u vreci, ali ne plitko, vec za nijansu dublje, na 4-5 cm.
 
Da sta raditi cekati ili sejati pitanje je sad ja sam spemio za setvu al sacekao bi jos koji dan ako bude neke kise da se vlaga spusti pa sejati ipak ujednaceno nicanje je bitna stvar,bojim se da ce ovo malo vlage da isprovocira nicanje nece sve jednako nići!
 
Ja planiram da nabavim vestacko i da u subotu ako Bog da krenem sa sejanjem imam apac prosle godine sam sejao originalno seme a sad cu ikoristi ovogodisnju reprodukciju..
 
Ovde se seje sve pršti.Ja još nisam počeo.Suvo je skroz,vlage nema ni za leka.Seme će otići u lepu dubinu ali dok vlaga ne dopre do njega da nikne potrajaće i šta je onda setva u optimalnom roku!?
 
ja sam sve istanjirao dva puta,cekam kisu pa onda sejem,ako bude trebalo ispred sejalice prodjem spremacem...
 
zdravo.hocu da sejem ove godine oko 3 hektara pcenice ingenio-syngenta.kako da rasturim gjubre?pred oranje ili posle oranje?bojim se ako bacim pred oranje da ne bude mn.duboko.
savetovale su me da bacim 300kg./ha gjubre 15.15.15 pred oranje.posle malo drljanje pa da sejem pcenicu 250kg./ha.i da zatrpam so drljaca. nemam sejalica sve ce se seje i rastura gjubre rucno.agrotehnika ce bude sve full i prskanje.pcenica semenska.
Da cujem vase mislenje.i neko ako sejao vakva sorta koliki mu je bio prinos so fuul agrotehnika?hvala unapred.
 
Poslednja izmena:
Milanco , u redu je plan . Možda ako možeš da nadješ nek drugi npk , sa što više P a što manje K . I da oreš što pliće , tako se bar meni čini za ovu godinu pogotovo. Ako je mnogo suvo povaljaj nečim nakon drljanja.
 
@talianu imao sam ja ove godine Feriju imala je veoma dobar hektolitar, a prinos mi je bio 3,3 t/kj. Imao sam je na dve parcele, na jednoj je prosek bio bolji, a na drugoj losiji (pa je i zato prosek slabiji), kao da je klas (na oko 20% parcele) bio doslovno prepolovljen, kao da ga je neko makazama odsekao. Inace bokorenje je bilo veoma dobro. Jedan poznanik je imao prosek 4 t/kj Ferije. Nisam jos cuo da se neko zali na nju. To su ti moja zapazanja.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh