Pšenica 2011/12

Koliki prinos očekujete po ha ?

  • 3 tone

    Glasovi: 30 15,7%
  • 4 tone

    Glasovi: 43 22,5%
  • 5 tona

    Glasovi: 50 26,2%
  • 6 tona

    Glasovi: 31 16,2%
  • 7 tona

    Glasovi: 18 9,4%
  • 8 tona

    Glasovi: 19 9,9%

  • Ukupno glasača
    191
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@spasoje
A sta fali tim Fungicidima?Odrade posao kad se pravilno upotrebe.
 
Ako mene pitaš ,nisam.Do sada nikada nisam prskao pšenicu od bolesti ,možda od sledeće godine .
 
Poslednja izmena:
U totalnoj sam nedoumici , nisam dobro rasporedio zaštitu pšenice . Prskao sam prije 15-20 dana , i herbicidom i duet ultra ili prosaro kako gdje i insekticidom. Pšenica sad izgleda odlično , upravo klasava , malo neujednačeno doduše ali dobro. Trebao sam tu prvu zaštitu ići ranije pa bi sada išao ponovo mirne savjesti . Ovako neznam , dobro izgleda , što je najgore (ili bolje) potpuna se ispravila po prohodima pa se sad mislim dali uopšte ići u ovu zaštitu u klas ? Možda ovaj tretman od prije 15ak dana još ima dejstvo , a opet s druge strane ova sad kiša kolko je dobro tolko i nije . Nisam pametan :sta:
 
Ja idem sa prvom zaštitom kada radim tretman protiv korova.Drugi je trebao biti rađen tokom ove nedelje ali vreme ne dozvoljava.Šta ću joj ja,ne jedim se po tom pitanju.
 
Auu Momo poranio si za fuzarijum,ako je za utehu nemas rdje,peplnice itd...za Fuzarijum se prsce od vlatanja do cvetanja,ostalo je bacanje para.

Kolezi me pretekao:ppozdrav:
 
@spasoje
A sta fali tim Fungicidima?Odrade posao kad se pravilno upotrebe.
Na žalost grdne sam novce dao predhodnih godina na zaštitu pšenice pogotovo 2010g. Jedan tretman arteom pa nije odbranilo pa drugi duetom i opet pšenica nije valjala jedva otišla i u stočnu hranu.Prošle godine nisam štitio i otkupio je lokalni mlim koji inače ne kupuje nego samo uvozi iz Madjarske platio mi debelo.Ja sam se za sada posvadjao sa tom zaštitom a isto i sa prihranom preko lista u bilo kojoj kulturi.Evo jedne moje parcele ne zaštićivane pa šta BOG da.
2n9m77l.jpg
dobila je pre ove kiše 200 kg KAN- a.
 
Morao sam tada ići jer je krenula rdja , to je sada zaustavljeno , a i tada mi se uklapalo zbog herbicida.
Inače ovde kod nas kolko znam nije baš čest fuzarijum klasa , ali zato razna oboljenja lista jesu.
 
U psenici mora dva puta tretman od bolesti,prvi od pepelnice,rdje itd...,a kad pocinje da vlata ondak samo Duett,Amistar i Prosaro,Artea lose radi posao vidjeno...Ova tvoja jos nije vlatala,mocice da se zastitti.
Ja tako radim jes da je skupo,al...
 
Sta raditi sad ??
Moja je pšenica (Rapsodija) vlatala pre nekoliko dana a i cvetala
Pre ove kise sam gledao da je mozda otprilike 70% vec precvetala
Da li prskati ili ne prskati pitanje je sad ??
 
One psenice koje sad cvetaju(moja je primer), ove kise nisu bas u najbolje vreme došle, zbog povoljnih uslova za oboljenje fuzarioze klasa.Naravno onaj ko je prskao ne treba da brine.Veca verovatnoca infekcije se javlja ako je bio kukuruz čiji žetveni ostaci nisu zaorani.Vidim da mnogi brkaju fenofaze pšenice,jedno je vlatanje a drugo je klasanje...
 
Rapsodija je rana sorta,treba je kontrolisati,vlata odma posle djurdjevdana,sad je kasno,mislim nemas efekat,bacices novce,mada sam jedne godine prskao posle cvetanja,imao sam napad strasan i uspeo sam da zaustavim,isao na sve ili nista...i od tad koristim zastitu(Duett):ppozdrav:
 
Sejem je preko 5 godina i prve godine sam imao 4,8 t /kj
Najbolja sorta , samo je treba ispostovati , dobro nadjubriti i odraditi zastitu
Ove godine pocela da cveta po suvom i bez velike dnevne temperature ( odlicno vreme za cvetanje ) i kazu ,,stručnjaci" da ako nema kise ne treba je prskati od fuzarijuma jer po kisi i vlaznom vremenu hoce i biljne bolesti da je napadaju ....
Tako da nisam hteo da prskam kad ono sad ...
 
@sorin .Svaka čast za prosaro. Ja nikako da stegnem **greška za prosaro sve nešto balavim i kombinujem sa duetom ,arteom pa amistar ali nije to to.

Sto se fungicida tice, ja racunao nekoliko puta i sa svakim cena izadje isto po kj, prosaro skuplji ide manja doza, duett ultra jeftinije a veca doza...obrni, okreni, skupo ali vredi zastititi.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh